مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

آشنایی با خواص کاهو و تاثیرات آن بر روی سلامتی

0

کاهو یک گیاه یک ساله است که از خانواده کاسنیان محسوب می شود . این گیاه برای اولین بار توسط مصری های باستان پرورش داده شده است و سپس آن را به دیگر نقاط دنیا برده اند . این گیاه در روم باستان و یونان بسیار کاربرد داشته است . کاهو یکی از هدیه های محبوب هیرا ، خدای بارداری و ازدواج محسوب می شده است و به همین دلیل است که در معابد هیرا در یونان تصاویر کاهو دیده می شود . کاهو به دلیل اینکه سرشار از مواد غذایی می باشد ، توسط دیگر جانداران خورده می شود و به همین دلیل کاشتش بسیار سخت است و نیاز به مراقبت شدید دارد . خواص کاهو بر روی سلامتی باعث شده است تا این سبزی  یکی از مهم ترین ماده های غذایی محسوب شود . ما در این مقاله از مجله پزشکی آسان دنت به معرفی خواص کاهو بر روی سلامتی می پردازیم .

خواص کاهو

جلوگیری از پوکی استخوان

یکی از مهم ترین خواص کاهو ، جلوگیری از پوکی استخوان می باشد . همان طور که می دایند پوکی استخوان به دلیل کمبود ویتامین کا بوجود می اید . اما جالب است بدانید که در کاهو مقادیر قابل توجه ای ویتامین کا وجود دارد . به همین دلیل است که استفاده از این ماده غذایی با ارزش باعث می شود تا شما به پوکی استخوان دچار نشوید . همچنین این ویتامین می تواند آسیب‌های مغزی عصبی را کاهش دهد و آلزامیر را به تاخیر بیندازد .

کمک به تقویت بینایی

همان طور که در ابتدا نیز گفته شد ، کاهو سرشار از موا غذایی با ارزش می باشد . کاهو دارای وتامین آ نیز می باشد . ویتامین آ یکی از بهترین مواد برای تقویت بینایی می باشد . همچنین علاوه بر ویتامین آ ، کاهو دارای ماده ای به اسم زیکسانتین می باشد که این ماده می توانند از آب مروارید جلوگیری کند و سلامت بینایی شما در کهنسالی را تضمین کند . کاهو دارای بتاکاروتن‌ نیز می باشد که این ماده از ابتلا به شب کوری جلوگیری می کند .

جلوگیری از یبوست

همان طور که می دانید سبزیجات دارای سلولز و فیبر خوراکی می باشند . کاهو تیز از این قاعده مستثنی نیست و دارای مقدار زیادی فیبر می باشد . در 100 گرم کاهو ، 50 درصد از فیبر روزانه شما قرار دارد . فیبر ها می توانند فعالیت باکتری های مفید روده را تحت تاثیر قرار بدهند و فرایند هضم را بهبود ببخشند همچنین می توانند جرکت مدفوع در لوله های گوارشی را نیز تسریع ببخشند . به همین دلیل است که استفاده از کاهو می تواند به شما در جلوگیری از یبوست کمک کند .

از بین بردن آکنه

کاهو دارای ماده های معدنی بسیاری نیز می باشد که از جمله این مواد می توان به : سیلیس ، فسفور و سولفور اشاره کرد که بسیار برای سلامت پوست ، مو و ناخن مناسب می باشند . علاوه را این کاهو دارای ویتامین ث نیز می باشد که این ویتامین خاصیت ضد التهابی دارد . برای از بین بردن آکنه های خود کافی است تا چند برگ از کاهو را به مدت 20 دقیق در آب بجوشاند و سپس در دمای اتاق ان را بر روی آکنه های خود کمپرس کنید . این کار را به مدن دو بار در روز انجام دهید تا طی یک هفته از شر جوش ها خلاص شوید .

خواص کاهو

دیگر خواص کاهو

+ جلوگیری از دیابت

+ کاهش وزن

+ کمک به باروری و بارداری

+ تصفیه کردن خون

+ خاصیت ضد تورمی

+ ملین و ادرار آور

+ درمان مالیخولیا

+ ضد تشنج

+ تقویت قوای جنسی

مواد مغذی موجود در 100 گرم کاهو

+  انرژی                            ۱۸ کالری

+ پروتئین                          ۱/۲ گرم

+ موادنشاسته‌ای              ۰/۱ گرم

+ کلسیم                         ۶۵ میلی گرم

+ فسفر                           ۲۵ میلی گرم

+ آهن                             ۱/۵ میلی گرم

+ چربی                           ۰/۲ گرم

+  سدیم                         ۱۰ میلی گرم

+ پتاسیم                        ۲۵۰ میلی گرم

+ ویتامین آ                       ۵۰۰ واحد

+ ویتامین ب                     ۰/۵ میلی گرم

+ ویتامین ب ۲                  ۰/۰۸ میلی گرم

+ ویتامین ب ۳                  ۰/۴ میلی گرم

+ ویتامین ث                     ۱۰ میلی گرم

+ ویتامین کا                     ۱۰ میلی گرم

+ ارسنیک                       ۰/۰۲ میلی گرم

+ اسید اگزالیک                ۰/۰۰۳ میلی گرم

منبع : http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.