مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

هر آنچه که باید از لیزر درمانی در دندان پزشکی بدانیم

0

امروزه تکنولوژی لیزر در حال پیشرفت است و تقریبا در تمام جنبه های زندگی ما خود را نشان می دهد . شاید تا ده سال پیش مردم بعد از شنیدن لیزر تنها به یاد وسیله هایی بازی می افتادند که با ایجاد یک نور قرمز به درد مردم آزاری می خورده است . اما امروزه از لیزر در صنایع دفاعی تا پزشکی استفاده می شود . استفاده از لیزر درمانی در دندان پزشکی هم چند سالی است که در ایران باب شده است و بیماران می توانند از مزایای این تکنولوژی بهره ببرند . ما در این مقاله از مجله دندان پزشکی آسان دنت قصد داریم تا شما را با فواید و معایب لیزر درمانی در دندان پزشکی آشنا کنیم.

لیزر درمانی در دندان پزشکی

لیزر درمانی در دندان پزشکی

درمان حساسیت های دندانی

یکی از بیماری های دهانی که می تواند برای افراد بسیار دردناک باشد ، حساسیت های دندانی می باشند . یکی از معروف ترین این حساسیت ها ، حساسیت های عاجی می باشند . برای درمان این حساسیت ها می توان از خمیر دندان های ضد حساسیتی و ژل های فلورایدی استفاده کرد ، اما بهترین راه برای درمان این حساسیت های عاجی استفاده از اشعه لیزر می باشد . بسیاری از دندان پزشکان تنها راه درمان قطعی این بیماری را لیز درمانی می دانند .

سفید کردن دندان ها

یکی از عمل هایی دندانی که بسیار در حال شایع شدن می باشد ، بلیچینگ کردن می باشد که نام دیگرش سفید کردن دندان ها است . برای اینکه بلیچینگ در دندان های شما فعال شوند ، باید از اشعه لیزر استفاده کرد و این بدان معنی نیست که خود لیزر نمی تواند باعث سفید شدن دندان های شما بشود . لیز تنها یک وسیله برای انجام این عمل می باشد . ژل های بلیچینگ برای فعال شدن نیاز به دمای بالا دارند و لیزر می تواند این دما را برای آنها فراهم کند .

تشخیص جرم های دندانی

یکی دیگر از موارد استفاده از لیزر درمانی در دندان پزشکی ، تشخیص جرم های دندانی می باشد . بدین منظور اشعه لیزر فلورسانس را به دندان های شما می تابانند . اگر در بافت های دندانی شما فعالیت های متابولیکی باکتریایی وجود داشته باشد ، اشعه لیزر بازتاب داده می شود و ما می توانیم از طول موجی که این لیزر به ما نشان می دهد ، محل جرم های دندانی و حتی ضخمامت و عمق این جرم ها را نیز تشخیص بدهیم . امروزه یکی از بهترین روش ها برای تشخیص جرم های دندانی و حتی پوسیدگی ها ، استفاده از اشعه لیزر می باشد .

لیزر درمانی در دندان پزشکی

جراحی بافت های نرم

همه ما می دانیم وقتی قرار باشد کاری را به دست عوامل انسانی انجام دهیم ، باید درصد خطا های انسانی را در نظر بگیریم . در جراحی بافت های نرم کوچکترین خطا می تواند به بروز یک فاجعه شود . برش دادن بافت های نرم دهانی بسیار مشکل می باشند به همین دلیل است که دندان پزشکان از لیزر برای انجام این برش ها استفاده می کنند . همچنین استفاده از برش های لیزری باعث می شود تا بیماران درد کمتری را احساس کنند و از بروز عفونت نیز جلوگیری می کند .

جراحی های لثوی

یکی از سخت ترین عمل هایی که یک دندان پزشک می تواند با آن مواجه شود ، عمل های لثوی می باشند . به همین دلیل سخت بودن است که رشته ای تخصصی ،برای مشکلات لثوی وجود دارد . برای این که دندان پزشکان بتوانند جراحی های لثوی را به بهترین شکل انجام دهند ، باید از لیز درمانی استفاده کنند و آن هم نه هر نوع لیزری . برای جراجی های لثوی باید از یک لیزر مخصوص استفاده کرد که به لیزر اربیوم معروف است . البته تنها بدی این روش این است که ممکن است باعث آسیب رساندن به بعضی از عصب ها شود و اینکه قیمت بالایی نیز دارد .

منبع : http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.