مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

آشنایی با روند طبیعی رشد موی سر

0

داشتن موهای سالم و پرپشت برای اکثر خانم ها و آقایان از اهمیت بسیاری برخوردار است. روند طبیعی رشد موی سر مراحلی دارد که در این مطلب از سایت آسان دنت برای شما از آن صحبت می کنیم. پیشنهاد می شود در ادامه این مطلب آموزنده با ما همراه باشید.

 

روند طبیعی رشد موی سر

رشد موی سر
رشد موی سر در دو مرحله اتفاق می افتد که شامل مرحله رشد به مدت ۲ تا ۹ سال و یک مرحله استراحت به مدت ۲ تا ۳ ماه است. بعد از این مراحل، مو می ریزد و مرحله جدیدی از رشد موی سر آغاز می شود. در هر زمان مشخص حدود ۱۵ درصد موها در مرحله استراحت هستند، بنابراین از میان ۱۰۰ هزار ( یا بیشتر) رشته ی مو روی سر، ۷۰ تا ۱۰۰ رشته آن در روز می ریزد. با افزایش سن میزان رشد بسیاری از ریشه های مو، شروع به کاهش می کنند و در حدود سن ۲۵ سالگی موهای اکثر افراد شروع به کم .پشت شدن و خط مو، شروع به عقب نشینی می کند. متخصصین، موها را بار و متر یا فشار سنج موقعیت کلی انسان می دانند. موها هم در مقابل خوراکی ها و هم در برابر ناملایمات روحی و روانی و استرس ها، واکنش از خودشان می دهند.

 

عوامل مهم در رشد موی سر

رشد موی سر

استفاده ی یکنواخت از غذاهای  کنسرو شده و خشک شده، مانند انواع سوپ ها و غیره همگی باعث بیماری موهای سر میگردند، در واقع اختلال در صحت و سلامت پوست سر و رشد موی سر به شکل طبیعی، ایجاد می شود. در واقع بین ضخامت و تراکم موی سر، رابطه ای مستقیم وجود دارد. بطور کلی هر چه مو نازک تر باشد، نسبت به عوامل درونی و بیرونی، حساس تر و شکننده تر است، موها نسبت به عملکردهای بدن انسان، از جمله فعالیت هورمون ها، کلیه و کبد و سیستم عصبی، شدیداً واکنش مثبت و منفی از خود بروز می دهند.از میان ویتامین ها، گروه ویتامین B، بیشترین تأثیر را در رشد موی سر دارند. جالب توجه است که هر کس در تمام مقاطع سنی خود، با تمامی موقعیت های اجتماعی و اقتصادی که دارد، اعم از زن و مرد همه و همه نگران موی سر خود هستند.

 

مراقبت از مو و رشد موی سر

رشد موی سر
در طول عمر به ویژه در دوران جوانی، باید از موها مراقبت لازم را مد نظر داشت، لذا مصرف پروتئین کافی، سبزی ها، میوه های ترد و تازه و رعایت بهداشت موی سر از ضروریات است. کمبود پروتئین کافی و ویتامین A نه تنها رنگ و طراوت مو را تغیر میدهند، بلکه موها از نوک شکسته و نمدی می گردند. در برسی زدن و شانه کردن موها نباید افراط کرد، بعضی از بیماری های مو و پوست، ارثی است و به آن آنزیموپاتی گفته می شود. موهای چرب در نتیجه ی کمبود عنصر گوگرد در غذاهاست که باعث بسته شدن منافذ غدد چربی شده و بی رویه، چربی ترشح می گردد، محلول های حاوی گوگرد در این امر مؤثرند، موهای چرب و خشک، شوره سر، بی حالتی، مو خوره، حالت نمدی، سفیدی زودرس و حتی ریزش موی سر و طاسی در اثر عوامل ارثی، تغذیه، بیماری و شرایط زیست محیطی دارد. البته بیماریهای شایع پوستی از جمله قارچ ها را نباید نادیده گرفت. به هر حال برای جلوگیری از این بیماری ها خوراکی های غنی از انواع ماهی های حاوی گروه ویتامین B تغذیه نمایید. ضمنا جوانه یی گندم، چغندر قند، جوانه ی نخود، لبو انواع کلم، بادام، پسته، گردو، فندوق، نارگیل، بادام زمینی، لبنیات، مخصوصاً ماست مصرف گردد، به هنگام خسارش پوست و ریزش موی سر، از خوردن شیرینیجات، ادویه های تندو تیز، خردل، سسها، سوسیسی و کالباس خودداری نمایید. هنگامی که انسان دچار ریزش مو می شود، متقابلاً روی ناخن دست شیارهای سفید رنگ عرضی ایجاد می گردد، کمبود آهن، اختلال کار تیروئید نیز عامل ریزش مو هستند. انواع آلرژی ها، موجب تغییر رنگ پوست، خارش و قرمز شدن آن می گردند.

 

منبع: http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.