مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

هر آنچه که باید در مورد لوزه سوم در بدن بدانیم

0

شاید بیشتر مردم فکر کنند که تنها اندام هایی که به دندان پزشکی مربوط هستند ، دندان ها ، لثه ها ، لب ها و زبان باشند . اما در واقع اندام هایی زیادی هستند که مربوط به رشته دندان پزشکی می باشند و در صورت مشکل تنها دندان پزشکان می توانند اقدام به بهبود آنها بکنند . یکی از این اندام ها که شاید کمتر هم شناخته شده باشد ، لوزه سوم می باشد . متاسفانه بیشتر مردم در مورد این اندام اطلاعاتی ندارند . به همین دلیل است که اگر شما با ما در این مقاله از مجله دندان پزشکی آسان دنت همراه باشید می توانید در مورد لوزه سوم بیشتر آگاه شوید .

لوزه سوم

لوزه سوم چیست ؟

در دهان شما تعداد زیادی غده لنفاوی وجود دارند . این غده ها در قسمتی جمع شده اند که نسبت به سایر نقاط برجسته تر می باشد . این برجستگی ها را ما لوزه سوم می گوییم که البته بیشتر در نواحی حلق -بینی و پشت بینی قرار دارند . اگر در اندازه حجم این غذه های لنفاوی تغییری ایجاد شود ، منجر به ایجاد مشکلاتی برای فرد می شود . البته گاهی این افزایش حجم ناشی از واکنش سلول های دفاعی موجود در لوزه می باشد که در حال مبارزه با التهابات و آلودگی ها می باشد .

چه مشکلاتی بروز می دهد ؟

افزایش این غده ها می تواند بر روی جریان های لنفاوی فشار وارد کند و به این طریق در تخلیه لنفاوی از سینوس ها و بینی دچار مشکل شود . این امر باعث بروز عفونت های مکرر سینوسی و بینی می شود . این بزرگ شدن حتی می تواند بر روی گوش و شیپور استاش نیز تاثیر بگذارد و باعث شود تا دهانه خروجی ان بسته شود و در نهایت منجر به عفونت شود . از آنجایی که این شیپور در کودکان کوتاه تر و افقی تر می باشد ، بسته شدنش می تواند عوارض شدیدتری بر روی آنها بگذارد که در اینجا به انها اشاره می کنیم .

عوارض بلند مدت

از جمله مشکلاتی که می تواند برای این کودکان رخ بدهد ، این است که فشار خون اولیه انها افزایش پیدا می کند . چرا که در هنگام خواب بدن نمی تواند اکسیژن کافی برای اندام ها را تامین کند و به همین دلیل است که قلب پمپاژ خون را افزایش می دهد . متاسفانه این عمل قلب باعث می شود تا فشار در قوس آئورت قلب افزایش پیدا کند و در نهایت فشار خون کلی بالا برود . یکی از واکنش های کودکان به این مشکل شب اداری می باشد .

عوارض کوتاه مدت

بعضی از این عوارض می توانند خود را به سرعت نشان دهند و شما متوجه انها بشوید . از انجا که کودکان نمی توانند از راه بینی تنفش کنند ، در هنگام خواب مجبور هستند از راه دهان تنفس کنند و به همین دلیل است که دچار اختلال خواب می شوند . این کودکان بیشتر در صبح دچار خستگی و پف کردگی چشم هستند چرا که شب ها دچار اختلال در خواب هستند . از دیگر مشکلت اولیه می توان به آبریزش از دهان هنگام خوابیدن ، شب ادراری، التهاب گوش و التهاب سینوس اشاره کرد .

درمان

برای بر طرف کردن این مشکل می توان از دو راه استفاده کرد . در راه اول دکتر تشخیص می دهد که می تواند با تجویز دارو های خاصی این تورم و برجستگی غده های لنفاوی را از بین ببرد . در روش دوم اگر نتوان با استفاده از دارو ها غده ها را به حالت اولیه برگرداند ، باید جراحی صورت بگیرید . پزشکان در انجام این عمل های جراحی ، لوزه سوم را از بدن فرد خارج می کنند . اگر این عمل انجان نشود می تواند در آینده مشکلات بسیار خطرناک تری ایجاد کند .

منبع : http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.