مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

رابطه مستقیم بیماری آمفیزم و سیگار کشیدن

0

همراهان عزیز در این مطلب از سایت آسان دنت برای شما اطلاعاتی از یک بیماری که شاید نامش برای شما آشنا نباشد صحبت می کنیم. بیماری آمفیزم نام این بیماری است. بیماری آمفیزم  با تنگی نفس علایمش شروع میشود. پیشنهاد می شود به شما عزیزان که با ما در این مطلب از سایت همراه باشید تا اطلاعات کاملی از بیماری آمفیزم به شما بدهیم.

 

بیماری آمفیزم ریوی چیست 

بیماری آمفیزم

بیماری آمفیزم یک بیماری خستگی آهسته است، کیسه های ظریف هوایی شش ها ( حبابچه ها) تخریب شده و دیگر نمی توانند اکسیژن را به خون منتقل کرده و  دیاکسیدکربن آن را بگیرند. در نتیجه، کارکرد شش ها ضعیف می شود. این بیماری یک بیماری نفس گیر بوده در کسانی که ریه آنها تحت فشار و ناراحتی زیاد واقع شده باشد. ( مبتلایان به اسم، سرفه ها شدید، برونشیت و سل ریوی) پیدا می شود. علامت اصلی آمفیزم تنگی نفس است که با پیشرفت بیماری، شدیدتر می شود به خاطر تقلای زیاد برای نفس کشیدن، شکل قفسه سینه تغییر کرده و بشکهای شکل میگردد. در بیماری آمفیزم پیشرفته، بیمار ممکن است، نیاز به دادن اکسیژن پیدا کند. تا بتواند، حتی فعالیتهای کوچک بدنی را انجام دهد. درمان این ناراحتی ها بسیار مشکل است. بیماری آمفیزم ناشی از تحریک مزمن شش هاست. سیگار کشیدن در رآس علل آن قرار دارد. گرچه قرار گرفتن مداوم در معرض گرد و غبار، آلاینده های هوا و غبارهای شیمیایی هم در ایجاد ان نقش دارند.

 

درمان بیماری آمفیزم

بیماری آمفیزم

درمان این عارضه باید با درمان بیماری های مسبب آن توأم باشد. درمان: ترک سیگار، بهترین راه مقابله با آمفیزم و برونشیت مزمن است. وقتی آمفیزم بروز کند، دیگر برگشت ناپذیراست. ولی هنوز کارکرد درست باقیمانده ی شش ها را علاوه گیاهانی هم هستند که ترشحات تنفسی را رقیق کرده یا به خروج انها از دستگاه تنفس کمک می کنند.

الف) گل ماهور: گل ماهور غنی از ماده ی نرم کننده موسیلاژ میباشد، در درمان آنفلوانزا، برونشیت تجربه شده است. مقدار یک یا دو قاشق مرباخوری از برگ یا گل خشک شده ی گل ماهور را در یک فنجان اب جوش ریخته و مانند چای دم کرده و پس از صاف کردن مصرف نمایید. تذکر: از ترکیب گل ماهور و فلفل قرمز و شیرین بیان نیز می توان برای انفلوانزا و برونشیت و بیماری آمفیزم استفاده کرد

ب) چای خلط آور: مجموعه، این گیاهان شامل: سیر، زنجبیل، فلفل قرمز، ترب وحشی، خردل می باشند. با مقادیر کم شروع کرده، در صورتیکه سینوس ها تحمل کردند، مقدار گیاه های مصرفی را به تدریج بیشتر کنید و انها را در دو فنجان اب جوش ریخته و بعد از ده دقیقه بنوشید، می توانید از میوه های غنی از ویتامین C مثل لیمو یا پرتقال و میوه ی نسترن را با آن همراه نمایید، این چایی را اهسته، اهسته و با احتیاط بنوشید، چون خیلی تند میباشد و ممکن است شما را ناراحت کند. اگر بتوانید تحمل کنید، خلطها را رها کرده و بیرون می راند، اگر نتوانستید، آن را قورت دهید، میتوانید از سایر گیاهان مورد نظر استفاده کنید.

ج)هل: هل دارای مادهای بنام سینئول است، سینئول یک ترکیب خلط آور قوی است، وقتی به آمفیزم دچار می شوید، یک یا دو قاشق مرباخوری، گرد هل را به آبمیوه یا چای اضافه کرده و میل نمایید که با ادامه ی این کار در روز ( سه بار در روز) مشکل آمفیزم به تدریج حل خواهد شد، دیگر گیاهان غنی از سینئول عبارتند از: پونه ی سنبله ای، اکلیل کوهی، درمنه خزری، زنجبیل، اسطو خودوس، نعنافلفلی، مینا، بومادران، دارچین، ریحان، زردچوبه، زوفا، ترخون، رازیانه و او کالیپتوس در بالای همه قرار دارد. د) اوکالیپتوس:روغن اوکالیپٹوس، بسیار غنی از سینٹول است. این گیاہ خلط آور بسیار قوی است که در بسیاری از قرص های مکیدنی گلو درد و کرمهای مالیدنی روی سینه وجود دارد، خوردن و نوشیدن چایی او کالیپتوس نیز مفید است و از برگهای آن می توان روزی سه فنجان در سه نوبت مصرف نمود.

ه،) شیرین بیان: شیرین بیان حاوی نه ترکیب خلط آور و ده ترکیب ضد اکسایش است. مصرف مقادیر متعادل شیرین بیان و عصاره ی آن تا حدود سه فنجان چای در روز بی خطر است. البته مصرف طولانی مدت یا مقدار زیاد آن باعث سردرد، خواب آلودگی، احتباس آب و نمک، دفع مقدار زیاد پتاسیم از بدن و بالا رفتن فشار خون می شود.

و) نعناع فلفلی: این گیاه دارای نه ترکیب خلط آور بوده، ترکیب اصلی موجود در آن ( منتول ) خاصیت رقیق کنندگی ترشحات مخاطی دارد، میتوانید نعنا فلفلی را به صورت چای، تنتور یا کپسول مصرف کنید. ولی روغن آن را نخورید، چون : فقط مصرف جلدی دارد.اضافه میشود که ریحان و مرزنگوش نیز دارای خلط آور هستند، برای درمان امفیزم مؤثر میباشند.

 

چگونه می توان از بیماری آمفیزم رهایی پیدا کرد

بیماری آمفیزم

۱. ترک سیگار ۲. از استشاق دود سیگار دیگران بپرهیزید ۳. از مواد حساسیت زا دوری کنید . ورزشی کنید، مخصوصاً ورزش شنا ۵. حجم غذای خود را کاهش دهید و در عوص وعده های غذایی خود را افزایش دهید. ۹. متعادل ساختن وزن بدن ۷. آموزش تنفس یک نواخت ۸ تنفس با دیافراگم ۹. مصرف ویتامین های C و E که دارای خاصیت آنتی اکسیدان می باشند. ۱۰. تمدد اعصاب داشته باشید ۱۱. اجازه ندهید، بیماری شما را از اجتماع جدا کند۱۲. تنفس خود را در هر زمانی تنظیم کنید

 

منبع: http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.