مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

کار هایی اشتباهی که نباید بعد از ورزش کردن انجام داد

0

این روز ها همه دوست دارند تا هیکلی ایده آل و زیبا داشته باشند و به همین دلیل است که تعداد باشگاه های ورزشی هر روز در حال افزایش هستند. اما باید دقت داشته باشید که همه چیز در باشگاه رفتن خلاصه نمی شود. این یک فرایند زنجیر وار است. یعنی تمام کار هایی که قبل از باشگاه رفتن می کنید، کار هایی که در باشگاه انجام می دهید و کار هایی که بعد از ورزش کردن انجام می دهید همه با یکدیگر ارتباط دارند. به همین دلیل است که در این مطلب قصد داریم شما را با کارهایی که نباید بعد از ورزش کردن انجام دهید آشنا کنیم.

بعد از ورزش کردن

انجام فعالیت های سنگین بدنی

یکی از بدترین کارهایی که بعد از ورزش کردن عده ای انجام می دهند، انجتم فعالیت های سنگین بدنی است. تصور کنید شما تازه از باشگاه آمده اید و با خود می گویید خب بهتر است دستی به سر و روی خانه بکشم. این کار باعث می شود تا به عضلات خسته شما که تازه فرایند سرد کردن را تمام کرده اند فشار بیاید. بلند کردن وسایل سنگین، بالا رفتن از نردبان یا خم و راست شدن بعد از سرد کردن می تواند باعث پارگی عصلات و درد های شدید شود.

سوخت و ساز مناسب انجام ندهید

یکی دیگر از اشتباهاتی که افراد بعد از ورزش کردن انجام می دهند این است که دیگر چیزی نمی خورند. بعد از اینکه 20 تا 30 دقیقه ورزش انجام دادید بهتر است از نوشیدنی ها و یا مواد پروتئینی استفاده کنید. اگر صبح ها ورزش می کنید و قرار است سر کار بروید حنما  وعده غذایی خود را حتی اگر در ماشین هم که شده مصرف کنید. استفاده از میوه های مانند موز، پزتقال یا نوشیدنی هایی مانند شیر کاکائو می تواند بسیار مفید باشد. در مصرف این خوراکی ها باید به شدت دقت کرد چرا که جایگزین کردن کالری های سوزانده شده بسیار آسان می باشد. حتی المقدور بعد از ورزش کردن از کربوهیدرات ها استفاده نکنید.

عوض نکردن لباس ها

حتما برای شما هم پیش آمده است که بعد از انجام دادن ورزش خستگی به سراغتان بیاید و دیگر حوصله عوض کردن لباس های خود را نداشته باشید. لباس های عرقی و مرطوب بهترین مکان برای رشد باکتری ها و قارچ ها هستند. در ضمن این رطوبت می تواند باعث سرما خوردگی نیز شود. جدا از اینکه بتوانید بعد از باشگاه به‌سرعت دوش بگیرید یا نه، باید لباس‌ها، جوراب‌ها و کفش‌های خود را عوض کنید تا عضلات‌تان گرم باقی بمانند. این اقدام سبب افزایش گردش خون و بهبود ریکاوری می‌شود.

بعد از ورزش کردن

ریکاوری انجام ندهید

این تفکر که من یک جلسه تمرینی سبک داشته ام پس نیازی به سرد کردن و ریکاوری ندارم می تواند باعث آسیب رسیدین به عصلات شما و گرفتگی شود. معمولا افرادی که بعد از ورزش کردن خود را سرد نمی کنند یا مراحل ریکاوری را جا می اندازند در صبح بعد از اینکه از خواب بیدار می شوند احساس درد و کوفتگی در عضلات خود می کنند که تا چند روز با آنها همراه خواهد بود. اگر می خواهید شما به این مشکلات دچار نشوید، درست مانند ورزشکار های حرفه ای بعد از تمرین مراحل ریکاوری را انجام دهید.

استراحت کردن

یکی از اشتباه ترین کارهایی که شما می توانید بعد از ورزش کردن انجام دهید این است که روی مبل خود لم بدهید و تلوزیون تماشا کنید. درست است که این کار بسیار لذت بخش است ولی عواقب بسیاری ناگواری دارد. شما بعد از ورزش کردن بدنی گرم دارید که این بدان معنا است سرعت گردش خون در بدن شما بالا است. حال اگر یکباره این سرعت کاهش پیدا کند شما احساس گرفتگی در عصلات خود می کنید. برای جلویگری از این امر بهتر است فعالیت های سبکی مانند راه رفتن یا نرمش های کششی انجام دهید.

منبع: www.asandent.com

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.