مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

معرفی شاخص ترین رشته های تخصصی دندان پزشکی

0

متاسفانه اطلاعات مردم ایران از رشته دندان پزشکی بسیار پایین است و فکر می کنند که دندان پزشکی تنها در دندان کشیدن و دندان پر کردن خلاصه می شود اما رشته های تخصصی دندان پزشکی خیلی بیشتر از آنچه شما تصور می کنید است .  شما وقتی پایتان می شکند به پزشک ارتوپد مراجعه می کنید و وقتی که بینایی تان دچار مشکل می شود به چشم پزشک می روید . این نشان می دهد که هر بخشی از بدن دارای تخصص خاص خودش است . دندان پزشکی هم از این قاعده مستثنی نیست . شما با توجه به مشکل دندانی که برایتان پیش آمده باید به دندان پزشک خاصی مراجعه کنید . در این مقاله از مجله دندان پزشکی آسان دنت به معرفی شاخص ترین رشته های تخصصی دندان پزشکی می پردازیم .

رشته های تخصصی دندان پزشکی

رشته های تخصصی دندان پزشکی

اندودنتیست یا متخصص درمان های ریشه ای

این دندان پزشکان متخصص اموری هستند که به ریشه دندان مربوط می شود . یکی از مواردی که همواره بیماران از آن گلایه و شکایت دارند ، خوب انجام نشدن کشیدن ریشه دندان و عصب کشی می باشد . می توان گفت بیشتر کار هایی که به ریشه دندان باز می گردد نسبتا سخت و دشوار هستند و نیازمند علم و مهارت خاصی می باشد که هر دندان پزشکی از عهده آن بر نمی آید . به همین دلیل است شما برای درمان اینگونه مشکلات باید به اندودنتیست ها مراجعه کنید .

پاتولوژیست دهان و دندان

شاید بسیاری از شما ها با واژه پاتولوژیت آشنا نباشید و آن را برای اولین بار باشد که می خوانید . دلیل این امر این است که این متخصصان معمولا با بیماران سرو کار ندارند و بیشتر با دیگر متخصصان دندان پزشکی در ارتباط هستند . معمولا بافت هایی که در دهان و فک بیماران وجود دارد را برای این متخصصین می فرستند و ایشان باید درمورد آن بافت نظر بدهد . اکثر جراحی های فکی و دندانی برای خارج کردن بافت ها و ضایعه های دهانی و فکی باید زیر نظر ایشان صورت بگیرد .

پریودنتیست ها یا متخصصان لثه

یکی از سخت ترین رشته های تخصصی دندان پزشکی پریودنتیست می باشد . متخصصان این رشته معمولا با بیمارانی سرو کار دارند که دچار مشکلات لثوی هستند . این مشکلات معمولا به خاطر ژنتیک ، عادت های غلط زندگی و افزایش سن رخ می دهد که می تواند باعث آسیب رسانیدن به دندان ها نیز بشود . طی تحقیقات اخیر ثابت شده است که بیماری هایی که به لثه مربوط می شوند ، با دیابت و بارداری ارتباط نزدیکی دارند . این متخصص ها همچنین می توانند عمل های کاشت ایمپلنت را هم انجام بدهند که سخت ترین جراحی در دندان پزشکی محسوب می شود .

رشته های تخصصی دندان پزشکی

متخصص های پروتز های دندانی

شاید اولین چیزی که بعد از شنیدن واژه پروتز به ذهن شما رخ می دهد ، عمل های زیبایی لب ها و چهره شراره رخام باشد . اما پروتز تنها به پر کردن لب ها بسنده نمی کند . این متخصصین هر گونه عملی که به دندان های مصنوعی مربوط باشد را انجام می دهند . درمان های مربوط به دندان های مصنوعی از روکش‌های جایگزین فضاهای خالی یا روکش‌های تک دندان‌ها، روکش‌های زیبایی، دست دندان کامل متحرک تا سایر انواع دندان مصنوعی متغیر می باشند .

متخصص زیبایی

درحال حاضر پردرامد ترین رشته در دندان پزشکی ، تخصص زیبایی می باشد . امروزه انجام عمل های زیبایی در حال فراگیر شدن است . از آنجایی که کشور های جهان سوم از سلامت دندانی جالبی برخوردار نیستند ، انجام عمل های زیبایی بسیار رایج است . از اصلی ترین کار هایی که این متخصصین می کنند انجام پر کردن دندان می باشد . با این حال سفید کردن دندان و لمینیت کردن نیز در حال حاضر از پر طرفدارترین جراحی های زیبایی محسوب می شوند . همچنین روکش های زیبایی برای دندان ها نیز از جمله ضمینه های فعالیت های آنها محسوب می شود .

منبع : www.asandent.com

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.