مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

هر آنچه باید از اهمیت دندان های شیری در کودکان بدانید

0

دندان های شیری در واقع نوعی از دندان های بتا می باشند . این دندان ها از بدو تولد تا 6 سالگی در کودکان بوجود می اید . تعداد این دندان ها 20 عدد می باشد که به صورت دو ردیف 10 تایی در آرواره ها وجود دارند . همان طور که در ابتدا گفته شده این دندان ها ، دندان های بتا می باشند و دائمی نیستند . دندان ها شیری به مرور زمان و قبل از 12 سالگی می ریزند و به جای انها دندان های دائمی می رویند . اهمیت دندان های شیری در بدن برای بسیاری از افراد ناشناس است و از دندان پزشکان سوال می پرسند اگر قرار است که این دندان ها بزیند اصلا برای چه در می آیند ؟ ما در این مقاله از مجله دندان پزشکی آسان دنت به معرفی اهمیت دندان های شیری می پردازیم .

اهمیت دندان های شیری

اهمیت دندان های شیری

از بدو تولد تا دوره 3 سالگی

کودکان تا قبل از 3 سالگی باید 20 عدد دندان شیری داشته باشند که این دندان ها به تعداد 10 عدد در دو فک بوجود می آیند . بیشتر والیدن به دلیل تاخیر در روییدن این تعداد دندان ها تا قبل از 3 سالگی دچار نگرانی می شوند ولی این قضیه نگران کننده نیست . چیزی که باید در این مدت به آن توجه کرد این می باشد که بخاطر این که تغذیه نوزادان در این مدت تنها شیر می باشد ، خیلی زود ممکن است که دندان های دچار پوسیدگی شوند پس توصیه می شود که بعد از هر وعده شیر دادن به کودکان آب داده شود .

از سن 3 سالگی تا 6 سالگی

از سن 3 سالگی تا 6 سالگی تغییرات زیادی در دندان های کودکان بوجود نمی آیند و تنها مشکلاتی که در این دوره بوجود می آید ، عادت انگشت مکیدن می باشد که می تواند باعث بوجود آمدن فاصله در بین دندان های قدامی بشوند و در آینده باعث بروز مشکلاتی بشوند . بهتر است در این دوره از این عادت ها جلوگیری کنیم . همچنین در این دوره بهتر است مسواک زدن را به کودکان آموزش بدهیم .

دوره 6 تا 12 سالگی

در این دوره روییدن اولین دندان های دائمی که آسیا می باشند شروع می شوند و بعد از ان دندان ها شیر شروع به افتادن می کنند . این دندان ها به ترتیب خاصی می افتدند که دانستن این ترتیب بسیار مهم می باشد ما در این قسمت شما را با ترتیب رویش دندان های دائمی آشنا می کنیم .

– ثنایای میانی (سانترال) ۶ سالگی
– ثنایای کناری (لترال) ۷. ۵ سالگی
– نیش (کانین) ۱۰. ۵ سالگی
– آسیای کوچک اول (پرمولر اول) ۱۰. ۵سالگی
– آسیای کوچک دوم (پرمولر دوم) ۱۱ سالگی
– آسیای بزرگ اول (مولر اول) ۶ سالگی
– آسیای بزرگ دوم (مولر دوم) ۱۲ سالگی
– آسیای بزرگ سوم (مولر سوم یا دندان عقل) ۲۰ سالگی

اهمیت دندان های شیری

بعد از 12 سالگی

تا 12 سالگی باید همه دندان ها شیری ریخته باشند و اگر کودک شما هنوز دندان های شیری خود را در دهان دارد بهتر است که پزشکان متخصص مراجعه کنید چرا که غیر طبیعی می باشد . اگر عادت هایی مانند مکیدن انگشت و مسواک نزدن در کودکان رعایت نشود ، ممکن است که در ردیف شدن دندان ها مشکلاتی بوجود بیایید .

منبع : http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.