خانه » دهان و دندان » چگونه عادت انگشت مکیدن در کودکان را از بین ببریم ؟

چگونه عادت انگشت مکیدن در کودکان را از بین ببریم ؟

کودکان همیشه عادت هایی را دارند که شاید از نظر ما شیرین بیاید ولی ممکن است این شیرین کاری منجر به بروز خطرات و آسیب هایی جدی شود . از جمله این عادت ها می توان به انگشت مکیدن اشاره کرد . کودکان معمولا بخاطر دلایل مختلف دست به این کار می زنند که یکی از آنها ایحاد استرس و فشار های روانی می باشد . عادت انگشت مکیدن در کودکان می تواند برای سلامت دهان و دندان آنها نیز خطرات جدی داشته باشد . بسیاری از متخصصین کودکان عقیده دارند که عادت انگشت مکیدن در کودکان باید جدی گرفته شود و هر چه سریع تر جلویش گرفته شود . ما در این مقاله از مجله دندان پزشکی آسان دنت قصد داریم تا به این مسئله بپردازیم .

عادت انگشت مکیدن در کودکان

خطرات عادت انگشت مکیدن در کودکان

این عادت می تواند منجر به مشکلات دهانی و فکی زیادی شود که وخامت انها به مدت زمان مکیده شدن انگشت در طول روز و همچنین حالت انگشت و فیزیک دهان کودک بستگی دارد . اما به طور معمول مکیدن انگشت منجر به اپن بایت قدامی می شود . در این عارضه وقتی کودک شما بخواهد دندان های خود را بر روی یکدیگر جفت کند با مشکل رو به رو می شود و نمی تواند دقیقا آنها را در سر جایشان فیکس کند . این امر باعث می شود تا کودک شما در جویدن خوراکی ها و غذا ها به مشکل بر بخورد . یکی دیگر از عارضه هایی که ممکن است به خاطر این عادت پیش بیاید ، افزایش اورجت دندانی  می باشد . در این حالت بین دندان های افقی فکی فاصله ایجاد می شود که می تواند باعث بروز مشکلات تنفسی شود . کراس بایت خلفی  هم یکی دیگر از مشکلاتی اصت که این عادت می تواند در کودک ایجاد کند .

درمان عادت انگشت مکیدن در کودکان

مشاوره با بیمار : همان طور که می دانید ترک کردن عادت ها بسیار سخت می باشد و این کار زمانی سخت تر می باشد که شما یک کودک باشید . شما بهتر است تا به فرزند خود در مورد عوارض این کار حرف بزنید و به او توضیح بدهید که ممکن با این کار دندان هایش آسیب ببیند یا اینکه زیبایی او تحت تاثیر قرار بگیرد .

یاداوری : استفاده از این تکنیک برای کودکانی مناسب است که خود موافق ترک کردن این عادت هستند . در این روش ها باید با استفاده از بانداژ ها ، چسب زخم ها و دستکش های انگشتی از این که کودک دستان خود را در دهان کند جلوگیری کنیم مخصوصا وقتی که کودک می خواهد بخوابد . مهم ترین کاری که باید بکنیم این است که به کودک یاداوری کنیم تمام این کار ها برای رفع این عادت می باشد و هیچ تنبیهی در کار نیست .

استفاده از پاداش : این روش یکی از راحت ترین کار ها برای ترک این عادت می باشد . شما باید بین خود و کودک یک قرار داد ایجاد کنید که کودک اگر به مدت یک هفته دست در دهانش نکند ، یک جایزه دریافت می کند . با استفاده از همین روش می توانیم هر دفعه مدت قرار داد را بیشتر کنیم و ارزش جایزه را هم بالا ببریم تا اینکه عادت از سر کودک بیفتد .

استفاده از پلاکت های عادت شکن : این پلاکت ها وسیله هایی هستند که در دهان کودک قرار می گیرند و نمی گذارند که دیگر او انگشت خود را بمکد . البته بهتر است که ابتدا از روش های بالا استفاده کنید و اگر افاقه نکرد می توانید روی به این روش بیاورید .

منبع : http://www.asandent.com

(No Ratings Yet)
Loading...

همچنین ببینید

چه زمانی باید به دندان پزشک برای جراحی فک مراجعه کرد؟

اگر نگوییم که نقش فک ها در عملکرد دهان از دندان ها بیشتر نیست ، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *