مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

آشنایی با بهترین روش ها برای حفظ سلامت مثانه در آقایان

0

یکی از مهم ترین اندام هایی که در بدن وجود دارد مثانه می باشد. این اندام وظیفه دارد که در طول روز چند بار سموم بدن را توسط ادرار کردن دفع کند. مثانه از جمله اندام های پویا محسوب می شود که با افزایش سن دست خوش تغییراتی می شود. اگر ما نسبت به حفظ سلامت مثانه خود تلاش نکنیم، ممکن است با افزایش سن دچار مشکلات زیادی شویم. اگر عمل دفع به خوبی توسط مثانه انجام نشود و سموم در بدن باقی بمانند، بیماری های زیادی شما را تهدید خواهد کرد. برای حفظ سلامت مثانه تنها کافی است تا با اصلاح برخی از عادت های خود بپردازید.

حفظ سلامت مثانه

عدم استفاده از الکل

یکی از مهم ترین کارهایی که برای حفظ سلامت مثانه می توان انجام داد کنار گذاشتن الکل است. این ماده برای سلامت بدن بسیار مضر است و مصرفش می تواند بر روی کبد تاثیر بگذارد و در نتیجه سموم به خوبی دفع نشوند و حتی در موادی آسیب وارد شده به کبد می تواند منجر به مرگ شود. مصرف الکل باعث می شود تا فشار بیشتری به مثانه وارد شود. هرچه سن شما افزایش پیدا کند، نیاز شما به تخلیه ادرار بیشتر می شود و مصرف الکل می تواند این مشکل را برای شما چند برابر کند.

استفاده به اندازه از کافئین

بسیاری از دانشمندان کافئین را به عنوان یک ماده مخدر قانونی یاد می کنند. ما روزانه کافئین را با استفاده از موادی مانند چای، قهوه، شکلات و مکمل های بدن سازی وارد بدن خود می کنیم. استفاده بیش از اندازه کافئین باعث می شود تا فشار وارد شده با مثانه افزایش پیدا کند و در نتیجه فرایند ادرار آوری بیشتر شود. مصرف موادی مانند چای، قهوه و نوشابه باعث می شوند تا سلامت مثانه شما به خطر بیفتد. اگر شما هم دوست دارید در زمانی کهنسالی با مشکلات مثانه ای رو به رو نشوید بهتر است در مصرف این ماده اعتدال به خرج دهید.

ادار خود را نگه ندارید

هر موقع بدن احساس کند که دیگر اندام ها توانایی ذخیره مایعات را ندارد دستور به تخلیه ادرار می دهد. این بدان معنی است که نگه داشتن ادرار باعث می شود تا به اندام های نگه دارنده ادرار آسیب وارد شود. شاید ما مجبور شویم در شرایط خاصی جلوی ادرار خود را بگیریم ولی اگر این موضوع به یک عادت تبدیل شود و شما هر روز آن را انجام دهید، به مثانه شما آسیب وارد می شود و منجر به از دست دادن اختیار بول یا تکرر ادرار می شود.

حفظ سلامت مثانه

دفع ادرار بعد از رابطه جنسی

یکی از مهم ترین کار هایی که شما باید بعد از انجام دادن رابطه های جنسی انجام دهید، دفع ادرار می باشد. این کار هم برای مردان و هم برای زنان بسیار مهم است. انجام رابطه های جنسی باعث می شود تا باکتری های زیادی وارد اندام های جنسی شود و سلامت مثانه را به خطر بیندازد. به همین دلیل است که پزشکان اعتقاد دارند حتما باید بعد از رابطه جنسی دفع ادرار انجام دهید تا از طریق این عمل باکتری ها مضر از بدن دفع شوند.

عدم پوشیدن لباس های تنگ

لباس هایی که می پوشید تاثیر بسیار زیادی بر روی سلامت بدن شما به خصوص اندام های جنسی دارد. لباس های تنگ باعث می شود تا مجرای پیشاب نتواند خشک شود و این عمل باعث می شود تا تکرر ادرار در شما اتفاق بیفتد. همچنین این مرطوب باقی ماندن باعث می شود تا محیط برای رشد باکتری ها فراهم شود. در بسیاری از مواد عفونت های باکتریایی مثانه به دلیل خشک نبودن مجرای پیشاب بوجود می آیند که بسیار دردناک نیز است. شاید در هر جایی نتوان از لباس های گشاد استفاده کرد ولی وقتی در خانه هستید حتما این کار را انجام دهید.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.