مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

نسخه های طبیعی برای درمان تصلب شرایین

0

در این مطلب از سایت آسان طب ما از بیماری اترواسکروزیس ( تصلب شرایین ) اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار می دهیم.  این بیماری آغاز ابتلا به بیماری قلب و عروق در فرد می باشد. اگر شما نیز به تصلب شرایین دچار هستید یا مشکوک به این بیماری هستید با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید.

 

تصلب شرایین چیست

تصلب شرایین

این بیماری نوعی تصلب شرایین و سفت شدن شریانها می باشد و آن در حقیقت جمع شدن تدریجی کلسترول در شریان ها و خراب شدن بافت شریانی است. جدار شریان بر اثر تجمع کلسترول ضخیم گشته و ضایعاتی بنام پلاک در آن جمع گشته و قطر داخلی شریان را تنگ تر می کنند، در نتیجه ی این وضع شریان باریک و تنگ شده و از قدرت و توانایی در انتقال خون و رساندن اکسیژن به قلب و مغز و سایر قسمتهای بدن کاسته می شود. تصلب شرایین باعث نرسیدن مواد غذایی و اکسیژن به قلب شده، آنژین صدری یا درد قفسه سینه که یکی از علائم این بیماری است. اگر مجرای یکی از شریان های قلب به کلی مسدود شود، موجب حمله ی قلبی گردیده ممکن است مرگ حتمی شود. اگر در شریان هایی که خون را به مغز می رسانند، ضایعاتی ایجاد گردد، موجب سکته ی مغزی می شود.

علت ابتلا به تصلب شرایین

تصلب شرایین

ایجاد تصلب شرایین ممکن است به یکی از علل زیر ایجاد گردد: الف) ویروس ب) دود سیگار ج) ازدیاد فشار خون د) وجود پارهای مواد در خون که در اغاز باعث صدمه زدن به شریان ها می شود. ه) هر چه مقدار چربی های خون بویژه کلسترول بالا رود، خطر بروز تصلب شرایین نیز افزایش می یابد. هر عاملی که موجب کم شدن مقدار کلسترول خون شود، باعث تقلیل خطر دچار شدن به بیماری قلب و عروق می شود. کلسترول و مواد چربی موجود در خوراکیها سبب ازدیاد مقدار کلسترول خون می شوند و کم بودن کلسترول و چربی در اغذیه موجب تقلیل آن میگردد و مصرف شکر سفید، غذاهای تصفیه شده و غذاها سرشار از چربی و استرسی های روانی نیز نقش به سزایی در ایجاد این بیماری دارند. نقش وراثت نیز در این بیماری ممکن است، دخالت داشته باشد.  ز) عدم تحرک

 

درمان تصلب شرایین به روش طبیعی

تصلب شرایین

اولا ۵ تا۷ روز از رژیم آب میوه جات تازه، سبزیجات خام و میوه های آبدار فصلی استفاده شود، آب گریپ فروت، آب آناناس و سبزیجات سبز بر گدار نیز استفاده گردد. بیمار پس از اتمام این دوره از یک رژیم غذایی متعادل شامل حبوبات، غلات، سبزیجات و میوهجات، مغز میوهجات استفاده کند. ثانیا مصرف روغن های گیاهی مایع باید جایگزین روغن های حیوانی و یا هیدروژنه شود. از بین این روغن ها، روغن زیتون و آفتابگردان بسیار مناسبند و باید منظم مصرف شود. بیمار باید رژیم غذایی روزانه را در وعده های متعدد منظور کند و اخرین وعده ی غذایی را دو ساعت قبل از به خواب رفتن، میل کند. سوما گل گاوزبان برای تقویت قلب و رفع غم و غصه توصیه می شود. مصرف مخلوطی از انجیر و عناب و عسل تقویت کننده ی عضلات قلب می باشد. .مصرف چربیهای حیوانی، گوشت اگر محدود شود. ممکن است باعث کمبود انواع ویتامین مخصوصاً ویتامین A شود. باید مقدار مورد نیاز ویتامین A بوسیله سبزیجات جبران گردد.   بیماران از مصرف کره، خامه، روغن و چربی حیوانی، گوشت، نمک، غذاهای تصفیه شده، ترشیجات، ادویه جات، چای، قهوه، شکر سفید و آرد سفید، الکلی، دخانیات پرهیز کنند. در برنامه ی غذایی معمولاً رژیم متعادل را در نظر بگیرید: ناشتا: یک لیوان آب، یک قاشق مرباخوری لیموترش تازه و یک قاشق مرباخوری عسل مخلوط کرده و بنوشند. صبحانه: میوه های شیرین به اضافه ی مغز بادام و یا مغز سایر میوهجات نسبت به فصل میل کنند. نهار: سبزیجات بخار پز شده استفاده کنند. شام: سالاد سبزیجات و جوانه های گیاهی بهمراه روغن زیتون و لیموترش مورد لزوم را مصرف کنند.  پرهیز از استرسی های روانی و مشکلات و ناراحتیها و از التهابات عصبی و روانی خودداری کنند.  انجام ورزش های سبک و پیادهروی روزانه، ورزشهای کششی و تنفسی، مراقبه، لازم و ضروری است. انجام دادن ورزشی های تنفسی می تواند میزان کلسترول و قند خون را پایین بیاورد، ورزشی اثر مفیدی در افزایش انعطاف پذیری جدار شرایین دارد.

 

منبع: http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.