مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

درمان آفت دهانی با روش های مختلف در دندان پزشکی

0

تقریبا می توان با جرات گفت هیچکس نیست که با آفت دهانی دچار نشده باشد. این آفت ها خود را به صورت زخم های در دهان و لب ها نشان می دهند و باعث آزار دیدن شما هنگام حرف زدن ، غذا خوردن و آشامیدن می شوند. اما آیا تا به حال با خود فکر کرده اید که اصلا این آفت های دهانی چه چیزی هستند ؟ از کجا آمده اند ؟ آیا واقعا هیچ راهی برای درمان این آفت ها وجود ندارد ؟ خوب برای اینکه جواب این سوال های خود را پیدا کنید ، با ما در ادامه این مقاله از مجله دندان پزشکی آسان دنت همراه باشید تا با راه های مختلف درمان آفت دهانی آشنا شوید.

درمان آفت دهانی

آشنایی با عوامل ایجاد آفت دهانی

سیگار : یکی از مهم ترین دلایل ایجاد آفت دهانی در افراد سیگار کشیدن می باشد . سیگار کشیدن باعث افزایش کراتینیزاسیون در بزاق دهان می شود و این امر تاثیر خود را با بروز مشکلات و زخم های در دهان نشان می دهد.

تروما : تروما یا آسیب بافتی یکی دیگر از عوامل مهم در ایجاد چنین مشکلاتی هستند. این آسیب ها توسط خود فرد یا دندانپزشک ایجاد می شوند.

استرس : همان طور که می دانید استرس بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد و به همین دلیل می توان باعث بروز مشکلات آفت دهانی بشود.

عوامل هورمونی : وجود آدن مشکلات این چنینی در خانوم ها بعد از قاعدگی خود دلیلی برای اثبات این ادعا می باشد که هورمون بر روی آفت دهانی تاثیر دارد.

راه های مختلف درمان آفت دهانی

اساسا این مشکلات به توجه به وخامت انها راه مختلفی را برای درمان می طلبند و اما به طور کلی می توان گفت که درمان آفت دهانی با دو روش موضعی و سیستامتیک صورت پذیر است که هرکدام از انها نیز به چند دسته تقسیم می شوند.

راه های درمان موضعی

بی حسی موضعی : از جمله رایج ترین راه های درمان آفت دهانی از طریق روش موضعی می توان با استفاده از بی حس کننده های مختلف که موضعی عمل می کنند اشاره کرد از جمله این مواد می توان به : محلول لیدوکائین ، خمیرهای دندانی چسبنده و دیفن­هیدرامین اشاره کرد.

درمان ضد میکروبی : همان طور که در بالا نیز اشاره شد ایجاد آفت های دهانی به دلیل وجود عوامل بیماری زا می باشد و به همین دلیل می توان از بعضی از مواد ضد میکروبی مانند : استایس ، کلرهگزیدین و تری کلوزان اشاره کرد.

درمان آفت دهانی

راه های درمان سیستماتیک

کورتیکواستروئید‌ها : از آنجا که بیشتر آفت های دهانی به دلیل اختلال ایمونولوژیک می باشد ، بهتر است که برای درمان از سرکوب یا پاسخ سیستم ایمنی بدن استفاده کنیم.  به همین دلیل است که استفاده از کورتیکواستروئید‌ها بهترین راه می باشد.

کلشیسین : یکی از بهترین ماده های ضد التهابی که می توان برای درمان زخم های دهان استفاده کرد ،کلشی­سین می باشد. بر اساس تحقیقات انجام شده ، 60 درصد زخم های دهانی با استفاده از این ماده درمان می شوند.

داپسون : یکی از بهتری آنتی بیوتیک ها برای مقابله با آفت های دهانی و زخم های تناسلی این دارو می باشد. این دارو دارای دوز بالایی می باشد و به همین دلیل باید استفاده از آن حتما باید تحت نظر دکتر صورت بگیرید.

منبع : http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.