مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

درمان ریزش و سفیدی مو با روشهای طبیعی

0

یکی از مهمترین ملاک های زیبایی مو است. داشتن موهای زیبا و پرپشت برای همه بسیار مهم است. در این مطلب از سایت آسان دنت برای شما از درمان ریزش و سفیدی مو صحبت می کنیم. معمولا با بالا رفتن سن این دو عارضه ایجاد می شود. برای درمان ریزش و سفیدی مو راه های طبیعی موجود است که ما آن ها را با شما به اشترک می گذاریم.

 

طبیعی ترین روشها برای درمان ریزش و سفیدی مو

درمان ریزش و سفیدی مو

تجربیات دانشمندان و غذاشناسان به اینجا رسیده است که عامل اصلی رنگ مو، فلزات معدنی گیاهی هستند که انسان آنها را از خوراکی های گوناگون بدست میآورند، رنگ مو برحسب نوع و نسبت این فلزات تغییر می کند. این فلزات به ترتیب اهمیت عبارتند از: منگنز، روی، تیتانیوم، تنگستن، آهن و مس که در اینجا هر قدر نسبت منگنز در مو زیادتر باشد، رنگ آن سیاه تر بوده و دوام بیشتری دارد. چنانچه نسبت روی بالا رود رنگ مو بور و خرمایی خواهد بود. بالاخره رنگهای مختلفی را که ما در موی سر و بدن اشخاص می بینیم، نتیجه ی بالا و پائین بودن مقدار این فلزات در بدن انها است و به علاوه کم شدن میزان این فلزات معدنی گیاهی علاوه بر سفید شدن مو، باعث تردی و شکنندگی آنها نیز می شود. حال که عامل اصلی سفید شدن مو را دانستیم، می توان راه جلوگیری از سفید شدن مو و برگشت به رنگ اولیه را پیدا کنیم و از راه خوراکی ها و مصرف آنها، گرسنگی پنهانی پیاز مو را برطرف کنیم.

برای درمان ریزش و سفیدی مو مصرف سیب، گلابی، هلو و سنبل الطیب دارای فلزات گوناگون مخصوصاً دارای فلز منگنز می باشند. خوردن جوشانده ی پوست چلتوک برنج و سبوس گندم و جو نیز در حفظ رنگ مو نقش اساسی دارند و بر عکس، خوردن نان سفید که سبوس آن گرفته شده است و در سفید شدن مو تأثیر زیاد دارد، یکی دیگر از توصیه های غذاشناسان، برای رنگین ماندن مو، مصرف سیر، مو سیر، پیاز، تره و والک است. خام خواری نیز از سفید شدن مو جلوگیری می کند.  رنگ بور که در اروپائیان زیادتر از شرقیان است، در نتیجه ی فلز روی می باشد، این فلز علاوه بر سبزی ها و میوه ها در آب دریا نیز دیده می شود. این فلز علاوه بر رنگ بوری که به درس میدهد، در بلندی قد نیز مؤثر است. کسانی که در کنا، دریا زندگی میکنند معمولاً قدی بلند و مویی بور دارند، خوردن انگور نیز به  به طور مؤثر از سفید شدن مو جلوگیری می کند.

 

راهکارهای دیگر برای درمان ریزش و سفیدی مو

درمان ریزش و سفیدی مو
بد نیست بدانید در بحث درمان ریزش و سفیدی مو  پلوها و چلوهایی که ما می پزیم و مصرف میکنیم معایب و مفاسد زیادی دارد، زیرا ما برنج را پوست کنده، مصرف می کنیم و بهترین و پرارزش ترین قسمتهای آن را دور می ریزیم. پوست برنج مخزن ویتامین های B میباشد. در مغز برنج هم مادهای وجود دارد که ضد ویتامین B می باشد، ویتامین های B بدن ما را رسوب می دهد. و از اینرو برنج را به صورت کته به شرح زیر تهیه نموده و مصرف کنیم در درمان ریزش و سفیدی مو موثر است و پختن این کته با کته های معمولی چندان فرقی ندارد، با این دستور ساده می توانیم برنج را طبق سلیقه خودمان پوست کنده بخوریم و مثل چینیها موی سرمان سفید نشود و هرگز نریزد. برای هر نفر نیم سیر گرد پوست چلتوک را انتخاب و آن را در آب ریخته و با کمی ترشی مانند سرکه ۱۰ دقیقه میجوشانیم و آن را صاف کرده، آب آن را روی برنج ریخته و آن را دم می کنیم، این کته زود هضم می شود و شخص را چاق نمی کند و شکم را بزرگ نمی کند، موها نمی ریزد و سفید نمی شود. در موقع خوردن غذا ماست را فراموش نکنید.

غذاهائی که دارای اسید پارآمینو بزوئیک هستند، بهترین غذا برای جلوگیری و درمان ریزش و سفیدی مو می باشند. این ماده در جگر، سبوس برنج، مخمر آبجو، ملاس سیاه وجود دارد. سوپ چلتوک برنج و گوجه فرنگی از سفید شدن مو جلوگیری می کند.  خوردن نان جو سبوس دار برای درمان ریزش و سفیدی مو موثر است. داروهای طبیعی زیر را تهیه کرده، مخلوط کنید و پودر نمایید و سپس با عسل مخلوط نموده صبح و عصر به مقدار یک قاشق چای خوری میل کنید که برای جلوگیری از سفید شدن مو بسیار نافع است. هلیله سیاه، هلیله زرد، عود، تباشیر، فلفل، زنجبیل، گل سرخ، صندل سفید، تخم کاسنی

 

ساده ترین روش ها برای درمان ریزش و سفیدی مو

درمان ریزش و سفیدی مو

اشخاصی که موی بور دارند و موی آنها سفید می شود، می توانند از گیاهان و خوراکی هائی که فلز روی دارند، استفاده کنند، مانند خرما، نمک دریا و کدو  و کسانی که موی مشکی دارند از سبزیجات و خوراکی هائی که منگنز دارند، استفاده کنند مانند سنبل الطیب، میوه جات با پوست بخصوص هلو، سیب، گلابی، سیر، موسیر، پیاز، تره، مارچوبه، گندم، مغز گردو، جو، هویج، اسفناج، قارچ، دنبلان کوهی، چغندر، کاهو، ذرت، انواع شاهی، زردآلو، کلم، گوجه، آلو، کرفس، خرما، سیب زمینی، انگور، کاسنی، سبزیهای صحرایی، گیلاس.  ریشه موها را تقویت کرده، نیرو ببخشید و زیاد از حد غذا نخورید، ان اندازه بخورید که بتوانید هضم کنید، هضم نکردن غذا در معده و بدون هضم ماندن غذا، بلای معده است، غذای هضم نشده سبب فاسد شدن خون می شود. داروهای بلغم به اندازه ای که سبب به تاخیر انداختن سفید شدن مو می گردند، از قرار زیرند: هر روز یک عدد هلیله ی کابلی را در دهن قرارداده و در دهن بگردانید و بعد از مدتی آن را ببلعید، ممکن است تا آخر عمر از سفید شدن مو خبری نباشد. به مدت یک هفته هر روز موها را با جوشانده هلیله سیاه خوب بشویید.  هر روز یک عدد هلیله ی سیاه را کوبیده بخورید. ۱- زنجبیل، هلیله ی کابلی و فلفل دراز را بسه مقدار مساوی تهیه کرده درهم سرشته کرده و تناول نمایید.

درمان سفید شدن موی سر: طریق ۱) هندوانه ابوجهل ۱۰ گرم، تخم مورد ۲۰ گرم، سماق ۱۰ گرم .طریقه مصرف: همه را نرم کوبیده با دو عدد تخم مرغ خوب بهم زده شب به سر ضمماد نمائید ، طریق ۲) گل شقایق ۱۰ گرم، درمنه ۱۰ گرم، گل گردو ۲۰ گرم، وسمه ۱۰ گرم.طریقه مصرف: همه را نرم کوبیده با دو عدد تخم مرغ خوب بهم بزنید شب به سر ضماد نمایید به جای گل گردو از پوست سبز گردو نیز میتوان استفاده کرد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.