مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

بررسی علل کابوس دیدن و روش هایی برای خلاصی از آن

0

یکی از مشکلاتی که بدون شک همه ما با آن دست و پنجه نرم کرده ایم ، کابوس ها هستند . برای همه پیش می آید که شب ها ناگهان از خواب بیدار شوند به دلیل اینکه خواب دیده اند که از بلندی پرت شده اند یا اینکه جانداری انها را تعقیب کرده است . ولی تا به حال از خود سوال کرده اید که چرا دچار این کابوس های می شوید ، چه چیزی باعث می شود که شما در خواب درگیر مبارزه با حیوانات عجیب شوید ؟ آیا اصلا روشی برای درمان این کابوی های شبانه که امان شما را بریده اند وجود دارد ؟ خوب در این مقاله از مجله پزشکی آسان دنت ما قصد داریم تا به معرفی علل کابوس دیدن و روش های برطرف کردن آن بپردازیم .

علل کابوس دیدن

علل کابوس دیدن

سوالی که سال ها است دانشمندان مشغول پرسیدن از خود هستند و هنوز به جواب قطعی نرسیده اند ، این است که چرا ما کابوس می بینیم ؟ یکی از منطقی ترین نظریه هایی که تا به حال برای پاسخ به این سوال مطرح شده است که ؛ مغز ما کابوس می بینید تا ما را در شرایط مشابه در واقعیت آماده کند . در واقع کابوس نوعی  مانور است که مغز با اجرای آن در ناخوداگاه ما باعث می شود تا ما برای مقابله با مشکل مشابه در زندگی واقعی آماده شویم . مثلا وقتی شما از دست سگی در خواب فرار می کنید ، این به نوعی باعث می شود تا شما در شرایط واقعی بتوانید عکس العمل مناسبی بار ارائه بدهید . در زیر به اختلالاتی که باعث بروز کابوس می شوند اشاره می کنیم:

علل کابوس دیدن

اختلال در خواب

یکی از علل کابوس دیدن که شایع ترین انها نیز می باشد ، اختلال در خواب است . کمبود خواب و عدم داشتن خواب با کیفیت باعی می شود تا به بخش سوم از REM آسیب وارد شود و ما دچار کابوس ها و رویا های ترسناک شبانه شویم . بر طبق آزمایشی که در سال 2009 بر روی چند بیماری که به اختلالت خواب دچار بودند انجام شد ، تمامی آنها در شب دچار کابوس شده بودند که این قضیه به درستی تاثیر اختلال خواب در کابوس دیدن را اثبات می کند .

افسردگی و استرس

اصلا یکی از راه های تشخیص افسردگی و استرس دیدین کابوس های شبانه و مکرر می باشد . همیشه ارتباطی مستقیم بین افسردگی و استرس و کابوس دیدن وجود دارد . افرادی که دارای استرس های روزانه هستند شب ها کابوس های زیادی می بینند که قسمتی از آن می تواند مربوط به اختلال در خواب نیز باشد . معمولا افرادی که افسردگی دارند نیز ، بازتابی از مشکلات خود را به صورت کابوس مشاهده می کنند .

علل کابوس دیدن

الکل و مواد مخدر

الکل و مواد مخدر هر دو می توانند در روند خواب اختلال ایجاد کنند که باعث می شود ما در طول خواب دچار کابوس شویم . همان طور که در بالا اشاره کردیم ، یکی از علل کابوس دیدن اختلال در روند بخش REM می باشد که هم مصرف الکل می تواند به این بخش از خواب صدمه وارد کند و هم مصرف مواد مخدر و ماریجوآنا می تواند این مشکل را پدید بیاورد .

استرس های بعد از سانحه

یکی از معروف ترین علل کابوس دیدن ، مشکلات و حوادثی است که برای افراد بوجود می آید و انها این مصائب را در چهار چوب کابوس تجربه می کنند . از این مشکل بار ها در فیلم های سینمایی استفاده شده است . یکی از ویزگی هایی که این نوع افراد در کابوس دیدن دارند ، فعالیت های فیزیکی است که در طول کابوس دیدن انجام می دهند . معمولا سربازانی که از جنگ برگشته اند و حوادث و مصیبت های زیادی را دیده اند ، به این نوع کابوس دچار می شوند .

علل کابوس دیدن

چگونه از شر کابوس دیدن رها شویم ؟

برای این که بتوانید از شر این کابوس ها خلاص بشوید ، باید ابتدا عامل اصلی کابوس های شبانه خود را کشف کنید . برای این کار بهتر است از روانشناس استفاده کنید .

اگر کابوس شما بخاطر استرس ها و فشار های روزانه ای است که به شما وارد می شود ، بهتر است این استرس ها را ازبین ببرید تا دیگر به کابوس دچار نشوید .

اگر کابوس های شما به خاطر افسردگی است ، باید هر چه سریع تر به روانشناس مراجعه کنید و نسبت به درمان افسردگی خود اقدام کنید تا از شر کابوس ها رها شوید .

بعضی وقت ها نیز دارو هایی که مصرف می کنید ممکن است که باعث شود شما به کابوس دچار شوید ، بهتر است در این مورد با پزشک خود صحبت بکنید و سپس با مشورت او این دارو ها را تعویض کنید یا دز مصرفی ان را تغییر دهید .

منبع : www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.