مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

ارتودنسی نامرئی | مزایا، شرایط درمان، هزینه، نکات تغذیه و تفاوت

0

اگر قصد استفاده از ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) برای درمان بدون سیم‌کشی‌‌های مزاحم را دارید؛ در ادامه به بررسی این روش درمانی از جمله هزینه، نکات تغذیه و استفاده و همچنین تفاوت آن با روش سنتی خواهیم پرداخت.


حتما بخوانید: درمان آبسه دندانی بهمراه علائم این بیماری


دندان‌ها، نقش بزرگی در جلوه نمای خارجی چهره ما دارند اما از طرفی عملکرد صحیح آن‌ها نیز در تغذیه و سلامتمان از اهمیت بالایی برخوردار است که با توجه به عارضه‌هایی که ممکن است در زمینه دهان و دندان از جمله ناهماهنگی سلسله دندان‌ها دچار شویم؛ استفاده از روش درمانی ارتودنسی ضرورت یابد. مشکل نمونه‌های سنتی این روش این است که با سیم‌کشی برجسته‌، وضعیت نامطلوبی را در زندگی اجتماعی برای بزرگسالان به‌وجود خواهد آورد که در این شرایط، پزشک متخصص استفاده از ارتودنسی نامرئی و یا همان «اینویزیلاین» را پیشنهاد خواهد کرد.

با وجود سادگی و مزیت‌های بالایی که ارتودنسی نامرئی برای بیمار فراهم می‌کند؛ استفاده از این روش درمانی، همچنان نکات و شرایط مختلفی را به وجود خواهد آورد که باید حتما پیش از استفاده، از این شرایط مطلع شده اما در وهله اول نیاز است با ماهیت ارتودنسی نامرئی، آشنا شوید.

ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) چیست؟

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) روش درمانی موثر و با مشقت‌های کمتری برای دندان‌های ناهماهنگ است که با توجه به نام خود و بر خلاف روش‌های سنتی، یکی از مهم‌ترین مصائب بیماران تحت ارتودنسی، یعنی تخریب نمای آن‌ها را برطرف کرده و تقریبا غیر قابل مشاهده عمل خواهد کرد. این روش تا حدودی همان کار مقاوم و هماهنگ‌سازی بریس‌های سنتی را بدون نمای نامناسب آن‌ها، انجام می‌دهد که می‌تواند دامنه گسترده‌ای از بیماران در این حیطه را پوشش دهد. این قابلیت بدون براکت‌های فلزی در روش سنتی، درمانی شفاف را به همراه آورده که تعامل و حضور در جامعه را برای بیماران آسان‌تر خواهد کرد.

نکات استفاده از ارتودنسی نامرئی


حتما بخوانیدمعرفی راه درمان حساسیت دندان


هزینه نصب ارتودنسی نامرئی 

ارتودنسی نامرئی

هزینه‌های متحمل شده از سوی انجام این ارتودنسی، با توجه به شرایط شخص، مدت درمان و وجود سابقه ارتودنسی از قبل، متفاوت است به طوری که پیش‌بینی می‌شود؛ افرادی که ارتودنسی سیم‌کشی را قبل از این روش درمانی، تجربه کرده باشند، هزینه‌های کمتری را متحمل خواهند شد. در کنار پیچیدگی درمان، محل انجام آن نیز بر هزینه‌های پیش‌رو بیمار، تاثیر خواهد گذاشت. درمان‌های اضافی مانند مراقبت از گزش بافت دهان، تنظیم‌سازی و مشاوره را نیاز نباید فراموش کرد. با توجه به شرایط متعددی که بر درمان بیمار تاثیرگذار خواهد بود؛ بهتر است، تمامی اقدامات موردنیاز را از دندان‌پزشک و یا متخصص ارتودنسی خود بپرسید.

شرایط تغذیه پس از استفاده از ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی تاثیراتی را بر روی برنامه غذایی شما خواهد گذاشت. در این شرایط، دندانپزشک از شما می‌خواهد تا نوشیدن آب را تنها در زمانی که اینویزیلاین بر روی دندان‌تان نصب شده است؛ انجام دهید. مصرف مداوم و قابل توجه آب با توجه تحریک‌شدن و خشکی دهان بر اثر این روش درمانی را نیز فراموش نکنید. برخی از بیماران، کاهش وزن را بر اثر استفاده از ارتودنسی نامرئی و تغییر در عادت غذایی خود، گزارش کرده‌اند.

درمان ارتودنسی نامرئی به رعایت نکات بهداشتی بیشتری نیاز دارد

ارتودنسی نامرئی

یکی از مزایای استفاده از اینویزیلاین بدل از سیم‌کشی‌های بریس این است که رعایت بهداشت دهان و دندان به نحو آسا‌ن‌تری قابل کنترل می‌باشد با وجود آسان شدن فرایند تمیز کردن دهان، انجام دقیق‌تر آن نیز ضرورت می‌یابد چرا که با وجود احاطه این روش در اطراف دندان‌هایتان، نیاز است تا برای جلوگیری از توسعه باکتری‌ها در فضای محاصره شده، از خروج تمامی مواد غذایی مطمئن شوید. یادتان باشد که کوچک‌ترین فراموشی در انجام مرتب شستشوی دهان و دندان، تنها دوره درمان شما را طولانی‌تر کرده و نتیجه نامطلوبی را به دنبال خواهد داشت.

قابلیت جداسازی ارتودنسی

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی را می‌توان در هر زمان از روز برداشته شود. با این حال، دندانپزشکان توصیه می کنند که این ترازکننده را تنها در زمان خوردن و مسواک زدن جدا کنید. پس از خوردن، مهم است که قبل از قرار دادن اینویزیلاین، دندان‌ها را کاملا شسته و آن‌ها را از هر جرمی عاری کنید تا علاوه بر قرارگیری صحیح، از شیوع باکتری و مواد مضر در ترازکننده در دفعات بعدی، جلوگیری شود. تمیز نگه‌داشتن دندان‌ها برای حفظ شفافیت ارتودنسی نامرئی ضروری است. با وجود اینکه، سیم‌کشی‌های سنتی، محدودیت‌های غذایی متعددی را ایجاد می‌کنند؛ استفاده از روش شفاف، اختلالی در تجربه مصرف مواد غذایی برای شما به وجود نمی‌آورد.

ترازکننده در استفاده از ارتودنسی نامرئی ضروری است

ارتودنسی نامرئی

در تمامی روش‌های ارتودنسی نامرئی، باید تا جایی که می‌توانید، ترازکننده این ارتودنسی را در دهان خود نگه دارید. این پایبندی، تنها راه رسیدن به نتائج که نتایج عالی و سریع است. خصوصا در طول 48 ساعت اول درمان، بایستی آنها را برای تماما در دهان خود نگه دارید. این اصل، تنها ضرورت لازم برای رسیدن به نتیجه مطلوب است به طوری که تنها در زمان مسواک زدن، خوردن و دیگر کارهای ضروری، باید حتما به طور مداوم بر روی دندان‌ها نصب شده باشد. پس از این 48 روز، دندانپزشکان حداقل حدود 22 ساعت در روز را توصیه می کنند. هر چه بیشتر آن‌ها را بر روی دهان خود حفظ کنید؛ نتیجه سریعتری را بدست آورده و علاوه بر آن، زودتر به آن عادت خواهید کرد.

منبع: mysmilect

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.