مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

هر آنچه باید از نور آبی در دندان پزشکی بدانید

0

در دندان پزشکی از ادوات و لوازم متفاوتی استفاده می شود که بعضی از آنها بسیار ساده و ابتدایی هستند و بعضی دیگر بسیار پیچیده و عجیب می باشند . یکی از این ادوات پیچیده که همیشه تعجب بیماران را بر می انگیزاند و در مورد آن سوالاتی می پرسند ، نور آبی می باشد . نور آبی در دندان پزشکی یکی از مهم ترین ابزار ها می باشد که دندان پزشکان از آن به وفور استفاده می کنند . این نور آبی به دلیل شباهتی که به اشعه لیزر دارد همیشه یکی از مشکلات بیماران است و می ترسند شاید این اشعه به سلامت آنها صدمه بزند . در این مقاله از مجله پزشکی آسان دنت به معرفی نور آبی در دندان پزشکی می پردازیم و بر افسانه های پیرامون آن برچسب باطلی می زنیم .

نور آبی در دندان پزشکی

نور آبی در دندان پزشکی

این نور آبی که دندان پزشکان از آن استفاده می کنند در محدوده نور های مرئی قرار می گیرد که هیچ خطری برای سلامت بیماران ندارد و آنها نباید در این مورد نگران چیزی باشند . پس اولین افسانه ای که در مورد این نور آبی دارد همین جا از بین می رود . این نور به هیچ عنوان از جنس لیزر ، فرا بنفش یا زیر قرمز نمی باشد . این اشعه هیچ اثر منفی بر روی دندان های شما نمی گذارد و تنها با نگاه کردن طولانی مدت به آن ممکن است سلامتی چشم شما تحت تاثیر قرار بگیرید . آب مروارید یکی از شایع ترین عوارض نگاه کردن به این اشعه می باشد . اما از آنجا که این اشعه به دندان های شما تابیده می شود ، چشم شما در معرض این اشعه قرار نمی گیرند . دندان پزشکان و دستیاران آنها ممکن است که به خود آسیب وارد کنند که آنها نیز از عینک های ایمنی که رنگ نارنجی است استفاده می کنند .

این اشعه برای سفت و محکم کردن موادی که در درمان دندان های شما استفاده شده است ، به کار می رود . اگر بخواهیم از دیدگاه علمی به آن اشاره کنیم ، پلیمریزه شدن اصطلاح علمی اش است .  در بیشتر مواد این اشعه آبی برای تحریک موادی که برای پر کردن دندان استفاده شده است ، به کار می روند . این یک فرایند طولانی است که حتی بعد از اینکه تابش نیز تمام شد ، دندان پزشک از شما می خواهد تا مدتی از غذا خوردن اجتناب کنید .

اسم دستگاهی که از آن برای تابش نور آبی استفاده می شود ، لایت کیو می باشد . این دستگاه معمولا در دو نوع هالوژنی و LED استفاده می شود . حتی از این دستگاه برای سفید کردن دندان ها نیز استفاده می شود و یکی از ابزار مورد نیاز برای لمینیت کردن می باشد .

دستگاه لایت کیو

دستگاه لایت کیو

مهم ترین چیزی که باید در مورد این دستگاه بدانیم این است که این دستگاه با دستگاه لیزر فرق دارد . هر چند دستگاه لیزر نیز درحال رشد کردن در صنعت دندانپزشکی است و هر روزه اختراعات جدید صورت می گیرد که از دستگاه لیزر استفاده می شود . از این دستگاه بیشتر برای سفت کردن کامپوزیت‌ها استفاده می شود . کامپوزیت‌ها یکی از اصلی ترین مواد در پر کردن دندان ها می باشند . از این دستگاه برای چسباندن بعضی از قطعات ارتودنسی نیز استفاده می شود .

در نهایت نکته ای که باید بدانید این است که این دستگاه هیچ خطری برای شما ندارد چرا که از جنس نور مرئی می باشد .

منبع : www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.