مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

چگونه عادت انگشت مکیدن در کودکان را از بین ببریم ؟

0

کودکان همیشه عادت هایی را دارند که شاید از نظر ما شیرین بیاید ولی ممکن است این شیرین کاری منجر به بروز خطرات و آسیب هایی جدی شود . از جمله این عادت ها می توان به انگشت مکیدن اشاره کرد . کودکان معمولا بخاطر دلایل مختلف دست به این کار می زنند که یکی از آنها ایحاد استرس و فشار های روانی می باشد . عادت انگشت مکیدن در کودکان می تواند برای سلامت دهان و دندان آنها نیز خطرات جدی داشته باشد . بسیاری از متخصصین کودکان عقیده دارند که عادت انگشت مکیدن در کودکان باید جدی گرفته شود و هر چه سریع تر جلویش گرفته شود . ما در این مقاله از مجله دندان پزشکی آسان دنت قصد داریم تا به این مسئله بپردازیم .

عادت انگشت مکیدن در کودکان

خطرات عادت انگشت مکیدن در کودکان

این عادت می تواند منجر به مشکلات دهانی و فکی زیادی شود که وخامت انها به مدت زمان مکیده شدن انگشت در طول روز و همچنین حالت انگشت و فیزیک دهان کودک بستگی دارد . اما به طور معمول مکیدن انگشت منجر به اپن بایت قدامی می شود . در این عارضه وقتی کودک شما بخواهد دندان های خود را بر روی یکدیگر جفت کند با مشکل رو به رو می شود و نمی تواند دقیقا آنها را در سر جایشان فیکس کند . این امر باعث می شود تا کودک شما در جویدن خوراکی ها و غذا ها به مشکل بر بخورد . یکی دیگر از عارضه هایی که ممکن است به خاطر این عادت پیش بیاید ، افزایش اورجت دندانی  می باشد . در این حالت بین دندان های افقی فکی فاصله ایجاد می شود که می تواند باعث بروز مشکلات تنفسی شود . کراس بایت خلفی  هم یکی دیگر از مشکلاتی اصت که این عادت می تواند در کودک ایجاد کند .

درمان عادت انگشت مکیدن در کودکان

مشاوره با بیمار : همان طور که می دانید ترک کردن عادت ها بسیار سخت می باشد و این کار زمانی سخت تر می باشد که شما یک کودک باشید . شما بهتر است تا به فرزند خود در مورد عوارض این کار حرف بزنید و به او توضیح بدهید که ممکن با این کار دندان هایش آسیب ببیند یا اینکه زیبایی او تحت تاثیر قرار بگیرد .

یاداوری : استفاده از این تکنیک برای کودکانی مناسب است که خود موافق ترک کردن این عادت هستند . در این روش ها باید با استفاده از بانداژ ها ، چسب زخم ها و دستکش های انگشتی از این که کودک دستان خود را در دهان کند جلوگیری کنیم مخصوصا وقتی که کودک می خواهد بخوابد . مهم ترین کاری که باید بکنیم این است که به کودک یاداوری کنیم تمام این کار ها برای رفع این عادت می باشد و هیچ تنبیهی در کار نیست .

استفاده از پاداش : این روش یکی از راحت ترین کار ها برای ترک این عادت می باشد . شما باید بین خود و کودک یک قرار داد ایجاد کنید که کودک اگر به مدت یک هفته دست در دهانش نکند ، یک جایزه دریافت می کند . با استفاده از همین روش می توانیم هر دفعه مدت قرار داد را بیشتر کنیم و ارزش جایزه را هم بالا ببریم تا اینکه عادت از سر کودک بیفتد .

استفاده از پلاکت های عادت شکن : این پلاکت ها وسیله هایی هستند که در دهان کودک قرار می گیرند و نمی گذارند که دیگر او انگشت خود را بمکد . البته بهتر است که ابتدا از روش های بالا استفاده کنید و اگر افاقه نکرد می توانید روی به این روش بیاورید .

منبع : http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.