مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

بهترین گیاهان دارویی برای درمان یبوست

0

بسیاری از افراد با عارضه ی یبوست سروکله می زنند. بعضی افراد از کودکی یبوست داشته اند و برخی دیگر به دلیل روش های بد غذایی دچار یبوست می شوند. در این مطلب از سایت آسان دنت ما برای شما از روش های خانگی درمان یبوست به وسیله گیاهان دارویی بیشتر صحبت می کنیم.پیشنهاد می شود با ما همراه باشید.

 

درمان یبوست با روش های خانگی

درمان یبوست

 استفاده از غلات سبوس دار برای درمان یبوست : غلات شامل گندم، جو، ذرت، برنج، جو سیاه، چاودار و گندم سیاه می باشد. در درمان یبوست باید غلات تصفیه شده را کنار گذاشت و غلات سبوس دار را که محتوی پوسته ی دانه که دارای سلولز است، جاگیزین نمود. در نتیجه عبور مواد در روده نیز بسیار ساده تر خواهد بود. سبوس را می توان به مواد زیر اضافه کرد، ماست، شیر، آب میوه، سوپ، خمیرنان، به طور کلی در تمام غذاها میتوانید از سبوس استفاده کنید.  میوه ها برای درمان یبوست : دانه ها، هسته ها و گوشت میوه ها، بهترین خوراکی هایی هستند که پیشرفت مواد کولون را تسریع میکنند، از میوه هایی استفاده کنید که به صورت بیولوژیک (طبیعی ) کشت شده باشند تا اثری از مواد سمی دفع آفات در پوست انها یافت نشود. میوه را باید با پوست ان استفاده کرد، بهترین میوه ها، آلو سیاه، گلابی، سیب، توت فرنگی، تمشک، انجیر، زردآلو، انگور و انگور فرنگی و غیره می باشند. از میان انها آلو برای به کار انداختن تنبل ترین روده ها و درمان شدیدترین یبوست ها تجویز می شود. اگر آلوها خشک باشند، بهتر است چند تا آلو خشک را شب در یک لیوان آب بخیسانید و صبح ناشتا قبل از صبحانه میل کنید، به جای آلو می توان از انجیر نیز استفاه کنید. آب میوه ها و سبزیجات نیز برای افراد مبتلا به یبوست، بهترین نوشابه ایست که می توان نام برد.

درمان یبوست

سوپ سبزیجات مفید در درمان یبوست: سوپ سبزیجات قادر است بدن را در مقابل میکروب ها حفاظت کند. بهترین مواد غذایی برای پیشگیری و درمان میباشد، پزشکان معمولاً سوپ سبزیجات را برای درمان بیماری های مزمن تجویز می کنند. معروف ترین سوپ سبزیجات، شامل: هویج، شلغم، کرفس، پیاز و سیب زمینی است.  روغن زیتون برای درمان یبوست : روغن زیتون در افرادی که کبد شان دچار اشکال است، داروی بسیار مفید میباشد. ساده ترین راه استفاده از روغن زیتون، ریختن ان در سالاد است. علاوه بر آن می توان یک قاشق سوپ خوری از آن را صبح ها به صورت ناشتامیل کرد. این یکی از راه های درمان یبوست میباشد. روغن بادام شیرین برای درمان یبوست : این روغن برای بچه ها که به یبوست مبتلا می شوند، بسیار مفید است. اگر هر روز صبح ناشتا یک قاشق چای خوری از روغن بادام شیرین به کودکی که یبوست دارد، بخورانید، رفع یبوست خواهد بود. مخمر آبجو: مخمر آبجو، با استفاده از تعادل در فعالیت روده به نحو مؤثری در درمان یبوست تأثیر دارد.  نوشیدنیها: مقدار آب مصرفی روزانه باید برای انجام طبیعی کار روده کافی بوده و بر حسب رژیم غذایی بین یک تا یک و نیم لیتر باشد. نوشیدن آب در طول روز بسیار مفید است.

 

روش های دیگر برای درمان یبوست

درمان یبوست
تولیدات زنبور عسل: الف) عسل یک ملین بسیار ملایم و هیچگونه به مخاط روده آسیب نمی رساند. عسل با تخمیر رودهای مبارزه کرده و اثر تنظیم کننده ای در فعالیت باکتریهای روده  دارد. ب) گرده ی گلی: گرده ی گل تنظیم کننده ی قابل توجه برای روده می باشد و با کولیت ها و تخمیر رودهای مبارزه می کند، عسل مانع گندیدگی می شود، معمولاً آن را پلیس روده می نامند. ترنجبین: ترنجبین از قدیم الایام از ملین های شناخته شده ی معروف می باشد. این ماده عصاره ی برخی از انواع گیاه خارشتر بدست می آید. ترنجبین از ملایم ترین ملین ها می باشد.  سوربیتول: سوربیتول در درمان یبوست بسیار مؤثر است. افرادی که به علل ناراحتی های کبدی، دچار یبوست میشوند، بسیار مفید است. افرادی که به علت مشکلات کبدی به یبوست مبتلا می شوند، میتوان سوربیتول مصرف کرد. چون در بازسازی روده بسیار مؤثر است.

چه مواد در درمان یبوست و سلامتی روده ها مفید هستند

درمان یبوست
مصرف انگور، گوجه فرنگی، اسفناج (جلوگیری از سرطان روده بزرگ و تمیز کردن آن )، علف هفت بند، گشنیز، آب برنج، برای ورم روده مفید هستند.  غوره و آب غور، بابونه، ضد عفونی کننده ی معده و روده هستند.  فندق، ترشی پیاز، ترشی شلغم، هویج، اسفناج، جودوسر، خاکشیر، روغن کنجد، گزنه، تقویت کننده ی روده می باشند. .  موز، بادام، روغن به، آرتیشو (درمان ورم و نفخ)، دم اسب، درمان کننده ی زخم روده هستند. مصرف تخم کتان، کولیت را درمان می کند. سویا به فعالیت روده ها کمک می کند و برای سلامتی روده بزرگ و تنظیم تخلیه و دفع مواد زاید بسیار مفید است. مصرف هلی، زیره، سیاه دانه، گاز معده و روده را خارج می کنند. چنانچه روغن بادام را با شکر و کتیرا مخلوط کنید و بخورید، موجب نرم شدن روده میشود.  مخلوط گیاه فلوس با ریشه ی ختمی برای گشودن گرفتگی روده و رفع دل پیچه مفید است.

 

منبع:http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.