مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

بررسی تاثیرات بیماری های پریودنتال بر روی سلامت عمومی

0

شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که فکر می کنید دندان درد ها تنها می تواند به سلامت دهان شما آسیب وارد بکنند ولی در حقیقت این گونه نیست. بگذارید ابتدا شما را با اصطلاح بیماری های پریودنتال آشنا کنیم. پریودنتال یا بیماری های پیرادندانی به بیماری های گفته می شود که در بافت های نگه دارنده دهان رخ می دهند. بافت های نگه دارنده دهان عبارت اند از: لثه، الیاف اتصال دهنده دندان به استخوان و بافت استخوانی اطراف دندان. ما در این مقاله از مجله دندان پزشکی آسان دنت قصد داریم تا شما را با تاثیرات بیماری های پریودنتالی بر روی سلامت عمومی بدن آشنا کنیم.

بیماری های پریودنتال

تاثیر بیماری های پریودنتالی بر روی مرگ و میر

شاید باورش سخت باشد ولی همین بیماری های دهانی که شاید بسیاری از افراد آن را جدی نگیرند می تواند منجر به مرگ و میر نیز بشود. از دست دادن استخوان آلوئول یکی از مهم ترین دلایل تاثیرات این گونه بیماری ها بر روی مرگ و میر می باشند. بر اساس نظر دانشمندان تاثیر از دسن رفتن استخوان آلوئول بر روی مرگ و میر 50 درصد بیشتر از تاثیر استعمال دخانیات می باشد. این آمار وحشتناک به خوبی می تواند اهمیت سلامت دهان و دندان را به ما نشان بدهد.

تاثیر بیماری های پریودنتال بر روی بیماری های قلبی

از دیگر تاثیرات مستقیم بیماری های پیرادندانی می توان به افزایش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی، تصلب شراین و بیماری های عروقی اشاره کرد. معمولا عفونت های موضعی که در بافت های دهانی رخ می دهند باعث می شوند تا ویسکوزیته یا همان چسبندگی در خون زیاد شود و در نتیجه این افزایش احتمال تشکیل لخته ها نیز زیاد می شود. همچنین این عفونت ها می تواند باعث التهابی شود که در ایجاد کلسترول های بد بدن یعنی LDL تاثیر دارد.

بیماری های پریودنتال و سکته مغزی

جالب است بدانید که مهم ترین دلیل ایجاد انفارکتوس مغزی ایسکمیک یا همان سکته مغزی عفونت های مزمن باکتریایی یا ویروسی سیستمیک می باشد. متاسفانه یکی از مهلک ترین عفونت های باکتریایی سیستمیک، عفونمت های پریودنتال می باشد. این عفونت ها می توانند از طریق دهان به مغز منتقل شوند و سبب بروز سکته مغزی بشوند. در واقع از آنجا که نزدیک ترین عضو به سر، دهان می باشد، احتمال ایجاد سکته های مغزی از طریق عفونت های پریودنتال بسیار بیشتر از سایر عفونت ها می باشد.

بیماری های پریودنتال

بیماری های پریودنتال و دیابت

همان طور که می دانید دیابت یک بیماری اختلالی سوخت و سازی می باشد که باعث می شود بدن توانایی تولید انسولین را از دست بدهد یا اینکه به انسولین های تولید شده مقاومت پیدا کند. دیابت در حال حاضر یکی از رایج ترین بیماری ها محسوب می شود. متاسفانه یکی از مهم ترین دلایلی که باعث ایجاد مقاومت بدن به انسولین تولید شده می شود، عفونت های باکتریایی و ویروسی پریودنتالی می باشد. همان طور که می دانید هورمون انوسولین باعث می شود تا کبد با گرفتن قند از خون انها را با صورت گلیکوژن ذخیره کند. متاسفانه بعضی از دارو های بیماری های پریودنتال باعث ایجاد اختلال در این کارکرد کبد نیز می شوند.

تاثیر بیماری های پریودنتال بر روی حاملگی

یکی دیگر از این تاثیرات مهم بر روی انسان، تاثیر بر روی حاملگی می باشد. متاسفانه بعضی از میکروب هایی که باعث بیماری های پریودنتال می شوند، بر روی آمنیون تاثیر مستقیم دارند. آمنیون مایعی است که در رحم مادر وجود دارد و جنین در آن قرار می گیرد. این میکروب ها باعث می شوند تا آمنیون تاثیر خود را از دست بدهد و در نتیجه عملکرد غذا رسانی به کودک به خوبی انجام نشود و در نتیجه باعث زایمان زودرس شود.

منبع : http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.