مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

استروژن تراپی چیست و چه تاثیری بر سلامت دهان دارد ؟

0

یکی از شاخه های دندان پزشکی که به تازگی در ایران باب شده است و مردم اطلاعات جزئی از ان دارند استروژن‌ تراپی می باشد . همان طرو که از اسم این اصطلاح پیدا است ، این شیوه مربوط به  هورمون استروژن می باشد که در بانوان ترشح می شود . این هورمون بعد از دوران یائسگی در بانوان ترشح نمی شود و پزشکان برای جبران این امر از این روش استفاده می کنند . اما سوالی که همیشه مطرح است این است که آیا اصلا ترشح این هورمون بعد از یائسگی می تواند مفید باشد ؟ با این حال ما در این مقاله از مجله دندان پزشکی آسان دنت به معرفی استروژن تراپی و تاثیرات آن بر روی دهان می پردازیم .

استروژن تراپی

استروژن تراپی چیست ؟

معمولا از سنین 50 سالگی به بالا در بانوان ترشج هورمون های استروژن و پروژسترون متوقف می شود که این امر نهایتا منجر می شود تا بانوان قدرت باروری خود را از دست بدهند و دیگر به دوران قاعدگی یا پریود دچار نشوند . این توقف هورمون ها تنها منجر به از دست دادن قدرت باروری نمی شود و گاهی نیز می تواند باعث خشکی واژن و مشکلات دهانی ( پریودنتی ) نیز بشود . به همین علت است که دانمشندان از یک روش جایگزین برای هورمون ها استفاده می کنند . در روش استروزن تراپی بانوان در معرض هورمون های مشابه قرار می گیرند تا به مشکلات بعد از دوران یائسگی دچار نشوند .

استروژن تراپی

تاثیرات استروژن در کاهش پریودنتیت

بر طبق تحقیقات جدیدی که در دانشگاه بوفالو انجام گرفته است ، دانشمندان دریافته اند که زنان بالای 50 سال که به یائسگی دچار هستند تا 50 درصد نسبت به بقیه بانوان بیشتر در خطر ابتلا به پریودنتیت می باشند . بعد از انجام تحقیقات بسیاری ثابت شده است که خانوم هایی که از درمان ها استروژنی استفاده می کنند تا 44 درصد خطر کمتری برای ابتلا به پریودنتیت تهدیدشان می کند .

کمبود استروژن یکی از دوره های زندگی هر خانومی می باشد که می تواند همراه با پوکی استخوان باشد . به همین دلیل است که بسیاری از بانوان درمان های استروزنی را با مکمل های کلسیم و ویتامین دی استفاده می کنند تا به پوکی استخوان دچار نشوند .

پروفسور فرانک اسپانکیکو اعتقاد دارد که استفاده از استروزن تراپی در پیشگیری از استئوپروز بسیار مفید می باشد و همچنین استفاده از این روش خطر ابتلا به مشکلات لثوی را در مقدار زیادی کاهش می دهد .

مطالعات نشان داده است که 50 درصد بانوانی که از استروژن تراپی استفاده کرده اند ، دیگر به خون ریزی لثوی دچار نمی شوند . این خون ریزی ها به علت فاصله افتادن بین دندان ها و بافت های اطراف اتفاق می افتاد که این فاصله افتادن ناشی از ، از دست رفتن استخوان ها می باشد که به دلیل یائسگی اتفاق می افتد .

خطرات هورمون درمانی

پرفسور  فرانک اسپانکیکو اعتفاد دارند که علی رقم تاثیرات مثبتی که هورمون درمانی دارد ، آنقدر ها هم بی خطر نیست و باعث بروز مشکلاتی می شود . از مهم ترین خطرات این کار می توان به افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان های پوستی اشاره کرد . مسلما این قضیه نیازمند تحقیقات بیشتری می باشد .

منبع : www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.