مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

آشنایی با شایع ترین عادات بد غذایی

0

بر طبق گفته های پیامبر و ائمه یکی از لذت های دنیوی غذا خوردن می باشد . غذا خوردن باعث می شود که انرژی لازم برای ادامه دادن حیات خود و انجام فعالیت های روزانه را بگیریم . درست مانند ماشینی که باید برای حرکت سوختگیری کند . اما همان ماشین هم برای سوختگیری باید روش های خاصی را دنبال کند . اگر شما هر چیزی را در باک بریزید می تواند باعث آسیب رسیدن به ماشین شود . بدن ما هم همین است ، باید مراقب انچه می خورنیم باشیم و متاسفانه ما دارای عادات بد غذایی هستیم که به شدت باعث آسیب رسانیدن به بدن می شوند . با ما در این مقاله از مجله پزشکی آسان دنت همراه باشید تا با شایع ترین عادات بد غذایی آشنا شوید .

عادات بد غذایی

عادات بد غذایی

سریع غذا خوردن و نجویدن

این روز ها همه ما از کمبود وقت می نالیم و همیشه به دنبال این هستیم تا کار های خود را سریع تر انجام دهیم تا بتوانیم زمان ذخیره شده بیشتری را به دست بیاوریم . متاسفانه برای به دست آوردن این زمان ذخیره شده ، دست به دامان غذا خوردن می شویم و سعی می کنیم که غذای خود را سریع تر تمام کنیم و به کار های خودر برسیم ، غافل از اینکه این کار چقد می تواند باعث صدمه زدن به ما شود . وقتی ما غذا را می خورمی باید فرایند هضم به درست بر روی آن انجام داده شود . اولین قسمت در فرایند هضم ، آنزیم پتالین می باشد . این آنزیم در بزاق دهان وجود دارد . وقتی ما غذا را با عجله می خوریم و خوب نمیجویم ، این آنزیم به خرده های غذا آغشته نمی شود و باعث می شود که غذا به خوبی هضم نشود و ما دچار مشکلات گوارشی شویم .

استفاده از چای بعد از غذا خوردن

یکی از کلیشه ای ترین دیالوگ هایی که در فیم های سطح پایین تلوزیونی می شنویم ، این است که بعد از غذا پدر خانواده می گوید : بعد از غذا یه چایی می چسبه . یکی از بدترین کار هایی که میتوان بعد از غذا خوردن انجام داد ، چای خوردن است . چای شامل ماده ای به نام تانن می باشد که این ماده می تواند با آهن ترکیب شود و اثرات آهن را از بین ببرد . وقتی شما بعد از غذا چای بخورید بیشتتر آهن دریافتی شما توسط چایی از بین می رود . همچنین چای حاوی ماده ای است که می تواند اثر ویتامین ب1 را نیز از بین ببرد . عدم دریافت ویتامین ب1 کافی در روز باعث بروز بسیاری از بیماری ها می شود .

عادات بد غذایی

خوردن آب بیش از اندازه همراه غذا

یکی از مهم ترین آیتم هایی که باید برور وی سفره های ایرانی قرار بگیرد ، یک پارچ آب می باشد . و معمولا اعضای خانواده در طول غذا خوردن بیش از یک لیوان آب مصرف می کنند . مصرف آب در حین غذا خوردن باعث می شود که شیره موجود در معده رقیق شود و نتواند به خوبی غذا ها را هضم کند و اثر خود را از دست بدهد . وقتی هم که غذا خوب هضم نشود یا به اصطلاح سر دل شما قرار بگیرید ، باعث ایجاد مشکلات گوارشی بسیاری از جمله یبوست و دل درد می شود .

باور های غلط غذایی

یکی از عادات بد غذایی باور های غلط است . در بعضی از خانواده ها در طول نسل ها بور های غلط غذایی بوجود آمده اند که می توانند باعث شوند که به بدن شما آسیب های زیادی وارد شود . از شایع ترین این باور ها این است که شما حتما باید غذای خود را تمام کنید و چیزی در بشقابتان نماند . این کار شاید در عمل برای جلوگیری از اسرف صورت بگیرید ولی منجر می شود که شما به اضافه وزن دچار شوید . در واقع وقتی شما بیش از از حد نیاز غذا بخورید ، در واقع اسراف کرده اید . باید این گونه باور های غلط را در خانواده خود پیدا کنید و آنها را اصلاح کنید تا با مشکلات روبه رو نشوید .

عادات بد غذایی

سایر عادات بد غذایی

+ یکنواختی برنامه غذایی

+ استقاده از مواد شیرین بعد از غذا

+ افزودن بیش از حد نمک

+ استفاده از نوشابه

+ مصرف مواد فاقد فیبر

منبع : www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.