مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

مهم ترین نکاتی که باید در مورد اسکلرودرمی بدانیم

0

اسکلرودرمی یکی از نادر ترین بیماری های خود ایمنی و رماتیسمی است که در آن پوست بیماران ضخیم، سفت و خشک شده و گاه در انتهاهای اندامها زخم ایجاد می‌شود. اسکلرودرمی یک بیماری مزمن است که روند درمان پیچیده ای دارد. این بیماری انواع مختلفی دارد که هر کدام می تواند شرایط متفاوتی را برای بیماری ایجاد کند. ممکن است بعضی از بیماران تنها دچار گرفتگی های عضلانی شوند و عده ای پوستشان سخت و متورم شود. اگر برای درمان این بیماری به سرعت اقدام نکنید، ممکن عواقب بسیاری بدی در انتظار شما باشد.

اسکلرودرمی

اسکلرودرمی یک بیماری خود ایمنی است

بیماری های خود ایمنی به طور کلی بیماری هایی هستند که در آن بدن، اندام یا قسمتی را به عنوان دشمن خارجی شناسایی می کند و در جهت نابودی اش تلاش می کند. مثلا در این نوع از بیماری، بدن بافت را به عنوان مهاجم خارجی در نظر می گیرند و انها را نابود می کنند. به همین دلیل است که سلول های برای ترمیم، سفت و سخت می شوند. در نتیجه همین ترمیم سلول ها است که مقدار زیادی کلاژن تولید می شود. تولید بیش از حد کلاژن منجر می شود که می تواند موجب ناراحتی کلی و حتی عملکرد نادرست اندام های بدن شود.

این بیماری انواع مختلف دارد

این قضیه نشان می دهد که نمی شود با استفاده از یک نوع روش درمان، تمام بیماران را معالجه کرد. شرایط بدنی هر کس می تواند ویژگی های متفاوتی از این بیماری را آشکار کند. به عنوان مثال ممکن است بعضی از بیماران مبتلا به اسکلرودرمی تنها در قسمتی از پوست خود احساس تورم و خارش کنند و بافت هایشان سفت و سخت شوند. در حالی که شاید عده ای دچار درد های شدید مفصلی شوند که در روند زندگی روزمره آنها اختلال ایجاد کند.

این بیماری به صورت کامل درمان نمی شود

بسیاری از بیماری ها وجود دارند که می توان آنها را با مصرف دارو ها، تغییر سبک زندگی یا عمل های جراحی به طور کامل درمان کرد و ریشه بیماری را از بین برد. متاسفانه اسکلرودرمی جزو این دسته از بیماری ها نمی باشد. مهم ترین دلیلی که باعث شده است ما نتوانیم درمان قطعی برای این بیماری پیدا کنیم این است که منشا آن را نمی توانیم پیدا کنیم. اما شما نباید نامید شوید چرا که می توان با اصلاح بعضی از رفتار ها و مصرف دارو ها این بیماری را کنترل کرد و تا پایان عمر با کمترین مشکل به زندگی خود ادامه دهید.

اسکلرودرمی

این بیماری همه افراد را تهدید می کند

همان طور که در بالا اشاره کردیم ما هنوز منشا این بیماری را پیدا نکرده ایم و این بدان معنی است که ما نمی توانیم بگوییم چه کسانی نسبت به دیگران در خطر بیشتری قرار دارند. در شرایطی که بانوان و افرادی که در دوره میانسالی قرار دارند، بیشتر در میان بیماران مبتلا به اسکلرودرمی دیده می شوند، هر فرد دیگری نیز می تواند به آن مبتلا شود. شاید مهم ترین دلیلی که بتوان این بیماری را به افراد خاصی نسبت داد، عوامل وراثتی باشند. یعنی کسی که پدرش به این بیماری دچار شده است، در خطر بیشتری قرار دارد.

اولین نشانه ای بیماری در دست ها هستند

اگر حس می کنید که ممکن است به این بیماری دچار شده باشد اولین کاری که باید بکنید این است که انگشتان دست خود را چک کنید. دانشمندان معتقدند همیشه اولین علائم این بیماری از دست ها شروع می شود. این علائم شامل : سرد شدن غیر طبیعی دست ها، تغییر زنگ انگشتان، تورم و پف کردگی و ایجاد درد های مزمن می باشد. این تغییرات می توانند با مرور زمان به قسمت های دیگر نیز سرایت کنند.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.