مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

آشنایی با بیماری سندروم سوزش دهان و راه های درمان

0

یکی از بیماری هایی که به دهان مربوط می شود و باعث ایجاد سوزش و سوزن سوزن شدن زبان ، دهان ، لب ها و گلو می شود ، سندروم سوزش دهان می باشد . این بیماری را خیلی ها با عامل های سرطانی اشتباه می گیرند ولی این یک بیماری سرطانی نیست . این بیماری به دلایل مختلفی از جمله یائسگی و کمبود آهن رخ می دهد و بیشتر در افراد میان سال مشاهده می شود . اگر چه این بیماری در هر دو جنس مرد و زن بوجود می آید امام خانوم های میان سال به دلیل یائسگی تا 30 درصد در خطر بیشتری نسبت به این بیماری قرار دارند . در این مقاله از مجله دندان پزشکی آسان دنت به معرفی بیماری سندروم سوزش دهان و روش های درمان آن می پردازیم .

سندروم سوزش دهان

نشانه های بیماری سندروم سوزش دهان

همان طور که از اسم این بیماری مشخص است ، سوزش زبان ، لثه ، گلو و دهان رایج ترین نشانه برای شناسایی این بیماری می باشد . با این حال بیشتر بیماران این بیماری را به سوختگی درون دهان توصیف می کنند . از جمله دیگر علائم این بیماری می توان به خشک شدن دهان و گلو و هچنین تلخ شدن آب دهان اشاره کرد . این درد ها معمولا به صورت یک باره و شدید رخ می دهند به طوری که حتی ممکن است که بیمار را از خواب بیدار کند . این بیماری می تواند منجر به کج خلقی , عصبانیت و حتی افسردگی نیز شود .

علت بیماری سندروم سوزش دهان

هنوز دانشمندان به یک دلیل جامع و کلی برای علت ایجاد این بیماری دست پیدا نکرده اند اما معمولا مجموعه ای از عوامل می تواند باعث بروز این بیماری بشود . از جمله این موارد به فقر آهن ، کمبود ویتامین ب ، یائسگی و حتی ضربه اشاره کرد . دانشمندان در تازه ترین تحقیقات خود توانسته اند بفهمند که مشکلات عصبی و آسیب های احتمالی مربوط به آن و یا حتی مشکلاتی مانند استرس و افسردگی می تواند باعث خشکی دهان و ایجاد برفک شود که در نهایت منجر به ایجاد سندروم سوزش می شوند .

تشخیص بیماری

تشخیص این بیماری بسیار دشوار است و خود بیمار نمی تواند آن را تشخیص دهد و برای این کار حتما باید به دندان پزشک مراجعه کنید . احتمال زیاد دندان پزشک از یک برنامه درمانی برای از بین بردن این بیماری استفاده می کند . معمولا دندان پزشک این برنامه را از پرسیدن در مورد سابقه های بیماری شما و علت هایی که فکر می کند باعث ایجاد این مشکل شده است شروع می کند و در نهابت دهان شما را معاینه می کند تا بتواند تشخیص قطعی خود را اعلام کند .

سندروم سوزش دهان

درمان بیماری

درمان این بیماری بستگی به علت ایجاد کننده آن بستگی دارد . اگر بیماری شما علت دهانی داشته باشد و شما احساس کنید که دهانتان خشک می شود ، دندان پزشک از شما می خواهد مقدار زیادی مایعات بخورید . اگر علت این بیماری برفک های دهانی باشد برای شما دارو های ضد قارچی تجویز می کند که از مهم ترین آنها می توان به نیستاتین یا فلوکونازول اشاره کرد .

گاهی نیز این مشکلات به خاطر عدم قرار گیری صحیح دندان مصنوعی ایجاد می شود که دندان پزشک باید اقدامات لازم برای درست کردن دندان های مصنوعی را انجام دهد .

اگر بیماری شما علت های دهانی نداشته باشد احتمالا دندان پزشک شما را نزد پزشک خانواده می فرستد که در بیشتر موارد علت در افزایش سن و ایجاد یائسگی و اختلالات هورمونی می باشد که برای شما دارو های هورمونی تجویز می کنند .

منبع : www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.