مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

تاثیر ورزش و حرکت در سلامتی و تندرستی

0

ورزش یکی از مهمترین روش ها برای حفظ سلامتی و تناسب اندام است. تاثیر ورزش بر روی تک تک اعضای بدن اثبات شده است و برای دوری از بیماری ها مطمئن ترین روش ورزش کردن است. در این مطلب از سایت آسان دنت با ما همراه باشید تا از خواص و تاثیر ورزش و حرکت بر سلامتی با شما صحبت کنیم.

 

تاثیر ورزش بر بدن

تاثیر ورزش

یکی از مؤثرترین روش ها برای کاهش اسیدیته بدن، انجام ورزش های هوازی است، این ورزش ها از طریق افزایش اکسیژن رسانی به سلول ها، موجب قلیایی شدن بافت ها می شوند و اسیدها را خنثی میکنند و سلامتی را به بدن باز می گردانند تاثیر ورزش این ورزش بر سلامتی بسیار زیاد است. تاثیر ورزش و آمادگی جسمانی: آمادگی جسمانی در یک فرد و برخورداری از یک نیروی پویا و سرزنده در اجرای یک کار عضلانی به صورت رضایت بخش و بدون خستگی و حفظ آن، انرژی در سرتاسر دوره ی تمرین ورزشی و فعالیتهای آن، با داشتن آمادگی جسمانی، فعالیتهای جسمانی و کیفیت آنها، رنگ می گیرد و سلامت جسمی، ذهنی، روانی، مطلوب تر می گردد و زندگی معنی پیدا می کند. جسم و ذهن یک پارچه می شود و سلامتی پویایی پیدا می کند. این سطح از زندگی می تواند، خوشی به مفهوم کیفیت مطلوب آن، از نظر اجتماعی، ذهنی، روحی و جسمی ایجاد کند. و در زندگی، یک الگوی سلامتی اهمیت پیدا می کند، در کل رفتارهای زندگی اعم از فعالیت های جسمانی و کنترل استرس و اضطراب و تغذیه، تأثیر گذار می شود.

 

تاثیر ورزش و  قدرت و استقامت عضلانی 

تاثیر ورزش

از عوامل تندرستی و آمادگی جسمانی و تاثیر ورزش می توان قدرت و استقامت را نام برد، قدرت عضلانی به توانایی فرد، در انجام کارها و نیازهای او بستگی دارد. بنابراین قدرت عضلانی، یکی از عوامل ضروری آمادگی برای کسانی است که در یک برنامه ی فعالیت جسمانی شرکت می کند. حفظ حداقل سطح قدرت در عضله یا گروه عضلانی، برای زندگی طبیعی و سالم حائز اهمیت است. قدرت و استقامت عضلانی، بر اساس اصل اضافه بار افزایش می یابد، افزایش اضافه بار باید تدریجی باشد.   ورزش هر چقدر هم سبک باشد، باعث می گردد که مغز انسان را تحریک کند و در اثر این تحریک، مقداری اندروفین در مغز ساخته شده و ترشح می شود « آندرفین» یک هورمون بدن، برای مبارزه با درد و ایجاد راحتی و نشاط است. در بعضی افراد وقتی این ماده مختل می شود، حالات افسردگی و گرفتگی زیادتر مشاهده می شود. از همین ماده در طب سوزنی برای تسکین درد بیماران استفاده می شود. یعنی با زدن سوزنی به نقاط مختلف بدن، باعث تحریک مغز و ترشح  اندرفین  می شوند و درد خنثی می گردد.

 

تاثیر ورزش و داشتن اندام متناسب

تاثیر ورزش

داشتن بدن عضلانی و قوی، می تواند نشانه ی سلامتی باشد. با داشتن یک الگوی زندگی فعال، همراه با تمرینات آمادگی جسمانی و تغذیه ی مناسب و تعادل روح و روان و استراحت کافی حاصل خواهد شد. برای اینکه دچار چاقی و اضافه وزن نشده و عاری از کسالت و بیماری باشید، باید با پرداختن حداقل   ۵ روز در هر هفته به تمرینات ورزشی هوازی به طور منظم لازم و ضروریست. در هر جلسه ی تمرین ورزشی، حداقل باید ۳۰ دقیقه تمرینات ورزشی هوازی داشته باشید. تمرینات باید ادامه و تکرار داشته باشد تا مؤثر واقع شود. تمرینات باید به اندازه کافی سختی داشته باشد تا آمادگی جسمانی حاصل شود. تمرینات باید برای یک طول زمان معنی داری انجام شود تا مؤثر واقع شود.

 

منبع: http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.