مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

با خواص بزاق دهان در پیشگیری از بیماری ها آشنا شوید

0

بگذارید در همین ابتدا یک سکانس را برای شما تداعی کنیم . فرص کنید که یک کودک را بغل کرده اید و در حالی که با او بازی می کنید ، بزاف دهان او جاری می شود و بر روی دست یا لباس شما می چکد . شاید در آن لحظه با خود بگویید که هیچ چیز بدتر و بی ارزش تر از بزاق دهان وجود ندارد . اما در واقع خواص بزاق دهان برای سلامتی ما بسیار مفید هستند . اگر شما هم جزو کسانی هستنید که فکر می کنند بزاق دهان چیز بی ارزشی است ، با ما در ادامه این مقاله از مجله دندان پزشکی آسان دنت همراه باشید تا با خواص بزاق دهان آشنا شوید .

خواص بزاق دهان

خواص بزاق دهان

محافظت از دندان های افراد

همان طور که پوست اولین صد دفاعی در مقابل عوامل بیماری زایی است که قصد دارند از طریق بافت های خارجی ، وارد بدن شوند می باشد ، بزاق نیز اولین سپر دفاعی در برابر عوامل بیماری زای دهانی می باشد . بزاق دهان حاوی مواد بسیاری حیاتی می باشد که به محافظت مینای دندان کمک می کند و از پوسدگی آنها جلوگیری می کند . بزاق دارای کلسیم و فسفر می باشد که در کنار فلوارید می تواند جلوی اسیدی که باکتری ها بوجود آورده اند را بگیرد .

مقابله با میکروب ها

یکی از مهم ترین خواص بزاق ، مقابله و از بین بردن میکروب هایی می باشد که از طریق دهان قصد وارد شدن به دهان را دارند می باشد . بزاق دارای پروتئین‌های ایمنی متفاوتی می باشد که می تواند در عملکرد میکروب ها خلل ایجاد کند و انها را از بین ببرد . همچنین مواد موجود در بزاق می توانند جلوی رشد باکتری ها را بگیرند و حتی در موارد بسیاری آنها را از بین ببرند . بزاق می تواند با چسییدن به دندان ها مانند تور های شکار عمل کند تا باکتری ها و میکروب ها را جذب کند .

خواص بزاق دهان

کمک به هضم غذا

اولین مرحله برای هضم غذا ها از دهان شروع می شود . بزاق ها باید به مواد غذایی بسچبند تا بتوانند انها را هضم کنند . بزاق دهان حاوی یک آنزیم مفید به نام  آمیلاز می باشد . این آنزیم به ما در شکستن پیوند های نشاسته و تبدیل آنها به قند ها نقش دارد . و خوب شما خودتان خوب می دانید که بیشتر غذاهایی که ما مصرف می کنیم جزو کربوهیدرات ها هستند و به همین دلیل است که بزاق دهان بسیار مهم است .

تشخیص هویت

اگر فکر می کنید که تنها می توان از روی عدسی چشم و اثر انگشت به هویت افراد پی برد ، در اشنباه هستیند . یکی از راه هایی که می تواند به ما در شناسایی هویت افراد کمک کند ، بزاق می باشد . جالب است بدانید استفاده از این روش نیست به بقیه روش ها از درصد خطای کمتری برخوردار است . اما باید بدانید که DNA در خود بزاق ها وجود ندارد بلکه در میان سلول‌های لایه دهان می توان انها را یافت کرد . بزاق دهان هم مملو از این سلول ها می باشد . به تازگی دانشمندان توانسته اند که از روی بزاق سن افراد را نیز حدس بزنند .

منبع : http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.