مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

کنترل دیابت را هدف اصلی خود قرار دهید

0

در افراد دیابتی بحث کنترل دیابت بسیار مهم است. کنترل دیابت را می توان در خانه و با رعایت کردم برنامه غذایی و چند کار ساده انجام داد. به نظر می رسد که امروزه که دیابت فراگیر تر شده است کنترل دیابت بسیار مورد اهمیت قرار گرفته است زیرا باعث آسیب رسیدن به بخش های مختلف بدن می شود .با ما در این مطلب از سایت آسان دنت همراه باشید تا در مورد کنترل دیابت مفصل صحبت کنیم.

 

کنترل دیابت به وسیله کنترل قند خون

کنترل دیابت

برای برطرف کردن عوارض بیماری دیابت و کنترل دیابت ، کنترل حفظ قند خون در حد طبیعی آن می باشد. عدم اطلاع از قند طبیعی خون، مانع بزرگی برای داشتن سلامتی در زندگی خواهد بود. عوارضی که ناشی از عدم کنترل بیماری دیابت میباشند، عبارت خواهد بود از: سیستم بینایی (چشمها)، سیستم دفع ادرار (کلیه ها)، سیستم قلب و عروق (قلب)، سیستم عروقی محیطی (عروق خونی بدن)، سیستم عصبی (اعصاب)، سیستم گوارشی (معده و روده ها)، سیستم ایمنی (کنترل عفونت) بخش هایی از بدن میباشند که در ثر عدم کنترل دیابت دچار صدمه می شوند.

 

عوارض عدم کنترل دیابت

کنترل دیابت

دیابت و بینایی: دیابت با آسیب رساندن به شبکیه چشم بینایی را دچار مشکل خواهد کرد. شبکیه بخشی از چشم است که مسئول احساس نور میباشد. در اثر افزایش سطح گلوکز دچار آسیب شده، مانع رسیدن نور به شبکیه می شود، در نتیجه فرد نابینا می شود. تاری دید نیز یکی از عوارض افزایش قند خون میباشد. این نشانه ها گاهی با کنترل قند خون در حد طبیعی برطرف میشود. در صورتی که اعصاب عضلات چشم به درستی کار نکنند، بیمار دچار تاری دید می شود.

دیابت و کلیه ها: وجود قند و پروتئین در ادرار نشانه های نارسایی کلیه ها می باشد.

دیابت و سیستم قلب و عروقی: دیابت ممکن است موجب ضخیم شدن دیواره ی عروق باشد که موجب کاهش جریان خون درون عروق شود و یا موجب تشکیل موادی از جنس چربی گردد که معمولاً به نام پلاک خوانده می شود. این پلاک ها جریان خون داخل شریانهای کرونر را مسدود می کنند و در نتیجه عملکرد پمپاژ خون را دچار کاهش می کنند، این مشکل به نام حمله قلبی خوانده می شود. مشکلات مشابهی نیز در عروق دست یا پا مشاهده می شود و باعث درد آنها میگردد.

دیابت و سیستم اعصاب: همکاری بین اعصاب و عروق خونی دچار اختلال می شود. ممکن است توانایی کنترل فشارخون توسط بدن از بین برود. نشانه هایی مانند سرگیجه یا سیاهی رفتن چشمها یا حتی بیهوشی ها را ایجاد کند.

مراقبت از پاها: دیابت کنترل نشده موجب مشکلاتی در گردش خون می شود که به آسیب اعصاب منجر میگردد. چنانچه اختلالاتی در پاهای خود ایجاد میگردد. باید هر چه زودتر به یک پزشک متخصص مراجعه شود. تا مراقبت های لازم به عمل آید. درطول جلسات معاینه، پاها باید هر گونه ضابط های مانند زخم، خراش، بریدگی، تورم یا سرخی از بخش هایی از پا باشد. فوراً باید به پزشک خود گزارش داد تا اقدامات لازم به عمل اید.

 

نکات مهم برای کنترل دیابت

کنترل دیابت

۱- زندگی خود را تحت کنترل داشته باشید، یکی از اعمال مهمی که ریسک دیابت را کم می کند باریک نگه داشتن کمر است. نیم ساعت در روز ورزش کنید و فشار خون خود را تحت کنترل داشته باشید. چون فشار خون بالا میتواند اثرات دیابت که منجر به پیری سرخ رگها می شود را تشدید می کند و عواقب آن تصلب شرایین است و این عمل منجر به حمله ی قلبی، سکته، ناتوانی جنسی می شود. فعالیت فیزیکی می تواند توانایی انسولین را برای رساندن قند به بسیاری از سلول ها خصوصاً ماهیچه ها بهتر کند. ۲- این مواد را در برنامه ی تغذیه ی خود منظور کنید: جنسینگ، دارچین و چای سبز، نشان داده اند که قدرت گیرنده های انسولین را اضافه می کنند و میتوانند خطر پیر شدن ناشی از دیابت را کاهش دهند، وزن کم کردن می تواند تفاوت قند بالا و قند خون طبیعی را جبران کند.

۳- قهوه بنوشید: بررسیها نشان داده است که قهوه میتواند مقاومت انسولین را کم کند و تا ۲۵ درصد از پیشرفت دیابت جلوگیری کند، ولی باید مراقب شکر باشید. افرادی که شکر به قهوه یا چای اضافه می کنند، از ریسک بالاتری برای سرطان لوزالمعده برخوردار می شوند. ریسک سرطان لوزالمعده تاحدی به مقدار قند در رژیم غذایی بستگی دارد. – چایی تخم نوعی مریم گلی بخورید، مریم گلی کشت شده ی فناوری نشده ی معطر، مغذی با اسیدهای چرب امگا- ۳ می باشد. بیشتر از هر غذای دیگری آنتی اکسیدان دارد. پس از گذشت یک ساعت پس از مصرف آن، قند خون به سرعت پایین می آید. مطالعات دیگری نشان داده است که مریم گلی فشار خون و بیماری های قلبی را کاهش می دهد. بدنهای ما برای سطح پایین گلوکز طراحی شده اند. وقتی ما زیاد میخوریم و درگیر سبک زندگی نشسته می شویم، قادر نیستیم از عهده ی گلوکز اضافی برآییم و در آن گلوکز اضافه ی خود را غوطه ور می کنیم و سیستم متابولیسمی ما شروع به بدکار کردن میکند و متابولیسم کارایی خود را از دست می دهد. خصوصا در خانواده هایی با سابقه ی دیابت نوع دو، سلول هایی که انسولین تولید می کنند، به خاطر خستگی سال ها کارکرد در مواجه با مقاومت انسولین نمی توانند به کار خود ادامه دهند و این گونه است که ما دیابتی می شویم. در دنیای مدرن، قند خون بالا، شما را تبدیل به یک بیمار در تکاپوی دایمی می کند که برای دیدن پزشک تان باید بدوید، علائم بیماری قند، خستگی و ادرار بدکار کردن کلیه ها، پیری سرعت گرفته، عروق خونی ( حمله قلبی، سکته، مسائل حافظه ای و ناتوانی جنسی)، صدمه به اعصاب محیطی و به وجود آمدن مشکلات بینایی که می تواند منجر به کوری شود. بزرگترین شگفتی برای این عامل پیر کننده این است که برای بیشتر مردم، ایجاد شرایطی مانند بیمارستان در خانه برای دیابت نوع دو در کنترل خودشان است. با از دست دادن وزن، بلافاصله بدن جواب خود را به انسولین تغییر خواهد داد، و قند بیمار از بین خواهد رفت. به همین دلیل این گروه از نکته ها که در بالا ذکر شده مهم هستند و باید رعایت گردد.

 

منبع: http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.