مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

نسخه های طبیعی و ساده برای درمان زکام

0

در فصول سرد سال بسیار نام بیماری سرماخوردگی و درمان زکام را می شنویم. علت اصلی ایجاد درمان زکام هم سردی هوا و رعایت نکردن گرمای بدن است. درمان زکام علایم مشابه سرماخوردگی ساده را دارد . در این مطلب از سایت آسان دنت با ما همراه باشید تا روش های ساده و طبیعی درمان زکام را برای شما عزیزان شرح دهیم.

 

بیماری زکام و درمان زکام

درمان زکام
زمانی که حرارت محیط تغییر میکند و هوای سرد ناگهان وارد بینی و ریه می شود، مخاط بینی ملتهب می شود و بینی در اثر تورم گرفته شده، دچار آبریزش می شود و یا این که محیط گرد آلود یا کثیف، عفونت میکروبی از علل احتمالی این اختلال دانسته شده و این بیماری زکام را حاد گویند که در اثر عدم رعایت و ملاحظات مختلف، ممکن است، این بیمار مزمن شود. در سنین اولیه زندگی هیچ گاه زکام مزمن، ممکن است پیش نیاید، چون بدن قادر است به وسیله سرماخوردگی های مکرر با سموم حاصل از سوء تغذیه و غیره مبارزه کند. ولی هر چه سوء تغذیه بیشتر ادامه داشته باشد و سرماخوردگی هم یکی پس از دیگری به طور بازدارنده درمان شوند. بدن از نظر دفاعی به تدریج ضعیف شده و پس از چند سال ممکن است این بیماری به زکام مزمن تبدیل گردد.

درمان زکام با روش های طبیعی

درمان زکام
۱- امساک در غذا، مدت ۵ تا ۷ روز و تا حتی ۱ روز از رژیم تمام میوه استفاده کنند. البته امساک بستگی به میزان شدت و طول بیماری و سن بیمار دارد.
۲- مرزنگوش دارای خاصیت بادشکن، ضد تشنج، مدر، خواب اور، تقویت کنندهی معده، آسان کننده ی عمل هضم، ضد عفونی کننده ی مجاری تنفس می باشد. اگر چنان چه یک قاشق دسر خوری از مرزنگوش خشک را در یک لیوان اب جوش ده دقیقه دم کرده و روزی دو یا سه فنجان در هر روز بنوشید، در هنگام ابتلا به زکام اگر چند قطره از دم کرده ی آن را در بینی بچکانید برای رفع زکام بسیار مفید خواهد بود.
۳- هنگام شیوع زکام و گریب (آنفلانزا) یک مشت آویشن را در یک لیتر اب بجوشانید، بخاری که در هوا تولید می شود، محیط اطاق استراحت مریض را استریل کرده و اگر باندازه دو مثقال از آنرا در یک لیتر آب دم کرده و میل نمایید برای رفع زکام و گریپ بسیار مفید خواهد بود. دم کرده گل های آقطی (خشک) به مقدار ۵۰ تا ۱۰۰ گرم در یک لیتر آب، برای درمان زکام مفید است.

 

روش های دیگر درمان زکام

درمان زکام
گل ختمی نرم کننده و تسکین دهنده و ضد سرفه می باشد و در تمام عفونت های مجاری تنفس و حتی توام با تورم و زکام و برونشیت و درد گلو و ورم حنجره و آنژین بسیار مفید است. دم کرده ی بیست تا سی گرم در یک لیتر آب، برای درمان بیماری های بالا بسیار مفید است. جالب است بدانید که داشتن استرس و تنش ها هم به طور غیر مستقیم در ایجاد و تداوم زکام نقش دارند پس پیشنهاد می شود که استرس را از خود دور کرده و از مراقبه ها استفاده و کمک بگیرید. در ادامه نیز از خوردن ادیه جات و ترشی و سرکه و دیگر موارد تحریک کننده بپرهیزید. اگر سیگار می کشید در طی طول درمان شیگار کشیدن را قطع کنید.

منبع:http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.