مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

ورم کیسه صفرا و درمان سنتی آن

0

ورم کیسه صفرا یکی از علل پیدایش سنگ های صفراوی، ورم کیسه ی صفرا است . بسیاری از اطرافیان ما یا حتی خود ما ممکن است از ورم کیسه صفرا رنج ببریم. این عارضه قابل درمان است پس جای هیچ نگرانی نمی باشد . ما در این مطلب از سایت آسان دنت برای شما از روش های طبیعی و سنتی برای درمان ورم کیسه صفرا صحبت می کنیم.

 

ورم کیسه صفرا چیست

ورم کیسه صفرا

علامت ورم کیسه صفرا  درد سختی است که در زیر دنده های طرف راست بدن ظاهر می شود و زردی در پوست صورت و چشم مشاهده می شود، عامل آن میکروب های عفونت زا می باشد. بیمار مبتلا به ورم کیسه صفرا دچار قی و استفراغ شده و در شانه های خود، احساس درد می کند. این چنین بیماران در موقع گرسنگی و خلاء معده احساس درد در شکم کرده و با خوردن کمی غذا، درد معده انها برطرف می شود. ورم کیسه صفرا می تواند به دو حالت حاد یا مزمن باشد. بیشتر افرادی که دچار کم تحرکی هستند و افراد چاق و زنانی که به مقدار زیادی از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند دچار ورم کیسه صفرا می شوند.

درمان ورم کیسه صفرا با روش های طبیعی

ورم کیسه صفرا
در وهله ی اول بیمار باید استراحت کند و غذاهای رقیق مانند سوپ با سبزی مفید است، خوردن ماء الشعر و خوردن عناب، ترنجبین، شیرخشت و عرق کاسنی و عرق بید مخصوصاً بیدمشک بسیار مفید است. از خوردن غذاهای نفاخ و ادویه تند و تیز و چربی های سنگین و حیوانی پرهیز کنند. خوردن ترشی های کهنه مثل سیرترشی جلوگیری کنند. قدم دوم به کار انداختن کیسه صفرا است . جهت بکار انداختن کیسه صفرا: نسخه یک: صبح ناشتا یک قاشق سوپ خوری روغن زیتون را با آبلیمو مخلوط نموده میل کنند. نسخه دو: بیست گرم پوست ریشه های زرشک را در نیم لیتر آب سرد، ده تا پانزده دقیقه بخیسانید. بعد در همان آب بجوشانید، صاف و شیرین کنید، پس از هر غذا، یک استکان از آب آن را بنوشید.

 

جهت تنظیم کار کیسه صفرا برای درمان ورم کیسه صفرا

ورم کیسه صفرا

نسخه : هر چند ماه یک بار دوازه مثقال پولک های مغز فلوس را نیم کوب نموده، بخیسانید و صبح ناشتا، اب ان را میل کنید.  جهت خارج کردن رسوبات کیسه ی صفرا: بهتر است صبح ناشتا، یک قاشق سوپ خوری روغن زیتون را با آب و یا آب پرتقال با اب لیمو مخلوط کنید و بنوشید.  برای درمان انسداد کیسه ی صفرا  باید بیست و پنج گرم برگ کاسنی وحشی را در یک لیتر آب جوش دم کنید و بنوشید.  جهت کم کردن صفرا توصیه می شود  عناب و سه پستان از هر کدام پنجاه عدد و تمرهندی و الوی بخارا از هرکدام ده مثقال و تاجریزی و تخم کاسنی و گل نیلوفر از هر کدام دو مثقال، همه را نیم کوب کرده و سه قسمت کنید و هر شب یک قسمت آن را بخیسانید و صبح آب آن را با پنج مثقال ترنجبین که شیره کشیدهاید، مخلوط کنید و میل نمایید.

خوردنی های مفید برای ورم کیسه صفرا

ورم کیسه صفرا

انگور فراوان، آلبالو، خیار، آب پرتقال، زالزالک، هندوانه، انار شیرین، آب لیمو ترش، آبغوره، آلوی تازه، کشمش، آب هویج، آب زرشک، سکنجبین با یخ، جوشاندهی خاکشیر با شکر سرخ، کاهو، شاهتره، شاه توت، سماق، برگ کاسنی، آب اسپرزه، زغال اخته، آش جو، سرکه، آب کاسنی، فلوس شیره کشیده، تخم نیلوفر،

برای درمان ورم کیسه ی صفرا توصیه می شود که عناب را نیم کوب کرده، بخیسانید و آب صاف کرده ی آن را بنوشید. روش دیگری برای درمان ورم کیسه صفرا : زرشک پلویی و زرشک سیاه و تمرهندی را به مقدار مساوی دم کنید، بعد صاف نموده و آب آن را میل کنید.  میتوانید افتیمون و زنیان و بادیان و زیره ی سیاه و زیره ی سبز از هرکدام یک منقالی با مقداری نبات نرم سابیده، هر روز صبح یک قاشق غذاخوری میل نمایید.

برنامه ی غذایی: ناشتا: یک لیوان آب ولرم با مقداری آب لیمو ترش و یک قاشق مرباخوری عسل طبیعی. صبحانه: میوه های فصل تازه. میانه روز: آب میوه جات مخصوصاً آب هویج با آب لیموترش .نهار: سوپ سبزیجات، سالاد فصل همراه با روغن زیتون و میوه .عصرانه: یک لیوان آب هویج همراه با آب لیموترش. شام: سوپ سبزیجات، سبزیجات پخته شده

نکته:در مواقع درد از کمپرس گرم استفاده نمایید. تنقیه آب گرم در صورت داشتن یبوست، حرکات ورزشی سبک در هوای آزاد، تنفس شکمی و حرکات یوگا سفارش میگردد.

 

منبع:http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.