مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

درمان التهاب مفاصل با ساده ترین گیاهان

0

التهاب مفاصل یا آرتریت عارضه ای است که علت آن می تواند بیش از ده ها بیماری از آنفولانزا تا سرطان باشد. التهای مفاصل با بروز درد مفصلی و خشکی در مفصل خود را نشان داده و باعث بروز مشکلات حرکتی برای افراد می شود. هدف از نوشتن این مطلب این است که ما برای شما از گیاهان ساده و در دسترس برای کنترل و درمان التهاب مفاصل صحبت کنیم تا نیازی به داروهای شیمیایی نداشته باشید.

 

نقش عنصر بر در درمان التهاب مفاصل

درمان التهاب مفاصل
بنیاد بیماری های روماتیسمی امریکا می گوید خوردن سه میلی گرم عنصر بر می تواند در درمان التهاب استخوانی مفصلی و التهاب شبه روماتیسمی مفاصل مؤثر باشد. یک بررسی بر روی گیاه گزنه دو پایه نشان داد که حالت خشک آن حاوی ۴۷ قسمت در میلیون کانی بر است. یعنی یک وعده ۱۰۰ گرمی گزنه، که با بخارپز کردن برگهای جوان گیاه به سادگی تهیه می شود می تواند بیش از مقدار توصیه شده بر داشته باشد.

 

گیاه مرزن گوش مفید در درمان التهاب مفاصل

درمان التهاب مفاصل
در طی تحقیقات انجام شده گیاه مرزن گوش یک ضد اکسایش قوی بوده و مثل تمام گیاهان ضد اکسایش از آسیب دیدگی سلولهل در برابر بنیان های آزاد( مولکول های ناپایدار اکسیژن که الکترون از بقیه سلول ها می دزدند)  جلوگیری کند. در آزمایش نزدیک به ۱۰۰ گیاه از خانواده نعناع، مرزن گوش بیشترین مقدار مواد ضداکسایش را دارد. تحقیقات نشان داده است که فعالیت ضداکسایشی مرزنگوش و دیگر گیاه داروهای خانواده نعناع، به علت مقدار زیاد اسید رزمارینیک آنهاست، که ترکیبی با خاصیت ضدباکتری، ضدالتهابی، ضداکسایش، و ضدویروس است. با توجه به این خاصیت مرزن گوش، اگر التهاب مفاصل دارید، بد نیست آن را به پیتزا، یا هر غذای دیگر، خود بیفزایید.

 

تاثیر بید، سیر، و شیرین بیان در درمان التهاب مفاصل

درمان التهاب مفاصل

پوست بید آسپیرین گیاهی نامیده می شد. این پوست حاوی ترکیبی شیمیایی به نام سالیسین است که شرکت بایر آلمان آن را به صورت قرص های سفید رنگ اسید استیل سالیسیلیک درآورد که تسکین دهندهای با نام معروف آسپیرین و مورد استفاده روزانه بسیاری مبتلایان به ورم مفاصل شد.
چای پوست بید هم همانند آسپیرین اثر ضددرد و ضدالتهاب دارد. ولی چون مواد تحریک کننده موجود در آسپیرین در چای رقیق میشود، خطر ناراحتی معده، زخم گوارشی، و مصرف بیش از حد آن در چای کمتر است.  با این همه، هنوز هم ناراحتی معده ممکن است روی دهد.

به همین خاطر، گیاه درمانگرها شیرین بیان را هم به آن اضافه میکنند. شیرین بیان نه تنها اثر ضدالتهابی دارد، بلکه به درمان گرفتاری های گوارشی ناشی از مصرف بید هم کمک می کند. ولی این مخلوط بدون سیر کامل نیست. چون مصرف طولانی مدت مقادیر زیاد شیرین بیان در برخی افراد ممکن است باعث بالا رفتن فشار خون و ناراحتی های ناشی از آن (سردرد، خواب آلودگی، احتباس آب و سدیم، و از دست دادن زیاد پتاسیم) شود، سیر فشار خون را پایین می آورد.

بنابراین، فرمول متعادل برای چای ضدالتهاب مفاصل چنین است: حدود سه قسمت پوست خشک شده بید، دو قسمت ریشه خشک شده شیرین بیان، و یک قسمت سیر خرد کرده. آب جوش روی این مخلوط ریخته و بگذارید ۱۵ دقیقه خیس بخورد. اگر مزه آن را دوست دارید، کمی لیمو یا عسل، و کمی زنجبیل و زردچوبه هم به آن اضافه کنید.

 

شاه بلوط برزیلی و آفتابگردان را در درمان التهاب مفاصل امتحان کنید

درمان التهاب مفاصل

ترکیبی به نام اس- آدنوزین متیونین یا SAM اثرات ضددرد و ضدالتهابی شبیه به داروی بدون نسخه ایبوپروفن دارد. SAM را می توان در دانه ها و آجیل های غنی از متیونین، مخصوصأ دانه آفتابگردان و شاه بلوط برزیلی یافت. ۲۵۰ گرم دانه آفتابگردان یا ۵۰۰ گرم شاه بلوط برزیلی به اندازه یک وعده دارو مؤثر است. خوردن این همه دانه به طور یکجا چندان عاقلانه نیست، ولی من معتقدم مقدار کم آنها هم مؤثر است، مخصوصا اگر از سایر روش های طبیعی این فصل هم بهره می گیرید. بنابراین، هر بار کمی دانه آفتابگردان به سالاد خود اضافه کنید. و وقتی آجیل مخلوط می خورید، از خوردن بیشتر شاه بلوط برزیلی خجالت نکشید.

بروکولی و سایر گیاهان گلوتاتیون دار در درمان التهاب مفاصل

درمان التهاب مفاصل

همراهان عزیز آسان دنت: مطالعات نشان داده اند افرادی که ترکیب ضداکسایش گلوتاتیون کمتری دارند بیشتر در معرض ابتلا به التهاب مفاصل هستند. سبزیجات دارای گلوتاتیون عبارتند از مارچوبه، کلم بروکلی ، گل کلم، سیب زمینی، گوجه فرنگی، و خرفه. میوه های دارای مقدار کافی گلوتاتیون هم عبارتند از آووکادو، گریپ فروت، پرتقال، هلو، و هندوانه

 

برای درمان التهاب مفاصل اکلیل کوهی بخورید

درمان التهاب مفاصل

اکلیل کوهی را در عهد باستان گیاه یادآوری می نامیدند. من متوجه شدم که این اسم کاملا بامسماست، چون اکلیل کوهی حاوی مواد ضداکسایشی است که از پیری سلول ها جلوگیری می کند، که فرایند پیری خود با فراموشی همراه است. یک پرورش دهنده یونانی-آمریکایی گیاه می گوید که بستگان ماهیگیر او ظرف غذاهای دریایی را با اکلیل کوه فراوان می پوشاندند. و این ها بدون یخچال تا چندین روز قابل مصرف بودند. این به خاطر خاصیت ضداکسایشی اکلیل کوهی بوده است. گیاهی که بتواند مانع فساد ماهی شود، می تواند جوانی را هم حفظ کند؟ هنوز نمیتوان در این باره قضاوت کرد، ولی قدرت نگهداری آن از بسیاری از فراوردهه ای تجاری بیشتر است. و چون میدانیم ترکیبات ضداکسایش در درمان ورم مفاصل مفید هستند، اکلیل کوهی هم باید کمکی به درمان این بیماریها باشد.

 

منبع: http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.