مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

معرفی باور های نادرست در مورد افسردگی

0

افسردگی یکی از شایع ترین مشکلات روحی است که تقریبا از از هر 10 نفر 6 نفر آن را در دوره ای از زندگی تجربه کرده اند. متاسفانه باور های نادرست در مورد افسردگی بسیار است و تمام این باور ها هم به فیلم ها بر می گردند. چند درصد از شما فکر می کردید که انسان های افسرده معمولا ناراحت، ژولیده و خانه نشین هستند؟ تشخیص افسردگی از آنچه فکرش را می کنید سخت تر است. خیلی وقت ها فرد افسرده اصلا ناراحتی از خود نشان نمی دهد. باور های نادرست در مورد افسردگی می تواند تاثیرات منفی بر روی روند درمان و ارتباط اطرافیان بگذارد.

باور های نادرست در مورد افسردگی

افراد افسرده ژولیده و نامرتب هستند

احتمالا شما هم بعد از شنیدن نام افراد افسرده تصویر یک انسان نامرتب که بر روی مبل یا کاناپه دراز کشیده است و در اطرافش ظروف غذاهای مصرف شده و هله هوله و در حالی یک پیزامه کثیف پوشیده است و در حال گریه کردن است، را مجسم می کنید. اما واقعیت این است که بیشتر اوقات افراد افسرده زندگی کاملا معمولی دارند و خیلی هم مرتب هستند. ولی همین افراد از درون دچار ناراحتی های شدید هستند و امید خود را به زندگی از دست داده اند. اتفاقا بیشتر کسانی که به افسردگی دچار هستند و قصد خودکشی دارند همیشه به امر خود می رسند و بهترین لباس های خود را بر تن می کنند.

تفکرات مثبت به درمان افسردگی کمک می کنند

یکی از باور های نادرست در مورد افسردگی، تاثیر تفکرات مثبت است. این موضوع به هیچ وجه صحت ندارد و تنها ساخته ذهن سایت ها و مجله های خانوادگی است. اینکه به یک فرد افسرده بگویید نیمه پر لیوان را ببین و به چیز های مثبت فکر کن نه تنها کمکی به او نمی کند، بلکه می تواند شرایط او را بدتر کنید. وقتی شما به او می گویید همه چیز دست می شود و تنها باید مثبت اندیش باشد، فرد افسرده تصور می کند که می تواند تنها با تغییر طرز تفکر وضعیتش را بهتر کند و بعد از اینکه در این کار شکست خورد، احساس ضعف کند و وضعیتش بدتر شود. همچنین گاهی اوقات فرد افسرده با خود فکر می کند که خیلی ها هستند که وضعیتشان از من بدتر است ولی زندگی بهتری دارند پس حتما این مشکل من است و به این طریق به نکوهش خود می پردازند.

باور های نادرست در مورد افسردگی

مصرف دارو های ضد افسردگی خطرناک است

بسیاری از مردم فکر می کنند که مصرف این دارو ها بر روی مغز آنها تاثیر می گذارد و باعث می شود تا انها در بلند مدت به بیماری های جدی روانی دچار شوند یا اینکه به خوردن دارو ها معتاد شوند. هیچکدام از این موارد صحیح نیست و این امر نیز یکی از باور های نادرست در مورد افسردگی می باشد. اگر دارو ها به درستی تجویز شوند و به موقع و به اندازه مصرف شوند هیچ تهدید برای فرد بیمار محسوب نمی شوند و می توانند به او در درمان بیماری کمک کنند. مصرف دارو های اشتباه عوارض جانبی مانند حالت مغز مه‌آلود (حس مبهمی است که هنگام تلاش برای به‌خاطر آوردن چیزی در شما شکل می‌گیرد، اما نمی‌توانید روی آن متمرکز شوید) دارد.

افسردگی تا پایان عمر با ما باقی می ماند

خیلی ها فکر می کنند که اگر به افسردگی دچار شدند باید تا اخر عمر از دارو ها استفاده کنند یا اینکه هر هفته از جلسه های مشاوره ای استفاده کنند وگر نه افسردگی دوباره سراغ آنها خواهد رفت. این یک تصور نادرست است. بسیاری از وقت ها درمان افسردگی بسیار ساده و کوتاه مدت است و تنها کافی است تا یک نفر پیدا شود تا به درد و دل ها فرد افسرده گوش دهد. همان طور که در ابتدا نیز اشاره کردیم این باور های نادرست در مورد افسردگی بخاطر فیلم های سینمایی و سریال ها می باشد.

منبع: www.asandent.com

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.