مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

کنترل علایم یائسگی با گیاهان طبیعی

0

یائسگی عارضه ای است که در زنان بعد از سن 40 سالگی به بالا با قطع شده قاعدگی ماهیانه بروز پیدا می کند. یائسگی با علایم مختلفی مثل گرگرقتگی و حالت های افسردگی و روحی خاص که به تغییرات هورمونی مربوط می شود خود را نشان می دهد. ما در این مطلب از گیاهان و روش های طبیعی برای کنترل حالت های خاص این دوران صحبت می کنیم.

عامل سویا در یائسگی

یائسگی

بسیاری از پزشکان فکر می کردند که کم بودن میزان سرطان پستان در زنان آسیای شرقی به خاطر رژیم غذایی کم چربی آنهاست. ولی حالا متوجه شده ایم که مصرف دانه هایی مثل سویا و جوانه لوبیا هم از دلایل آن است. چطور استروژن های گیاهی از بروز علائم یائسگی جلوگیری کرده و همزمان مانع بیماری های ناشی مرتبط با استروژن هم میشوند؟

استروژن های گیاهی ضعیف تر از استروژن های خود بدن هستند. در زنان پیش از یائسگی استروژن های گیاهی مکمل استروژن قوی تر بدن می شوند و اثر کلی آن را کمتر می کنند. ولی با کاهش تولید استروژن بدن، استروژن های گیاهی کاهش این هورمون را جبران می کنند. به زبان دیگر، وقتی تولید استروژن زنی زیاد باشد، استروژن گیاهی سنگینی آن را کاهش می دهد؛ و وقتی استروژن زنی کم باشد، استروژن های گیاهی تولید آن را تحریک می کنند.

یک فنجان سویا (حدود ۲۰۰ گرم) حدود ۳۰۰ میلی گرم از مهم ترین انواع استروژن های گیاهی (ایزوفلاوون ها) را به بدن می رسانند. این مقدار می تواند تقریبا به اندازه نصف یک قرص پرمارین، که معمولا برای درمان جایگزینی هورمون تجویز می شود، استروژن به بدن رساند. تحقیقات نشان داده است که زنانی که به طور منظم سویا می خورند کمتر دچار گرگرفتگی می شوند، و سلول های پوششی مهبل آنها هم بیشتر است. این سلولهای زیادی خشکی و تحریک مهبل را که در زنان یائسه شایع است، کم می کند. سویا تنها گیاه غنی از ایزوفلاوونها نیست. بیشتر انواع لوبیا و بسیاری از حبوبات مقداری از آن را دارند.

 

داروخانه سبز برای یائسگی

یائسگی

علاوه بر رژیم غنی از استروژن های گیاهی، برخی گیاهان هم می توانند بسیاری از عوارض یائسگی را تسکین دهند. کوهوش سیاه. این گیاه که مدت ها برای برطرف کردن گرفتاریهای زنان توصیه میشد، دارای موادی استروژنی است که ناراحتی های ناشی از یائسگی مخصوصا گرگرفتگی، را کاهش می دهد. در یک تحقیق بر روی ۱۱۰ زن یائسه، به نیمی از آنها عصاره ریشه کوهوش سیاه و نیمی دیگر قرص بی اثر (دارونما) داده شد. بعد از هشت هفته، آزمایش خون فعالیت کوهوش سیاه استروژنی قابل توجهی در زنانی که عصاره گیاه را خورده بودند نشان داد. در یک تحقیق دیگر، زنان دچار خشکی مهبل ناشی از یائسگی، نیز با خوردن کوهوش سیاه یا داروهای استروژنی به یک اندازه بهبود یافتند.

 

 شیرین بیان موثر در دوران یائسگی

یائسگی

شیرین بیان دارای ترکیبات استروژنی طبیعی است. گلیسیریزین را شیرین بیان هم، مانند ایزوفلاوون های سویا، سطح استروژن را در زنان دارای استروژن بالای کرده و در زنان با استروژن کم، میزان آن را بالا می برد. آیا آبنبات شیرین بیان می تواند به زنان دچار ناراحتی ناشی از یائسگی کمکی بکند؟ بله. ولی حتما برچسب روی آن را بخوانید. برخی فراورده های شیرین بیان، انیسون (بادیان رومی) را هم همراه خود دارند، که حاوی ترکیبی به نام آنتول است که کمتر از گلیسیریزین استروژنی است. برخی فروشگاه های گیاهان دارویی و مواد بهداشتی آبنبات شیرین بیان خالص هم دارند

مصرف مقادیر متعادل شیرین بیان و عصاره های آن بی خطر است. البته، مصرف طولانی مدت یا مقدار زیاد آن ممکن است باعث سردرد، خواب آلودگی، احتباس آب و نمک، دفع مقدار زیاد پتاسیم از بدن، و بالا رفتن فشار خون شود. مقدار بی خطر مصرف روزانه شیرین بیان حدود پنج گرم است. خودداری از خوردن چیزی که به ذائقه آدم خوشمزه می آید سخت است، ولی باید خودتان را کنترل کنید.

 

تاثیر یونجه و گیاه پنج انگشت در یائسگی

یائسگی

نشان داده شده است که یونجه خاصیت استروژنی دارد. با برگهای یونجه می توان چای خوشمزه ای درست کرد. اگر خود با خانواده تان سابقه بیماری لوپوس دارید، از خوردن جوانه یونجه خودداری کنید. شواهدی در دست است که این جوانه می تواند در افراد حساس، بیماری لوپوس را شعله ور سازد.

پنج انگشت:  این گیاه به عنوان متعادل کننده هورمون های جنسی تأیید شده است و گمان می رود مخصوصا در دوران تغییرات یائسگی مفید باشد.
بررسی شیمیایی این گیاه مشکل است، ولی اساسا گیاه پنج انگشت هورمون های درگیر در چرخه قاعدگی را متعادل می کند: تولید هورمون محرک جسم زرد را افرایش داده و مانع آزاد شدن هورمون محرک فولیکول می شود. همه اینها اثرات استروژنی مفید هستند.

توت فرنگی و دیگر گیاهان دارای بر در یائسگی

یائسگی

محققان وزارت کشاورزی امریکا نشان دادند خوردن سه میلی گرم عنصر بر می تواند میزان استروژن در گردش خون را دو برابر کند. پس، من به زنان یائسه توصیه میکنم غذاهای غنی از این کانی بخورند. بر اساس بانک اطلاعاتی گیاه درمانگرها ، غنی ترین خوراکی های بر به ترتیب عبارتند از: توت فرنگی، هلو، کلم، گوجه فرنگی، گل قاصد، سیب، مارچوبه، انجیر، دانه خشخاش، بروکولی، گلابی، آلو، چغندر، زردآلو، انگور فرنگی، جعفری، شوید، و زیره سبز.. با این همه گیاهان دارای ر، می توانید سالادها و سینیهای سبزیجات خوشمزهای درست کنید.

منبع: http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.