مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

معرفی بیماری هپاتیت یا التهاب کبدی

0

امروزه اسم بیماری هپاتیت به گوش ما زیاد می خورد. بیماری هپاتیت یک بیماری مربوط به التهاب کبد می باشد که عامل آن ویروس می باشد.معمولا تماس با غذا و آب آلوده بیشترین دلیل این بیماری می باشد.همراهان عزیز اگر از بیماری هپاتیت رنج می برید یا در اطرافیان شما کسی این بیماری را دارد پیشنهاد می شود این مطلب از سایت آسان دنت را بخوانید تا اطلاعات کامل تری از این بیماری بدست آورید.

 

التهاب کبد یا بیماری هپاتیت

بیماری هپاتیت

علل متعددی التهاب کبد یا بیماری هپاتیت را بوجود می آورند. ویروس های A و B و C و الکل شایع ترین بیماری التهاب کبد می باشد. التهاب کبد ممکن است حاد یا مزمن باشد. التهاب کبدی یا بیماری هپاتیت حاد نوع A التهاب کبد به این بیماری در اثر تماس با مدفوع آلوده ایجاد می شود. معمولا از طریق غذا یا آب آلوده گسترش می یابد. مصرف جانوران صدف دار آلوده به شکل خام معمولاً باعث بروز این بیماری می شود. دو تا شش هفته دوره ی نهفته ی آن است، دوره ی سرایت عفونت از دو تا سه هفته قبل از مدت کوتاهی بعد از بروز علائم التهاب کبد طول می کشد. در زمان هر حمله ی حاد التهاب کبد، ممکن است دچار ضعف، بی اشتهایی، بی حالی، تب، تهوع و استفراغ شد.

 

علایم بیماری هپاتیت حاد

بیماری هپاتیت

چنان چه ترشح صفرا به خارج به علت تورم کبد مختل شود. زردی، کم رنگی مدفوع و ادرار تیره نیز ممکن است ایجاد شود. زردی اغلب بعد از فروکش کردن سایر علائم به حداکثر خود می رساند. سایر علایم که در بالا ذکر شد نیز به محض ورود به بدن کم کم خود را نشان می دهد که البته در تمام افراد همه ی این علایم یافت نمی شود و در برخی افراد بعضی از این حالت ها بیشتر خود را نشان می دهد.

 

درمان بیماری هپاتیت

بیماری هپاتیت

هر زمان به وجود زردی شک کردید، باید به پزشک مراجعه کرد و ازمایش های لازم برای تشخیص التهاب کبدی ویروسی در خواست شود. باید در رعایت نظافت و بهداشت فردی دقیق شد تا از گسترش عفونت به دیگر افراد پیشگیری شود. در صورت امکان از ظروف، حمام و دستشویی مشترک با دیگران استفاده نکنید.رعایت بهداشت مهم ترین عامل در درمان و پیشگیری از این بیماری می باشد و اولین قدم نیز هست.

 

نسخه ی ۱ در درمان بیماری هپاتیت

ریشه ی کنگر فرنگی ۳۰ گرم، برگ کنگر فرنگی ۲۰ گرم، ریشه بید گیاه ۰؛ گرم، پوست درخت سیاه توسه ۳۰ گرم، ریشه ی شیرین بیان ۳۰ گرم طریقه ی مصرف: سه قاشق غذاخوری از مخلوط گیاهان فوق را در نیم لیتر آب به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید، یک فنجان صبح و یک فنجان آخرشب میل کنید.

نسخه ی ۲ در درمان بیماری هپاتیت

برگ مریم گلی ۳۰ گرم، گل افسنطین ۲۰ گرم، برگ بادرنجویه ۲۰ گرم، ریزوم بسفایج ۳۰ گرم، سرشاخه ( بدون گل ) شاه دانه ۵ گرم طریقه ی مصرف: دو قاشق غذاخوری از مواد فوق را در نیم لیتر اب دم کنید و روزی سه فنجان بین وعده های غذا میل کنید.

 

بیماری هپاتیت نوع B

بیماری هپاتیت

با بررسی های انجام گرفته، تصور می شود که انتقال ویروس کبدی نوع B از طریق آلودگی با خون آلوده مبتلا، صورت میگیرد. معمولاً وقوع این بیماری اغلب در میان مصرف کنندگان داروهای مخدر و ریوی و افرادی که چند شریک جنسی دارند، مشاهده می شود. این بیماری بسیار وخیم تر از التهاب کبدی نوع A است، علائم شبیه التهاب کبدی نوع A است.

درمان بیماری هپاتیت نوع ب : درمان این نوع نیز مانند التهاب کبدی نوع A است. واکسن زدن ( مایه کوبی ) علیه التهاب کبدی نوع B امکان پذیر است. کلیه افراد پرخطر باید به این طریق محافظت شوند.

 

التهاب کبدی نوع C:

بیماری هپاتیت

این ویروس از طریق تماس جنسی منتقل میشود چون از طریق خون غیر ممکن است، زیرا روش های آزمایشگاهی جدید ویروس را با اطمینان در خون زردی همراه نباشد.

 

منبع:http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.