مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

راهکارهای ساده و طبیعی در درمان دیابت

0

دیابت یک بیماری جدی است و اگر شما به آن مبتلا هستید، حتماً باید زیر نظر پزشک درمان شوید. ولی کارهای زیادی هم هست که خودتان می توانید برای کمک به کنترل بیماری انجام دهید. میدانیم که دیابت امروزه از مطرح ترین بیماری ها در سطح جهانی است که تحقیقات بسیار زیادی هم توسط محققان در سراسر جهان برای کنترل و درمان دیابت نوع اول و دوم انجام شده و نتیجه آن این بوده است که امکان بهبودی درنوع دوم با رعایت برنامه غذایی و سبک خاصی از زندگی به وفور دیده می شود. تلاش ما این است در این مطلب بتوانیم به سوالات ذهن شما جهت کنترل و درمان دیابت پاسخ دهیم.

 

راهکارهای کنترل و درمان دیابت

درمان دیابت
همراهان عزیز آسان دنت: چون دیابت نوع دو در افراد چاق بسیار دیده می شود، کنترل وزن کار مهمی در مهار آن است. رژیم غذایی کم چربی و ورزش منظم راه حل کاهش وزن است. پزشکان و گیاه درمانگرها پیشنهاد می کنند به تدریج بدن خود را به ورزشی عادت دهید تا بتوانید روزانه یک ساعت پیاده روی تند کنید. در حال حاضر راه رفتن را بلد هستید و نیازی به خرید وسایل خاص یا رفتن به باشگاه برای این کار ندارید. اگر هیچ گاه از نظر جسمانی فعال نبوده اید، ناامید نشوید، پیاده روی و سایر ورزش های سبک بیشترین بهره را برای افراد کم تحرک دارند.

شواهد زیادی در دست است که مصرف مکمل های غذایی در پیشگیری از برخی عوارض ناشی از دیابت مؤثر است. ما پیشنهاد می کنیم از پزشک خود بخواهید شما را به یک متخصصی تغذیه معرفی کند تا برنامه ای برای مکمل های غذایی به شما توصیه کند. این مکمل ها شامل ویتامین های ۶ C ،B و E، پیکولینات کزم منیزیم، منگنز، فسفر، و اسیدهای چرب امگا- ۳ و امگا- ۶ است.

 

داروخانهٔ سبز برای کنترل و درمان دیابت

درمان دیابت

علاوه بر ورزش و خوردن مکمل های غذایی، می توانید از بسیاری گیاهان برای طبیعی کردن سطح قند خود بهره ببرید. نخستین آنها جکس بیتر است که بسیار مفید و موثر می باشد اما نکته اینجاست که این گیاه در همه جای دنیا به وفور دیده نیمی شود و کمیاب است.. گیاهان دیگر عبارتند از: لوبیا که دارای نوعی فیبر است که در کنترل سطح قند خون بسیار مؤثر است، و پیاز هم غنی از مواد بسیار مفید کوئرستین است، که همان کار را می کند. نکندن پوست پیاز در تهیهٔ سوپ به این معنی است که بیشترین مواد مؤثر آن را دور نریخته اید.

 

طرز تهیه سوپ مخصوص کنترل و درمان دیابت

درمان دیابت

مواد لازم جهت تهیه سوپ :

2 فنجان آب

1 پیاز با پوست، چهار قاچ شده

1 بسته ۵۰۰ گرمی لوبیا، شسته و آبکشی شده

1 هویج کوچک، خردشده

1/2 فنجان بادام زمینی

1/4 فنجان جوانهٔ شنبلیله، یا نصف قاشق مرباخوری دانهٔ شنبلیله

4 حبه سیر، خرد کرده

کمی دارچین، خرد کرده و  کمی میخک، خرد کرده و کمی زردچوبه و تعدادی برگ بو

آب را در یک قابلمهٔ متوسط به جوش بیاورید. لوبیا، هویج، بادام زمینی، جوانه یا دانهٔ شنبلیله، برگ بو، سیر، دارچین، میخک، و زردچوبه را در آن بریزید. بگذارید ملایم بجوشد. در قابلمه را ۳۰ دقیقه بگذارید تا زمانی که پیاز کاملاً نرم شود. قطعات پیاز را با قاشقی سوراخ دار خارج کنید؛ پوست آن را کنده و دور بیندازید. آرام پیاز را با چنگال له کرده و به داخل قابلمه بازگردانید. برگ بو را خارج کرده و دور بیندازید. این سوپ برای چهار وعده کافی است.

 

 تاثیر شنبلیله و پیاز در کنترل و درمان دیابت

درمان دیابت

حدود نیمی از وزن دانهٔ شنبلیله را فیبر محلولی به نام موسیلاژ تشکیل می دهد. شنبلیله شش ترکیب دارد که به تنظیم سطح قند خون کمک می کنند. شنبلیله سطح کلسترول خوب (HDL) خون را افزایش داده و میزان کل کلسترول خون را کاهش می دهد، به این طریق از بیماری های قلبی-عروقی، که خطری جدی برای بیماران دیابتی هستند، پیشگیری می کند.

پیاز سابقه ای طولانی به عنوان مکمل غذایی در درمان بیماری دیابت در میان مردم آسیا، اروپا، و خاورمیانه دارد. پیاز، مخصوصاً پوست آن، یکی از بهترین منابع ترکیبی به نام کوئرستین است. ثابت شده است کوئرستین از بروز بیماری های چشم، که از مشکلات عمدهٔ مبتلایان به دیابت است، جلوگیری می کند.

 

منبع: http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.