مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

آشنایی با علائم و نشانه های لثه سالم در افراد

0

تقریبا می توان گفت تشخیص خرابی دندان بسیار ساده است و هر کسی می تواند آن را تشخیص دهد و حتما نیاز نیست که برای تشخیص این مشکل به دندانپزشک مراجعه کرد . شاید مهم ترین و مشخص ترین نشانه مشکلات دهان ، درد دندان باشد . این درد به شما می گوید که یک جای کار در دهان شما می لنگد . یا حتی می توان با ایستادن جلوی آینه و باز کردن دهان خود ، دندان های خراب خویش را مشاهده کنیم و تشخیص دهیم . اما آیا شما می دانید که چگونه می توان مشکلات لثوی را تشخیص داد ؟ این مشکلات دیگر مانند مشکلات دهانی ساده نیستند و هر کسی نمی تواند آن را تشیخص دهد . آیا با نشانه های لثه سالم آشنا هستید ؟ خیلی وقت ها مردم سال ها با لثه هایی مریض زندگی می کنند بدون آنکه متوجه بیماری خود بشوند . ما در این مقاله از مجله دندان پزشکی آسان دنت شما را با نشانه های یک لثه سالم آشنا می کنیم .

نشانه های لثه سالم

نشانه های لثه سالم چیست ؟

شاید مهم ترین مسئله در تشخیص یک بیماری لثوی ، توجه به رنگ لثه باشید . رنگ یک لثه سالم صورتی می باشد . البته ذکر این نکته واجب است که این رنگ بسته به نزاد افراد و رنگ پوست آنها متفاوت می باشد . مثلا کسانی که دارای پوست تیره هستند ، رگه های رنگ قهوه ای در میان لثه آنها دیده می شود . رنگ صورتی نشان از این است که جریان خون در میان لثه شما طبیعی است و اگر مشکلی پیش بیاید ، رنگ آن رو به قرمزی می گراید .

قوام یک لثه سالم چگونه است ؟

یکی دیگر از نشانه های تشخیص لثه سالم ، قوام لثه می باشد . کسانی که دارای لثه سالم هستند ، لثه ای محکم دارند که در عین حالت دارای خاصیت ارتجاعی نیز می باشد . برای تشخیص این امر کافی است تا تنها نوک انگشت خود را به آرامی بر روی لثه خود فرو کرده و ببینید که فرورفتگی مختصری بر روی آن ایجاد می شود که البته بعد از اینکه دست خود را از روی آن بردارید ، به سرعت به حالت اولیه خود باز می گردد . اگر لثه شما دچار خون ریزی شد ، باید بدانید که یک جای کار می لنگد .

نمای لثه سالم

اگر جلوی آینه بروید و به لثه خود نگاه کنید ، متوجه می شود که لثه های شما به صورت پوست پرتقالی می باشد و کاملا صاف و یک دست نیست . اگر شما خدایی ناکرده به بیماری های لثوی دچار شوید ، با کاهش مایع میان بافتی لثه ، نمای لثه شما به حالت صاف ونازک تبدیل می شود .

نشانه های لثه سالم

شکل لثه سالم چگونه است ؟

از جمله نشانه های لثه سالم می توان به شکل لثه اشاره کرد . اگر دقت کنید شکل لثه از برجستگی‌های ریشه وناحیه گردنی دندان تبعیت می‌کند . این بدان معنی است که در قسمت هایی که ریشه برجسته شده است ، لثه نیز دارای برجستگی می باشد .

نشانه های مشکلات لثوی

+ ایجاد خون ریزی در هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن

+ داشتن لثه های قرمز و متورم

+ اگر انگشت خود را بر روی لثه های فشار دهید ، چرک از آنها خارج شود

+ بود بد دهان با اینکه شما تمام موارد بهداشتی را رعایت کرده و غذای معطری نیز نخورده باشید

+ بوجود آمدن مشکل در جفت نمودن دندان ها

+ احساس خارش در لثه ها به صورت غیر عادی

منبع : http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.