مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

گرفتاری ها و دردسرهای التهاب روده

0

التهاب روده به دو دسته تقسیم می شود. التهاب زخمی قولون و بیماری کرون علائم مشابهی دارند، از جمله اسهال مزمن (و شاید خونی)، چنگه های شکمی، خستگی، کاهش وزن، و گاهی تب. ولی این دو بیماری دو منشأ جداگانه دارند. اولی التهاب ناحیهٔ قولون است، ولی دومی می تواند در هر جای روده پدیدار شود. التهاب روده یک بیماری بسیار دردناک است که گاها جوانان نیز به آن دچار می شوند. بسیاری از افراد امروزه برای درمان التهاب روده از کورتون های قوی استفاده می کنند که پر از ضرر است. با ما همراه باشید تا در این مطلب از سایت آسان دنت برای شما از التهاب روده و درمان سنتی آن صحبت کنیم.

 

التهاب روده و درمان آن

التهاب روده

پزشکان به طور کلی هر نوع بیماری التهاب روده را با تجویز کورتیکواستروئیدها، با داروهایی که گاهی التهاب را از بین می برند درمان می کنند. ولی این داروها عوارضی جانبی هم دارند که گاهی سرکردن با آنها سخت است، مثل جوش، تاری دید، و افزایش وزن، همچنین کورتیکواستروئیدها می توانند علائم گوارشی ایجاد کنند که تمایز آنها از علائم بیماری التهاب روده مشکل است. ممکن است تعجب کنید که هنوز هم پزشکانی هستند که طرفدار کورتیکواستروئیدها نیستند، از طرف دیگر، جایگزین قطعی و کاملاً مطمئن طبیعی هم برای درمان آن سراغ ندارند! بنابراین، فقط چند رویکرد ساده را می توانیم پیشنهاد کنیم که ممکن است مؤثر باشند.

 

در چنگال بیماری التهاب روده

التهاب روده

بیشتر افراد گرفتار بیماری التهاب روده دچار اضطراب و افسردگی ناشی از بیماری می شوند، و این تعجب هم ندارد. ولی همزمان، اضطراب، افسردگی، و و دیگر فشارهای روانی علائم بیماری را شدیدتر می کنند. توصیه می شود برنامه های آرام کنندهٔ اعصاب و روان مثل مراقبه، یوگا، یا روش های دیگر در پیش بگیرید. روش ضد تنش شخصی برخی باغبانی در میان گیاهان باغچه است. حساسیت های غذایی هم می توانند در گرفتاری های روده دخالت داشته باشند. ناتوانی در هضم شیر و فراورده های لبنی (عدم تحمل لاکتوز) بسیار شایع است، و بسیاری مردم هم از ابتلای خود بی خبرند. توصیه می شود برای تشخیص آن چند هفته کلیهٔ فراورده های لبنی را کنار بگذارید. برخی دیگر هم بیماری مشابه و نادر عدم تحمل گلوتن (پروتئین موجود در گندم) دارند. بیشتر غلات دیگر، به جز برنج و تف (نوعی غلهٔ افریقایی) گلوتن دارند. حذف غلات از برنامهٔ غذایی کار ساده ای نیست، ولی اگر بیماری التهاب روده بیچاره تان کرده است، برای اطمینان باید چند هفته ای را بدون غلات سر کنید تا ببینید عدم تحمل گلوتن علت آن است یا نه. سعی کنید کیک برنج را جایگزین نان و پلو را جایگزین ماکارونی کنید. اگر هم به تف دسترسی دارید، آن را هم امتحان کنید.

داروخانه سبز برای بیماری التهاب روده

التهاب روده

اگر دچار بیماری التهاب روده هستید، باید حتماً تحت مراقبت پزشک قرارگیرید، ولی این رویکردهای طبیعی را هم با اجازهٔ او انجام دهید. گیاهان زیر گاهی کمک های مؤثری هستند. پیاز مفید در درمان التهاب روده: در بانک اطلاعاتی گیاه درمانگر ها، اولین ترکیب ضد بیماری التهابی روده کوئرستین و غنی ترین منبع آن پوست پیاز است. ما معمولا پوست پیاز را نمی خوریم، ولی می توانید پیاز با همراه با پوست آن در سوپ بیندازید، و قبل از خوردن سوپ، پوست نازک ان را دور بریزید. طبیعت درمانگرها خوردن ۴۰۰ میلی گرم کوئرستین را ۲۰ دقیقه قبل از هر غذا پیشنهاد می کنند. کوئرستین خالص در بسیاری فروشگاه های گیاهان دارویی و مواد بهداشتی موجود است.

 

اسفرزه موثر در درمان التهاب روده

التهاب روده

ممکن است هیچ گاه چیزی از خواص دانهٔ اسفرزه نشنیده باشید.، ولی حتماً نام متاموسیل را می شناسید. متاموسیل فراورده ای تجاری فیبری است که از دانه و سبوس اسفرزه با کمی مواد اضافی ساخته شده است. متاموسیل مانند یک مسهل کار می کند، چون موسیلاز موجود در دانه های اسفرزه آب را در روده جذب کرده و تا چندین برابر خود متورم می شوند. این کار حجم مدفوع را بیشتر کرده و باعث انقباضات ماهیچه های روده شده و احساسی دفع به انسان میدهد. توانایی اسفرزه در جذب آب در درمان اسهال هم مفید است، که این هم علائمی همانند علائم بیماری التهابی روده دارد. به علاوه، حرکت موسیلاژ دانه های اسفرزه در طول روده باعث آرام کردن آن می شود. فقط دقت کنید که همراه با اسفرزه باید مقادیر زیادی آب و مایعات دیگر بخورید. همچنین مراقب بروز علائم احتمالی آلرژی باشید. اگر علامتی از وجود حساسیت نسبت به آن در خود مشاهده کردید، از مصرف مجدد آن خودداری کنید.

 

منبع: http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.