مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

آشنایی با مهم ترین ابزار دندان پزشکی به زبان ساده

0

اگر شما هم به دندان پزشکی رفته باشید و بر روی یونیت دندان پزشکی نشسته باشید ، احتمالا حس کرده اید که سوار یک سفینه فضایی شده و تمام ابزار ها برایتان عجیب جلوه می کند . حتما برایتان سوال پیش می آید که ابزار دندان پزشکی دقیقا چه کاری می کنند و اسم هر کدام از آنها چه چیزی می باشد . شاید این سوال ها در مورد ابزار کار سایر پزشکان ایجاد نشود چون که اصلا بیماران آن ابزار را نمی بنند ولی همیشه بیماران این سوال ها از از دندان پزشکان می پرسند . در این مقاله از مجله دندان پزشکی آسان دنت به معرفی مهم ترین ابزار دندان پزشکی می پردازیم .

ابزار دندان پزشکی

مهم ترین ابزار دندان پزشکی

ساکشن

یکی از جالب ترین ابزار دندان پزشکی برای بیماران ، ساکشن می باشد . این همان وسیله ای است که مانند جارو برقی می باشد . دندان پزشک ها معمولا از این وسیله در طول عمل استفاده می کنند و وظیفه اش هم مکیدن آب و مایعات موجود در دهان شما می باشد . در داخل این وسیله ها یک محیط خلا وجود دارد که باعث می شود مایعات را به داخل خود بکشد . این وسیله ها معمولا با هوا یا آب کار می کنند که البته گونه هوایی بهداشتی تر می باشد . دندان پزشک ها معمولا در عمل های جراحی دندان عقل و یا جراحی‌های لثه از ساکشن های قوی تر استفاده می کنند چرا که این عمل ها باعث می شود تا مقداز زیادی خون در دهان ایجاد شود .

لایت کیور

یکی از وسیله های دندان پزشکی که بیشتر مردم ان را با اشعه لبزر اشتباه می گیرند ، لایت کیور می باشد . لایت کیور ها وسیله های هستند که مانند تفنگ می باشند و یک نور آبی یا بنفش را تولید می کنند . از این وسیله برای سفت شدن ماده هایی که برای عمل های جراحی مصرف می شود ، کاربرد دارد .دستگاه لایت‌کیور دارای لامپ هالوژن یا LED است که البته نوع هالوژن ان تاثیر بهتری دارد و زودتر  باعث می شود تا رنگ های بکار رفته در دندان ها خشک بشوند .

مته های دندان پزشکی

مهم ترین وسیله ای که دندان پزشکان از آن استفاده می کنند ، این مته ها می باشد . همان طور که از اسم این وسیله می توان حدس زد ، از آن برای تراش دندان و برداشتن پوسیدگی استفاده می شود . همان طور که می دانید مینا های دندان بسیار سفت هستند و تنها فرزهای الماسی می توانند آنها را برش بدهند . استفاده از این وسیله سر و صدای زیادی ایجاد می کند و به اعتقاد بسیاری از بیماران مته ها ترسناک ترین ابزار دندان پزشکی هستند .

ابزار دندان پزشکی

دوربین های دهانی

از این وسیله زیاد استفاده نمی شود و دلیلش هم این است که هر دندان پزشکی توانایی پرداخت خرید ان را ندارد و تنها کارش نیز فیلم برداری از داخل دهان می باشد . در کشور های خارجی دندان پزشک موظف است تا به درخواست بیمار ، این دوربین های کوچک بی سیم را در دهان بیمار گذاشته و از فرایند عمل فیلم برداری کند تا بیمار بعدا بتواند این مراحل را تماشا کند .

سرنگ های آب و هوا

شاید اولین چیزی که شما در مطب های دندان پزشکی و یونیت ها ببنید ، این سرنگ ها باشند که دارای دو سر می باشند . از یکی از سر ها آب بیرون می آید و از دیگری هوا . شاید از خود سوال بپرسید که این سرنگ ها چه فایده دارد . وقتی که دندان پزشک دندان شما را تراش می دهد ، با استفاده از این وسیله تمام باقی مانده ها را از دهان شما خارج می کند . همچنین با استفاده از سرنگ هوا ، باید دهان شما قبل از عمل کاملا خشک شود .

منبع : http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.