مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

کدام عادت ها باعث کاهش طول عمر در شما می شوند؟

0

همه ما دوست داریم که تا مدت ها زندگی کنیم و عمر طولانی داشته باشیم. اما آیا از خود سوال پرسیده اید که برای رسیدن به این کار حاضر هستید دست به چه کارهایی بزنید؟ اگر به شما بگویند که انجام بعضی از کارها باعث کاهش طول عمر شما می شوند حاضر هستید دست از انجام دادنشان بکشید؟ ما قصد داریم تا شما را با عادت هایی آشنا کنیم که باعث کاهش طول عمر شما می شوند.

کاهش طول عمر

عدم استفاده از صبحانه

یکی از مهم ترین عادت هایی که باعث کاهش طول عمر در شما می شود، نداشتن وعده صبحانه می باشد. صبحانه مهم ترین وعده غذایی است که اگر ان را مصرف نکنیم باعث پرخوری در طول روز می شود که این پرخوری ها خود یکی از علل چاقی و اضافه وزن می باشند. چاقی و اضافه وزن نه تنها بر روی زیبایی شما تاثیر دارد، بلکه می تواند مهم ترین دلیل برای بیماری های قلبی عروقی باشد. اگر دوست دارید بیشتر عمر کنید صبحانه را فراموش نکنید.

ترکاندن جوش ها

همه دچار جوش های صورت می شویم و دوست داریم تا هرچه سریع تر از شر انها خلاص شویم. یکی از کارهایی که عوام مردم برای خلاص شدن از دست جوش ها می کنند این است که آنها را می ترکانند، دریغ از اینکه این کار باعث می شود تا سلامتی بدن به خطر بیفتد. وقتی شما یک جوش را می ترکانید روزنه ای بر روی پوست خود ایجاد می کنید. این روزنه ها بهترین راه برای نفوذ باکتری ها و عوامل بیماری زا می باشند.

ناخن جوییدن

یکی از رایج ترین عادت هایی که برخی از افراد دارند، جوییدن ناخن است. این کار نه تنها از نظر اجتماعی بسیار ناپسند است، بلکه از مهم ترین عوامل کاهش عمر محسوب می شود. وقتی شما ناخن های خود را می جوید، در واقع دارید با دستان خود باکتری های مانند : استرپتوکوک یا استافیلوکوک‌ها را به بدن خود راه می دهید. اگر این باکتری ها وارد خون بشوند می توانند بیماری های عفوتی خطرناکی مانند سپسیس را ایجاد کنند.

رابطه های جنسی نا امن

بر اساس آمار ارائه شده توسط سازمان بهداشت جهانی، ایدز در جایگاه سوم مرگبارترین بیماری های تاریخ قرار دارد. از سال 1960 تاکنون، 32 میلیون نفر جان خود را بخاطر این بیماری از دست داده اند. همان طور که می دانید مهم ترین عامل انتقال ویروس HIV یا ایدز، رابطه های جنسی می باشد. عدم رعایت نکات بهداشی در رابطه های جنسی می تواند باعث کاهش طول عمر شما بشود.

کاهش طول عمر

عدم استفاده از نخ دندان

همه ما در مورد اهمیت استفاده از مسواک در بهداشت دهان و دندان آشنا هستیم ولی کمتر کسی به اهمیت نخ دندان توجه می کند. نخ دندان از بیماری های لثوی جلوگیری می کتد. بر طبق آمار سازمان بهداشت جهانی هر ساله 50 هزار نفر جان خود را بخاطر ابتلا به بیماری های لثوی از دست می دهند. استفاده از نخ دندان مهم ترین راه جلوگیری از ابتلا به چنین بیماری هایی می باشد.

نشستن دست ها

دست ها همیشه آلوده ترین نقاط بدن هستند. اگر خوب دقت کنید خواهید فهمید که ما از همان ابتدای صبح دست هایمان را به همه چیز می زنیم. با هر بار لمس کردن جسمی باکتری ها و آلودگی ها به دست های ما منتقل می شوند. تماس دست ها با دهان و دیگر نقاط حساس بدن مانند چشم باعث می شود این آلودگی ها به اندام های داخلی ما منتقل و باعث بروز بیماری های مختلفی شوند. بهترین کار این است که دست های خود را در طول روز بار ها بشوریم. این کار باعث می شود تا باکتری ها از روی دست های ما از بین بروند و ما زندگی سالم تری داشته باشیم.

اسنفاده بیش از حد نمک

نمک یکی از مواد خوراکی است که اگر بیش از اندازه مجار مصرف شود باعث بروز مشکلات متعدد و کاهش طول عمر می شود. جالب است بدانید که 10 درصد مرگ و میر جهان به دلیل استفاده بیش از اندازه از نمک می باشد. استفاده بیش از حد نمک باعث آسیب رسیدن به کلیه ها می شود و در نتیجه نمک اضافی در بدن جمع می شود و باعث تجمع آب در بدن می شود که می تواند منجر به تورم در نقاط مختلف شود. مصرف زیاد نمک و غذاهای شور از عوامل موثر بر افزایش فشار خون و بروز بیماری های قلبی– عروقی به ویژه در افرادی که سابقه این بیماری ها را در خود یا خانواده دارند، می شود.

کاهش طول عمر

نگاه کردن به مانیتور در شب

نور های صفحات مانیتوری در شب حتی در میزان کم باعث اختلال در خواب ما و ترشح سروتونین می شود. کم خوابی در طول شب باعث ایجاد خستگی و اختلال در خلق و خو در طول روز می شود. این عوامل به صورت غیر مستقیم بر روی طول عمر شما تاثیر می گذارند. به عنوان مثال احساس بی خوابی سومین عامل تصادف های مرگبار جاده ای می باشد.

پرخوری در شب ها

بهتر است که همیشه بین وعده صبحانه و شام 12 ساعت فاصله باشد و این بدان معنا است که خوردن وعده های غذایی در طول شب می توانند خطرناک باشند. جالب است بدانید که مصرف مواد غذایی در آخر شب میزان تری گلیسیرید بدن را بالا می برد و باعث ایجاد بیماری های قلبی و دیابت خواهد شد.

 

                                                                                             منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.