مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

علل نشخوار ذهنی و معرفی چند روش برای درمان ان

0

شاید ابتدا از خود سوال بپرسید که نشخوار ذهنی چیست ؟ خوب نشخوار ذهنی دقیقا همان غرغر هایی است که مدام با خود می کنید . گویی که یک آهنگ را بر روی Repeat Current گذاشته باشید . به عنوان مثال بعد از این که یک نمره بد در امتحان میان ترم می گیرد ، مدام به آن فکر می کنید و درموردش غصه می خورید یا خود را ملامت می کنید . اما علل نشخوار ذهنی چیست ؟ چرا همچین اتفاقی می افتد ؟ آیا نشخوار ذهنی فقط یک عادت رفتاری می باشد یا می تواند خطرناک نیز باشد ؟ خوب خبر بد این جاست که نشخوار ذهنی می تواند خطرناک نیز باشد . به همین دلیل است که ما در این مقاله از مجله پزشکی آسان دنت به معرفی علل نشخوار ذهنی و روش های درمان آن بپردازیم .

علل نشخوار ذهنی

نشخوار ذهنی منجر به چه چیزی می شود ؟

دانشمندان معتقد هستند که پافشاری کردن بر روی نشخوار ذهنی می تواند مشکلات جانبی بسیاری را به وجود بیاورد که از مهم ترین آنها می توان به افسردگی ، اضطراب ، آشفتگی و افراط در خوردن و نوشیدن اشاره کرد . دکتر سوزان بویل معتقد است که بسیاری از مردم برای فرار از نشخوار دهنی و فرار از مشکلات ذهنی به خوردن و آشامیدن روی می آورند و این کار را به عنوان یک الترناتیو انجام می دهند .

علل نشخوار ذهنی چیست ؟

مارتین کراسی روانشناس دانشگاه هارواد معتقد است که افرادی که نشخوار ذهنی می کنند معمولا در زندگی استرس و مشغولیت های شغلی بیشتری دارند حتی ممکن است که در این افراد مشکلات شناختی نیز مشاهده بشود . همچنین ایشان معتقد هستند که زنان بخاطر شرایط عاطفی متفاوت خود نسبت به مردان بیشتر نشخوار ذهنی می کنند . وی کتابی در همین باب نوشته است که به نام  “زنانی که زیادی فکر می‌کنند: چطور از شر افکار اضافی خلاص شویم و به زندگی خود برسیم منتشر شده است .”

علل نشخوار ذهنی

چگونه نشخوار ذهنی را درمان کنیم ؟

پناه بردن به افکار مثبت در اولین قدم

شاید فکر کنید که مغز و ذهن ما بسیار پیچیده است که همیشه می توانند دست به هر کاری بزند ولی باید به شما بگوییم که اتفاقا گول زدن ذهن بسیار ساده است . اگر شما مدام در حال نشخوار ذهنی هستید به راحتی می توانید با انجام فعالیت هایی که به ایجاد افکار مثبت در شما کمک می کنند ، از شر نشخوار ذهنی خلاص شوید . به عنوان مثال انجام دادن ورزش مورد علاقه خود با جمعی از دوستان صمیمی خود یا یک تجربه خوب در حین تماشا کردن فیلم مورد علاقه خود .

توجه به حل مسئله

افرادی که به نشوخوار ذهنی دچار هستند ، مدام سوالاتی را در ذهن خود می پرسند . سوالاتی مانند : چرا باید این اتفاق برای من بیفتد ؟ چرا من همیشه باید در کار هایم شکست بخورم ؟ این افراد حتی وقتی این سوالات را از هم می پرسند نمی توانند به ان پاسخ بدهند . و به این نتیجه می رسند که کاری از دست آنها بر نمی آید . راه حل ما در این ضمینه این است که وقتی به مشکل خود فکر کنید و با اینکه در گذشته اتفاق افتاده است برای آن راه حلی پیدا کنید . این کار باعث می شود که کم کم بعد از اینکه نشخوار ذهنی به سراغ شما آمد ، بتوانید به سوال هایی که در ذهن شما ایجاد می شود پاسخ دهید و به این ترتیب از شر این افکار خلاص شوید .

منبع : www.asandent.com

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.