مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

بررسی تضادهای درونی در تیپ عصبی

0

در این مطلب از سایت آسان دنت برای شما عزیزان از شخصیت عصبی یا همان تیپ عصبی و مشخصات و علایم این تیپ شخصیتی صحبت می کنیم. پیشنهاد می شود برای آشنایی بیشتر با خواسته های تیپ عصبی با ما همراه باشید.

 

مشخصات تیپ عصبی

تیپ عصبی

متأسفانه تیپ عصبی به اغوای «خود ایده آلی» و به حکم دیکتاتورهای درونی، با شلاق «باید» و «نباید»، مدام به جان خود می افتد و با بست قصورهای گذشته، خود را سخت تنبیه و سرزنش می کند. شخصی عصبی تحمل دیدن هیچ  گونه نقصی را در خود ندارد. به طور خلاصه «باید ها» ابزار و وسایلی هستند که خود ایده الی شخصی را تایید می کنند و وی را به آن نزدیک می سازند. کسی که تمایلات، احساسات و اصول اخلاقی و واقعی دارد با میل و رغبت و تصمیم و تشخیص خود می تواند خدمت کند، می تواند به طیب خاطر عشق و محبت ورزد یا هر جا لازم باشد، رقابت و مبارزه نماید. ولی شخصی عصبی به حکم «باید» هاست، به فرمان دیکتاتورهای درونی است، اگر دستورات دیکتاتورهای درونی خود را پیروی نکند، دچار هراس و اضطراب میشود. خود را ملامت و تحقیر می کند، در این جا است که به کلی مستأصل و شرمانده می شود.

 

خود ایده آل در تیپ عصبی

تیپ عصبی

با وجود همه تلاش هایی که شخص عصبی برای کامل شدن و رسیدن به «خود ایده آلی» به کار می برد و با وجودی که تصور می کند به کمال و عظمت هم رسیده، ارزش و احترام نسبت به خود را نتوانسته به دست آورد. شهرت های اجتماعی که به هم میزند، پول و پرستیژ و این قبیل چیزها در او، خود خواهی و نخوت ایجاد می کنند. ولی احساسی ارامش ایجاد نمی کنند. میزان اعتماد به نفس ارتباط، بستگی و تناسب دارد با میزان استعدادها، شایستگی ها و فضایل اصیل و واقعی شخص. دارایی های معنوی که می توانند پایه و مبنای اعتماد به نفس باشند، عبارت از چه چیزهایی است؟ یکی این است که شخص اعتقاداتی محکم و مستقل از خودش داشته باشد و به انها عمل کند از استعدادها و منابع معنوی خود بهره برداری کند و براین اساس به خودش امید ببندد و تکیه کند و خودش مسئول خود و زندگی خود باشد. «خود ایدهآلی» زایده ایست در وجود معنوی یک انسان که شرایط غلط تربیتی، نطفه ان را در وجود شخص عصبی ایجاد نموده و اکنون به صورت عفریتی، پنج در روح او افکنده و مخل سعادت او شده است.

 

نقش غرور در تیپ عصبی

تیپ عصبی

غرورهای متضاد همیشه حاکم بر وجود شخصی عصبی است. «بیگانگی از خود واقعی» و گرفتاری در پنجه های غرورها، موجب می شود که انرژی های شخص به جای صرف پرورش و رشد استعدادهای ذاتی و طبیعی که در خود واقعی وجود دارد، در راه تحقق بخشیدن به «خود ایده آلی» هدر رود و یکپارچگی و وحدت شخصیت خود را از دست می دهد و از لحاظ معنوی و درونی دچار تجزیه و عدم هماهنگی می گردد. هر گاه انسان از «خود واقعی» دور و بیگانه باشد، جای پای محکمی برای مبارزه و تلاش برای حل تضادها نخواهد داشت و دایرهای تضادها روز به روز شدیدتر و وجود معنوی انسان را متلاشی تر خواهد کرد.

 

منبع: http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.