خانه » دهان و دندان » معرفی شاخص ترین رشته های تخصصی دندان پزشکی

معرفی شاخص ترین رشته های تخصصی دندان پزشکی

متاسفانه اطلاعات مردم ایران از رشته دندان پزشکی بسیار پایین است و فکر می کنند که دندان پزشکی تنها در دندان کشیدن و دندان پر کردن خلاصه می شود اما رشته های تخصصی دندان پزشکی خیلی بیشتر از آنچه شما تصور می کنید است .  شما وقتی پایتان می شکند به پزشک ارتوپد مراجعه می کنید و وقتی که بینایی تان دچار مشکل می شود به چشم پزشک می روید . این نشان می دهد که هر بخشی از بدن دارای تخصص خاص خودش است . دندان پزشکی هم از این قاعده مستثنی نیست . شما با توجه به مشکل دندانی که برایتان پیش آمده باید به دندان پزشک خاصی مراجعه کنید . در این مقاله از مجله دندان پزشکی آسان دنت به معرفی شاخص ترین رشته های تخصصی دندان پزشکی می پردازیم .

رشته های تخصصی دندان پزشکی

رشته های تخصصی دندان پزشکی

اندودنتیست یا متخصص درمان های ریشه ای

این دندان پزشکان متخصص اموری هستند که به ریشه دندان مربوط می شود . یکی از مواردی که همواره بیماران از آن گلایه و شکایت دارند ، خوب انجام نشدن کشیدن ریشه دندان و عصب کشی می باشد . می توان گفت بیشتر کار هایی که به ریشه دندان باز می گردد نسبتا سخت و دشوار هستند و نیازمند علم و مهارت خاصی می باشد که هر دندان پزشکی از عهده آن بر نمی آید . به همین دلیل است شما برای درمان اینگونه مشکلات باید به اندودنتیست ها مراجعه کنید .

پاتولوژیست دهان و دندان

شاید بسیاری از شما ها با واژه پاتولوژیت آشنا نباشید و آن را برای اولین بار باشد که می خوانید . دلیل این امر این است که این متخصصان معمولا با بیماران سرو کار ندارند و بیشتر با دیگر متخصصان دندان پزشکی در ارتباط هستند . معمولا بافت هایی که در دهان و فک بیماران وجود دارد را برای این متخصصین می فرستند و ایشان باید درمورد آن بافت نظر بدهد . اکثر جراحی های فکی و دندانی برای خارج کردن بافت ها و ضایعه های دهانی و فکی باید زیر نظر ایشان صورت بگیرد .

پریودنتیست ها یا متخصصان لثه

یکی از سخت ترین رشته های تخصصی دندان پزشکی پریودنتیست می باشد . متخصصان این رشته معمولا با بیمارانی سرو کار دارند که دچار مشکلات لثوی هستند . این مشکلات معمولا به خاطر ژنتیک ، عادت های غلط زندگی و افزایش سن رخ می دهد که می تواند باعث آسیب رسانیدن به دندان ها نیز بشود . طی تحقیقات اخیر ثابت شده است که بیماری هایی که به لثه مربوط می شوند ، با دیابت و بارداری ارتباط نزدیکی دارند . این متخصص ها همچنین می توانند عمل های کاشت ایمپلنت را هم انجام بدهند که سخت ترین جراحی در دندان پزشکی محسوب می شود .

رشته های تخصصی دندان پزشکی

متخصص های پروتز های دندانی

شاید اولین چیزی که بعد از شنیدن واژه پروتز به ذهن شما رخ می دهد ، عمل های زیبایی لب ها و چهره شراره رخام باشد . اما پروتز تنها به پر کردن لب ها بسنده نمی کند . این متخصصین هر گونه عملی که به دندان های مصنوعی مربوط باشد را انجام می دهند . درمان های مربوط به دندان های مصنوعی از روکش‌های جایگزین فضاهای خالی یا روکش‌های تک دندان‌ها، روکش‌های زیبایی، دست دندان کامل متحرک تا سایر انواع دندان مصنوعی متغیر می باشند .

متخصص زیبایی

درحال حاضر پردرامد ترین رشته در دندان پزشکی ، تخصص زیبایی می باشد . امروزه انجام عمل های زیبایی در حال فراگیر شدن است . از آنجایی که کشور های جهان سوم از سلامت دندانی جالبی برخوردار نیستند ، انجام عمل های زیبایی بسیار رایج است . از اصلی ترین کار هایی که این متخصصین می کنند انجام پر کردن دندان می باشد . با این حال سفید کردن دندان و لمینیت کردن نیز در حال حاضر از پر طرفدارترین جراحی های زیبایی محسوب می شوند . همچنین روکش های زیبایی برای دندان ها نیز از جمله ضمینه های فعالیت های آنها محسوب می شود .

منبع : www.asandent.com

 

 

(No Ratings Yet)
Loading...

همچنین ببینید

چه زمانی باید به دندان پزشک برای جراحی فک مراجعه کرد؟

اگر نگوییم که نقش فک ها در عملکرد دهان از دندان ها بیشتر نیست ، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *