مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

عکس دندان چه کمکی به دندان پزشک می کند ؟

0

شاید بیشتر مردم بعد از شنیدن عکس گرفتن در علم پزشکی ذهنشان به سراغ شکستگی ها و عکس های این چنینی برود . اما این عکس ها تنها مربوط به استخوان های دست و پا نیستند و بیماری های زیادی هستند که تنها با عکس گرفتن مشخص می شوند . دندان ها هم از این قضیه مستثنی نیستند و در موارد بسیاری پیش می آید که دندان پزشک برای تشخیص بیماری و صدمه های وارد شده به دهان از عکس دندان استفاده کند . اگر هنوز اطلاعات کافی در مورد عکس دندان ندارید و نمی دانید کاربردش چه چیزی است ، با ما در مجله دندان پزشکی آسان دنت همراه شوید تا پاسخ سوال های خود را پیدا کنید .

عکس دندان

عکس دندان در دندان پزشکی

رادیوگرافی مانند سیاه خانه می باشد و به دندان پزشکان در گفتن عکس ها و تشخیص بیماری ها کمک شایانی می کند . تشخیص بسیاری از بیماری ها بدون داشتن یک عکس باکیفیت ممکن نمی باشد . بیشتری کسانی که از دندان خود عکس می گیرند کنجکاو هستند و همیشه در مورد این عکس ها از دندان پزشک خود سوالاتی می پرسند . خوب معمولا دندان پزشک ها با استفاده از این عکس ها می توانند موارد زیر را از روی عکس ها تشخیص دهند :

تشخیص پوسیدگی

شاید با خود بگویید که تشخیص پوسدگی دندان کاری ندارد و خودتان می توانید با ایستادن جلوی آینه آن را تشخیص بدهید . اما باید به شما بگوییم که بعضی از پوسدگی ها در میانه دو دندان بوجود می آید که دندان پزشک ها با معاینه های عادی نمی توانند متوجه آنها بشوند و تشخیص این پوسدیگی ها تنها از راه گرفتن عکس های رادیو گرافی ممکن می باشد . پس گاهی وقت ها ممکن است شما بخاطر پیدا کردن محل پوسدگی به درخواست دندان پزشک به رادیو گرافی بروید و از دندان خود عکس بگیرید . البته تشخیص آن پوسدگی از روی عکس ها کار هر کسی نیست و تنها دندان پزشکان می توانند به شما جواب قطعی بدهند .

تشخیص ضایعه های عفونی و کیست ها

یکی از عارضه هایی که اکثر بیماران بعد از شنیدن اسمش دچار وحشت می شوند ، کیست ها و ضایعه های عفونی می باشند . از آنجا که ممکن است با معاینه معمولی و دستی به این کیست ها و ضایعه های عفونی آسیب وارد شود ، دندان پزشکان برای احتیاط بیشتر بیمار را به رادیو گرافی می فرستند تا از آن دهان خود عکس بگیرند . این عکس ها بسیار می توانند به دندان پزشک کمک کنند و حتی در مواردی عمق عفونت را نیز مشخص می کند .

عکس دندان

تشخیص دندان های نهفته

دندان های ریز و اضافه ای که در دهان بیماران وجود دارد و باعث اذیت کردن آنها می شود ، تنها با استفاده از عکس های رادیوگرافی قابل تشخیص هستند . در بسیاری موارد دندان پزشکان به متظور خارج کردن این دندان های نهفته از شما می خواهند از دهان خود عکس سه بعدی بگیرید تا آنها بتوانند با انجام عمل جراحی صحصح و دقیق دندان های نهفته شما را که معمولا در زیر لثه ها و استخوان ها قرار دارد را ، خارج کنند .

انجام ارتودنسی

یکی دیگر از دلایل استفاده از عکس های دندان ، ارتودنسی می باشد . انجام عمل ارتودنسی مثل درست کردن یک خانه می باشد و شما قبل از ساختن یکه خانه نیاز دارید تا با نقشه محل آشنا شوید و ناهمواری ها بسیاری دیگر از مشکلات را از روی نقشه تشخیص دهید . برای ارتودنسی هم دندان پزشکان نیاز دارند تا با وضعیت دقیق فک ها آشنا شوند و همچنین به منظور پیشگری از مشکلات ثانویه در حین عمل ، با ساختار دندان های فرد نیز آشنا باشند . به همین منظور است که قبل از ارتودنسی شما باید از دندان خود عکس بگیرید .

منبع : http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.