مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

آشنایی با شایع ترین بیماری ها در خانوم ها

0

زن ها با آقایان تفاوت های زیادی دارند . این تفاوت ها در ظاهر ، رفتار ، عواطف . حتی فیزیولوژی بدن مشهود است . خانوم ها تقریبا در تمام موارد فوق نسبت به آقایان از ظرافت بیشنری برخوردار هستند و همین ظرافت است که باعث می شود آنها آسیب پذیر تر باشند . خانوم ها همچین در زندگی با نواسان های بیشتری مواجه می شوند که باعث می شود شرایط آنها نسبت به آقایان بیشتر دسخوش تغییرات شود . از جمله این مراحل می توان به دوره بلوغ ، بارداری و دوران یائسگی اشاره کرد . این نوسان ها می توانند تاثیر خود را به صورت مشکلات فیزیکی و حای روحی بر روی بانوان بگذارند . در این مقاله از مجله دندان پزشکی آسان دنت به معرفی شایع ترین بیماری ها در خانوم ها می پردازیم .

شایع ترین بیماری ها در خانوم ها

همان طور که می دانید به دلیل دوره های بارداری و یائسگی دچار تغییرات بسیاری می شوند . این تغییرات به خاطر هورمون ها در خانوم ها رخ می دهد . اختلالات و پاتوفیزیولوژی می توانند به خاطر هورمون های استروژن ، پروژسترون و آندروژن‌های غده فوق کلیه و تستوسترون رخ بدهند و سلامت بانوان را تحت تاثیر قرار بدهند . هورومون ها تاثیر های مثبت یا منفی خود را با استفاده از واسطه ها بر روی قسمت های مختلف بدن می گذارند . از معروف ترین این واسطه ها می توان به : TNF ها ، TGF ها و INF ها اشاره کرد .

شایع ترین بیماری ها در خانوم ها

صرف نظر از بیماری های که به دلیل ژنتیک متفاوت بانوان اتفاق می افتند ، بعضی از این مشکلات نیازمند مناسب بودن شرایط محیطی خاصی می باشند . از جمله معروف ترین این مشکلات می توانیم به بیماری های خود ایمنی اشاره کنیم .لوپوس، آرتریت روماتویید، اسکلرودرمی از معروف ترین این بیماری های خود ایمنی می باشند . همچنین بیماری های پوستی بیماری‌های پوستی مخاطی معروفی همچون پمفیگوس ولگاریس، لیکن پلان، پمفیگویید، لوپوس دیسکویید و… از همین روال تبعیت می‌کنند .

بیماری های مخاطی نیز از جمله بیماری های هستند که به دلیلی شرایط خاص خانوم ها در آن ها بیشتر اتفاق می افتد . از جمله این بیماری ها می توان به مشکلات مولتی فاکترویلی مانند آفت ، تومور هایی که مزانشیمال هستند مانند لیپوما ، همانژیوما، تومورهای بزاقی، هایپرپلازی‌های التهابی مثل :  پیوژنیک گرانولوما و تومور حاملگی در خانوم ها بیشتر اتفاق می افتند .

شایع ترین بیماری ها در خانوم ها

از دیگر مشکلاتی که بیشتر در بانوان اتفاق می افتد می توان به ضایعات استخوانی اشاره کرد . بر طبق لیست مجله پزشکی افدیا این بیماری ها عبارت اند از : ضایعات ژانت سلی ، هایپر پاراتیروییدیسم ، فیبرواسیوس ، کارسینوم‌های متاستاتیک ، همانژیوم سنترال و استوپروزیس .

البته باید این نکته را نیز بگوییم که بر طبق گفته های دانشمندان ، خانوم ها در برابر بیماری های سرطانی ، نسبت به آقایان از مصونیت بیشتری برخوردار هستند . دلیل این امر کوروموزم X بانوان است که ژن سلامت موجود در آن در حالت خاومش می باشد و بعد از رخ دادن بیماری های سرطانی این ژن با سنتز کردن پروتئین ها سلول ها را در مقابل تبدیل شدن به بافت های سرطانی مقاوم کند . اما تنها یک سرطان است که خانوم ها در مقابل آن آسیب پذیر هستند که آن سرطان دهانه رحم می باشد . در میان زنان آمریکایی از هر 4 نفر یک نفر به این سرطان دچار است . آشنایی با شایع ترین بیماری ها در خانوم ها به شما کمک می کند نسبت به درمان آنها آگاه تر باشید .

منبع : www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.