مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

توضیحات جامع در خصوص بیماری دیابت

0

بیماری قند امروزه یکی از مهم ترین و بیشترین مریضی هایی است که افراد با آن سر وکله می زنند. این بیماری به گفته بعضی افراد مادر بسیاری از مرض ها می باشد. بیماری دیابت قابل پیشگیری و کنترل و درمان است اما نیاز به مراقبت تمام وقت  می باشد. اگر تمایل به کسب اطلاعات بیشتری از این بیماری هستید با ما در این مطلب از سایت آسان دنت همراه باشید.

 

بیماری دیابت چیست

بیماری دیابت

بیماری دیابت یا بیماری قند به بیماری ویژه ای گفته میشود که در آن میزان قند خون در حالت ناشتا، مساوی یا بالاتر از ۰؛۱ میلی گرم در هر صد سانتیمتر مکعب خون باشد. علائم عمده ی این بیماری به صورت تشنگی مفرط و نوشیدن آب زیاد و تکرار ادرار، کاهش وزن و لاغر شدن است. این بیماران بیش از افراد معمولی گرسنه می شوند و بیشتر غذا مصرف می کنند. چون قند حاصل از غذا در بدن این افراد نمی تواند بسوزد و تولید انرژی نماید. لذا بدن آنها با آن همه فراوانی قند در جریان خون، دچار کمبود انرژی میگردد و شخص بیمار پیوسته احساس گرسنگی میکند.

 

انواع بیماری دیابت کدامند

بیماری دیابت

بیماری دیابت دو نوع است: الف) نوع اول وابسته به انسولین است که بیمار باید هر روز انسولین به خود تزریق کند. ب) نوع دوم بیماری دیابت غیر وابسته به انسولین است که بیمار فقط قرص های محرک ترشح انسولین مصرف می کند. دیابت نوع اول: این بیماری معمولاً در سنین زیر سی سال مخصوصاً در نوجوانان ۱۱ تا ۱۳ سال معمول است. البته ممکن است، این بیماری ممکن است در سنین سالخوردگی نیز ایجاد گردد، ولی خیلی نادر است. علائم این نوع دیابت به صورت تشنگی مفرط، افزایش حجم و دفعات ادرار، پرخوری، لاغری شدید و اغماء است. در دیابت نوع اول غده ی لوزالمعده تقریبا هیچ انسولین ترشح نمی کند. در نتیجه با بالا رفتن قند و مواد اسیدی در خون، شخص دچار تشنگی مفرط، تب خفیف، ضعف، افزایش ضربان قلب، تند و عمیق شدن تنفس، ایجاد بوی استون در دهان ( به خاطر وجود مواد ستنی در خون) می شود. علت این نوع دیابت، تخریب غده ی لوزالمعده است. عامل ژنتیک در بروز این نوع دیابت نقش دارد.

دیابت نوع دوم: دراین نوع دیابت، افراد وابسته به انسولین نیستند. معمولاًدر افراد بالای چهل سال دچار این بیماری می گردند. بیشتر افراد مبتلا به دیابت نوع دوم چاق می باشند در صورتی که بیماران مبتلا به بیماری دیابت نوع اول لاغر هستند. در بیماری نوع دوم یکی از علت های بیماری چاق بودن آنهاست، شروع بیماری دیابت نوع دوم معمولاً به صورت بی سرو صدا و موذیانه، افراد را دچار می کند که پس از مراجعه به دکتر و انجام آزمایش خون و بالا بودن قند در خون، بیماری مشخص می شود. در بیماری دیابت نوع دوم ماه ها و حتی سالها از شروع بیماری طول می کشد تا فرد بیمار متوجه بیماری خود می شود، در حالتی که در بیماری نوع اول، بیماری خیلی سریع و پرسروصدا که با یک اغمای ناگهانی، بیمار  را به بیمارستان روانه می کند.
دیابت نوع دوم که خیلی شایع است، علت ان ترشح نامنظم و ناکافی انسولین از غده ی لوزالمعده بوده و عدم عملکرد دقیق ان بر سلول ها می باشد.

انسولین چیست و نقش آن در بیماری دیابت

بیماری دیابت

انسولین هورمونی است که باعث ورود قند از خون به داخل سلول های بدن می شود و قند در سلولها موجب تولید انرژی میگردد. چنانچه این هورمون به اندازه مورد لزوم در بدن انسان تولید نشود، میزان قند لازم نمیتواند وارد سلول ها شود و انرژی تولید کند، از یک طرف قند خون بالا میرود و از طرف دیگر سلول ها بدون انرژی و احساس ضعف و گرسنه خواهند ماند و در نتیجه ملاحظه میشود که همواره بیمار گرسنه است و احساس خستگی نیز خواهد کرد و از طرفی چون قند مصرف نشده، قند اضافی وارد کلیه و مثانه شده و بصورت ادرار از بدن خارج میگردد و شخص مریض، تند تند احساس ادرار کرده و از طرفی برای جبران این آب خارج شده، احساس تشنگی می کند. در این بیماری از اینکه قند وارد ادرار میگردد، این بیماری را دیابت شیرین نیز می نامند.

تفاوت بیماری دیابت نوع اول و دوم

بیماری دیابت

اولاً در دیابت نوع دوم اغماء به ندرت پیش می اید. چون این بیماران مقداری انسولین ترشح می کنند که از افزایش شدید مواد اسیدی و ستنی در خون و بروز اغماء جلوگیری می کند. ثانیا بیماران دیابت نوع اول باید تا اخر عمر هر روز مقداری انسولین به خود تزریق کنند، در صورتی که مبتلایان به بیماری نوع دوم نیازی به تزریق انسولین ندارند، فقط کافی است که روزانه بر حسب شدت بیماری یک یا چند قرص برای پایین آوردن قند خون مصرف نمایند. اگر بیماری در سیر خود، در اثر عدم درمان، مراقبت و پرهیز، توجه نکردن به درمان، پس از چندین سال به دیابت نوع اول تبدیل شود و غده پانکراس، دیگر نتواند انسولین تولید کند، بیمار باید طبق دستورات و روش معالجه بیماری نوع اول رفتار کند. البته این حالت خوشبختانه خیلی به ندرت اتفاق میافتد.

 

منبع:http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.