مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

هر آنچه باید از درمان سرطان دهان بدانید

0

امروزه کمتر بیماری پیدا می شود که برایش درمانی قطعی پیدا نشده باشد و علم پزشکی هر روزه راه های جدید را برای درمان بیماری ها پیدا می کند . متاسفانه یکی از بیماری هایی که هنوزه درمان 100 درصد قطعی برای آن پیدا نشده است ، سرطان می باشد . از نظر بسیاری از پزشکان بدترین بیماری بشریت ، سرطان می باشد . شاید بیماری های خطرناک تر دیگری نیز وجود داشته باشند ولی متاسفانه هیچکدام به اندازه سرطان شایع نیستند . یکی از سرطان هایی که ما امروز می خواهیم در موردش بحث کنیم ، سرطان دهان می باشد که شاید زیاد برای مردم نام آشنا نباشد . امروز ما قصد داریم تا در این مقاله از مجله دندان پزشکی آسان دنت درباره درمان سرطان دهان صحبت کنیم .

درمان سرطان دهان

درمان سرطان دهان

متاسفانه سرطان دهان یکی از خطرناک ترین نوع سرطان های می باشد که همیشه از رشد سلول های بدخیم از اپیتلیوم سنگفرشی بوجود می آیند . این سرطان بیشتر در بزرگسالان مشاهده می شود و می تواند به دیگر قسمت های بدن نیز نفوذ کند . این سرطان معمولا خود را به صورت یک برامدگی یا زخم در پلاکت های دهان خود را نشان می دهد و در اثر مصرف مصرف تنباکو ، الکل و سیگار بوجود می آید .

انواع سرطان دهانی

برای درمان سرطان دهان ابتدا باید با انواع سرطان اشنا شویم . دندان پزشکان سرطان های دهانی را به 4 دسته تقسیم می کنند :

دسته اول : این سرطان ها معمولا اندازه ای به طول 2 سانتی متر دارند و بیشتر در گره‌های لنفاوی به وجود می آیند .

دسته دوم : اندازه این سرطان ها بیشتر از 2 سانتی متر و کمتر از 4 سانتی متر می باشد و در محل گره‌های لنفاوی ایجاد نمی شوند .

دسته سوم : در این دسته سرطان هایی قرار می گیرند که اندازه ای بیش از 4 سانتی متر دارند و سلول های سرطانی فقط به یک گره لنفی در‌‌ همان سمت گردن که سرطان وجود دارد منتشر شده‌اند .

دسته چهارم : در این نوع که خطرناک ترین نوع سرطان نیز می باشد سلول های سرطانی می توانند در هر اندازه ای باشند و معمولا به بقیه بافت های بدن نیز سرایت کرده اند .

درمان سرطان دهان

چگونگی درمان سرطان دهان

روش های مختلفی برای درمان سرطان دهان وجود دارد که ما باید با توجه به وخامت و پیشرفت سرطان هر کدام از آنها را انتحاب کنیم . ما در اینجا با سه نوع از این روش ها اشاره می کنیم :

+ جراحی : در این روش سلول های سرطانی ایجاد شده در دهان با جراحی برداشته می شوند . گاهی در این جراحی ها گره های لنفاوی گردن نیز برداشته می شود .

+ پرتو درمانی : در این روش با استفاده از دوز بالای اشعه ایکس یا سایر اشعه ها اقدام به نابود کردن سلول های سرطانی می کنند . این روش در بعضی از موارد نمی توانند سلول های سرطانی را از بین ببرد ولی می تواند از بزرگ تر شدن آنها جلوگیری کند .

+ شیمی درمانی : همان طور که می دانید یکی از شایع ترین روش های درمان سرطان استفاده از شیمی درمانی می باشد . در این روش به بیمار دارو های شیمیایی داده می شود که می توانند سلول های سرطانی را از بین ببرند . این دارو ها گاهی به صورت قرص می باشند و گاهی نیز با استفاده از تزریق به سلول های وریدی انجام می شود .

منبع : http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.