مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

علت و علایم سنگ کلیه و سنگ صفرا

0

پدر من سنگ کلیه داشت، اما من به این مشکل دچار نمی باشم. این برایم عجیب است، چون سنگ کلیه معمولاً در میان همهٔ افراد خانواده دیده می شود. می گویند درد دفع سنگ کلیه بعد از درد زایمان شدیدترین دردی است که انسان تجربه کرده است. این که من سنگ کیسهٔ صفرا هم نداشته ام جای خوشحالی است، مخصوصاً از وقتی در معرض خطرآن قرار گرفته ام. عامل خطر اصلی سنگ کیسهٔ صفرا داشتن اضافه وزن است و به همین دلیل این عارضه در افراد چاق بیشتر به چشم می خورد. موضوع قابل بحث در این مقاله عوامل ایجاد و علایم کلی سنگ کلیه و سنگ صفرا می باشد.

 

سنگ کلیه گذر دردناک (بیشتر در مردان)

سنگ کلیه

همراهان عزیز سایت آسان دنت: سنگ کلیه وقتی تشکیل میشود که مواد خاصی، مثل اکسالات کلسیم، فسفات کلسیم، فسفات امونیم منیزیم، اسید اوریک، یا سیستین چنان در ادرار زیاد شوند که رسوب کرده و توده ای سخت را تشکیل دهند. علامت عمدهٔ سنگ کلیه درد در طرف راست یا چپ ناحیهٔ کمر یا لگن است که با حرکت کردن سنگ از کلیه به لولهٔ حالب منتهی به مثانه درد جانکاه می شود. از علائم دیگر سنگ کلیه وجود خون در ادرار و احساس نیاز بیش از حد به دفع ادرار است. سنگ کلیه بیشتر مردان میانسال و مسن را گرفتار می کند. اگر رژیم غذایی شما فسفات کم داشته یا غذاهای غنی از اکسالات زیاد بخورید بیشتر در خطر ابتلا به این عارضه هستید. از جمله مواد دارای اکسالات قهوه، چای تلخ، ریوامل ، سلمک، و خرفه است. رژیم گیاهی حاوی ریواس یا ترشک ممکن است بیش از حد مفید اکسایر داشته باشند.

 

درمان نوین سنگ کلیه

سنگ کلیه
پزشکان معمولاً سنگ کلیه را درمان نمی کنند، فقط درد آن را تسکین می دهند تا سنگ دفن شود. تا سال های اخیر، اگر سنگی دفع نمی شد، عمل جراحی برای خارج کردن آن ضروری بود. ولی امروزه، روش های غیر تهاجمی سنگ شکنی معمولاً سنگ ها را خرد کرده و دفع می کند. در طی سنگ شکنی، که معمولاً با بی حسی انجام می شود، امواج تخریبی مستقیماً به سنگ تابانی، شدن و آن را خرد می کنند.

 

سنگ کلیه و سنگ صفرا یا درد پشت (بیشتر در زنان)

سنگ کلیه

سنگ های صفراوی وقتی تشکیل می شوند که کلسترول و رنگدانه های صفراوی چنان غلیظ شوند که به صورت توده ای در درون کیسهٔ صفرا درآیند. این توده ها ممکن است به کوچکی یک سر سنجاق یا بزرگی یک توپ گلف باشند. سنگی که در درون کیسهٔ صفرا باقی بماند به ندرت علائمی نشان می دهد. ولی اگر سنگ مجرای کیسه ای (لوله ای که کیسهٔ صفرا را به مجرای صفراوی متصل می کند) یا مجرای صفراوی (لوله ای که از کیسهٔ صفرا و کبد به رودهٔ کوچک می رود) را بند آورد، علائم وجود ان اشکار می شود.

 

علایم سنگ صفرا به دردناکی سنگ کلیه

سنگ کلیه

علائم سنگ کیسهٔ صفرا شامل درد شدید و ناگهانی، معمولاً در قسمت راست بالای شکم، همراه با تب، تهوع، و گاهی استفراغ است. بعد از فروکش کردن حملهٔ درد، معمولاً بعد از نیم تا یک ساعت، یکی دو روز احساس ناراحتی به جای می ماند. حدود ۲۰ درصد زنان و ۸ درصد مردان بالای ۴۰ سال سنگ کیسهٔ صفرا دارند، و این میزان با بالارفتن سن افزایش پیدا می کند. پزشکان سنگ کیسهٔ صفرا را عمدتاً با عمل جراحی خارج کردن کیسهٔ صفرا درمان می کنند. البته، در چند سال گذشته، نتایج خوبی از روش کمتر تهاجمی لاپاروسکپی به دست آورده اند، که در آن، با وارد کردن ابزار ظریف از طریق برشی کوچک روی شکم، کیسهٔ صفرا را خارج می کنند.  په علاوه، برخى سنگ هاى کلسترولی را می توان با مصرف داروهای اسید صفراوی مثل اسید اورسوداکسیکولیک حل کرد.

 

منبع: http://www.asandent.com

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.