مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

هر آنچه باید از فیشورسیلانت و کاربردش بدانیم

0

علم دندان پزشکی همواره سرشار از نام های سخت و عجیب و غزیب می باشد . یکی از این نام های عجیب غریب ، فیشورسیلانت می باشد . متاسفانه ناآگاهی در علوم دندان پزشکی در عامه مردم تنها به نداشتن این نام ها محدود نمی شود و وسعتش بسیار بیشتر است . متاسفانه مردم کشور های جهان سوم هیچ گاه به دندان های خود آنقد که باید اهمیت نمی دهند و یکی از علامت های شناسایی که فرد جهان سومی ، دندان های خراب می باشد . در این مقاله از مجله دندان پزشکی آسان دنت قصد داریم که شما را با یکی از این اسم های سخت که در دندان پزشکی از اهمیت بالایی هم برخوردار هستند آشنا کنیم ، یعنی فیشورسیلانت .

 فیشورسیلانت

 فیشورسیلانت چیست ؟

در واقع معنی فیشورسیلانت ، بستن و مهر و موم کردن شیار ها و روزنه هایی می باشد که در بین دندان ها وجود دارد . فیشورسیلانت ماده است رنگی که دندان پزشکان با استفاده از آن سعی می کنند تا این شیار ها و روزنه های عمیق را پر کنند تا آنها را تبدیل به شیار ها و روزنه های کم عمق بکنند تا با استفاده از این روش بتوانند جلوی پوسدیگی دندان های شما را بگیرند . البته لازم به ذکر است که این کار به منظور زیبایی نیز انجام می شود .

طبیعتا در اکثر کودکانی که شروع به در آوردن اولین دندان های دایمی خود می کنند ، یعنی در دندان شماره 6 یا آسیای بزرگ ، که از آن برای جوییدن استفاده می شود ، دچار شیار ها و منافذی می شود که متاسفانه بعد از غذا خوردن در این شیار ها منافذ مواد غذایی انباشته می شوند و نکته ناراحت کننده اینجا است که مسواک نیز نمی تواند این شیار ها را تمیز کند و به این ترتیب این شیار ها باعث پوسیدگی دندان ها می شوند .

اما برای اینکه دندان پزشکان از این مشکل جلوگیری کنند ، با استفاده از مواد رنگی سعی می کنند تا این شیاره ها و منافذ را که از عمق زیادی نیز برخوردار هستند را پر کنند و آنها را به شیار های کم عمق تری تبدیل کنند تا مسواک بتواند به راحتی آنها را تمیز کند و تجمع خورده های مواید غذایی در این شیارها جلوگیری کند . به این ترتییب احتمال پوسیدگی دندان در این افراد تا 50 درصد کاهش پیدا می کند .

 فیشورسیلانت

چه زمانی برای  فیشورسیلانت مناسب است ؟

یکی از سوال هایی که همواره ذهن مردم را درگیر کرده است این است که بهترین زمان برای پر کردن این شیار ها کی است ؟ از آنجایی که اولین دندان آسیای دائمی که برای جویدن استفاده می شود در شش سالگی و دومین دندان آسیای بزرگ در 11 سالگی در می آید ، بهترین زمان برای پر کردن این شیار ها شش تا هشت سالگی می باشد .

با توجه به این که با استفاده از این کاز شما تا 50 درصد از پوسدیگی دندان های فرزندان خود جلوگیری می کنید پس در نهایت ارزش هزینه ای که برایش می شود را دارد .

از جمله مزایای این عمل این است که بدون درد است و حتی نیازی به تزریق مواد بی حسی هم ندارد . این کار معمولا کمتر از یک دقیقه انجام می گیرد و حتی کودکان شما می توانند بلافاصله بعد از این عمل غذا بخورند .

منبع : www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.