مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

چه زمانی باید به دندان پزشک برای جراحی فک مراجعه کرد؟

0

اگر نگوییم که نقش فک ها در عملکرد دهان از دندان ها بیشتر نیست ، مسلما کمتر هم نمی باشد . در تعریف فک معمولا به نقش این آرواره ها در جوییدن اشاره شده است . مشکلات فک دارای طیف وسیعی می باشند که گاها ما مجبور می شویم برای رفع انها به دندان پزشک مراجعه کنیم و از جراحی فک استفاده کنیم . انجام این عمل ها نیازمند دانش و مهارت بالایی می باشد و به همین دلیل است که باید برای این کار به دندان پزشکان متخصص و خبره مراجعه کنیم . اگر می خواهید بدانید که چه زمانی باید از جراحی فک اسنفاده کنید ، در ادامه با ما در مجله دندان پزشکی آسان دنت همراه باشید .

جراحی فک

ایجاد شکستگی در فک و دندان

رایج ترین دلیل برای انجام جراحی فک ، در شکستگی های دندان و فک می باشند . چنین مشکلاتی می توانند بر اثر وارد شدن ضربه های سنگین به صورت و دندان ها ایجاد شوند . به عنوان مثال نداشتن کمربند ایمنی در تصادفات یا برخورد های نزدیک . انجام عمل های مربوط به صورت نسبت به سایر اندام های بدن سخت تر و پیچیده تر می باشد . جا انداختن فک ها ، تقدم و تاخر ، همگی نیازمند اندازه گیری های میلی متری می باشند که اگر دست انجام نشوند ، جراحی با موفقیت صورت نخواهد گرفت .

داشتن تمور یا کیست های دندانی

همان طور که می دانید تومور ها بر اثر سرطان ایجاد می شوند و برای درمان انها باید تومور را از بدن خارج کنیم . برای اینکه توموری را از دهان خارج کنیم باید فک را جدا کنیم و چندین دندان را بر داریم که مسلما برای چنین کار هایی باید فک را جراحی کنیم . همان طور که در بالا گفته شد انجام این عمل ها بسیار سخت و پیچیده می باشد . کیست های دندانی نیز ضایعه هایی هستند که باید از دهان خارج شوند و برای این کار باید فرد به زیر تیغ جراحان برود .

جراحی ارتوگناتیک

این عمل یکی از تخصصی ترین جراحی ها برای متخصصین فک می باشد . معمولا در این عمل ها افرادی که دچار مشکلات بد شکلی در فک و صورت خود هستند ، زیر تیغ جراحی می روند . به عنوان مثال مشکلات ژنتیکی مانند چفت نشدن دندان ها روی فک های زیرین یا اندازه نبودن دو فک بالایی و پایینی از جمله این موارد می باشند . ممکن است که بعضی از اختلالات دندانی باعث ایجاد مشکل در تنفس شود که برای رفع کردن این مشکل نیز باید از جراحی فک استفاده کرد .

جراحی فک

جراحی فک برای ایمپلنت

یکی دیگر از عمل های تخصصی در علم دندان پزشکی ، ایمپلنت می باشد . در این عمل برای افرادی که دندان های خود را از دست داده اند ، یک غالب فلزی کار گذاشته می شود که بر روی آن دندان های مصنوعی قرار می گیرند . برای این کار باید ابتدا دندان های اضافی را در بیاورند یا برای جا گذشتن میله فک را تا قسمتی جا به جا بکنند . این عمل چند سالی است که در ایران جا افتاده است و بیماران زیادی از آن استفاده کرده اند .

منبع : http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.