مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

آشنایی با شایع ترین دلایل پف زیر چشم

0

حتما برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از خوردن نهار بر روی کاناپه بنشینید و سپس از فرط خستگی خوابتان بگیرد و بعد از اینکه از خواب بیدار شدید، با پف زیر چشم مواجه شده باشید. بیشتر مردم فکر می کنند که پف زیر چشم ها تنها به دلیل خستگی یا بیش از اندازه خوابیدن بوجود می آید ولی این امر می تواند دلایل بسیار جدی تری نیز داشته باشد. شاید بتوان پف زیر چشمی که به دلیل خستگی و پر خوابی بوجود آمده باشد را با استفاده از چای کیسه ای یا آب لیمو از بین ببرید، اما همیشه اوضاع به این سادگی پیش نخواهد رفت.

پف زیر چشم

افزایش سن

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث می شود تا زیر چشم ها پف کند، افزایش سن است. وقتی شما به دوران سالمندی نزدیک می شوید، پوست توانایی کشسانی خود و همچنین بازسازی سلول ها را تا حدی از دست می دهد و در نتیجه پف زیر چشم ایجاد می شود. رنگ های تیره ای که شما زیر چشم افراد سالمند می بینید به دلیل بازتاب رنگ رگ های خونی است که زیر پوست ظریف پای چشمها وجود دارند. اگر شما دوست ندارید با این همچین مشکلاتی در دوران سالمندی مواجه شوید به شما توصیه می کتیم که در رژیم غذایی خود تجدید نظر کنید و مواد گیاهی را در دستور کار خود قرار دهید.

مصرف بیش از اندازه سدیم

یکی دیگر از مهم ترین دلایل پف زیر چشم خوردن بیش از اندازه نمک است. سدیم نه تنها باعث پف کردن پوست می شود و این موضوع خود را بیش از هر جایی در زیر پوست چشم نشان می دهد. به همین دلیل است بعد از مصرف فست فود ها حس می کنید زیر پوست شکم و صورتتان پف کرده است، چرا که در این مواد مقدار زیادی نمک وجود دارد. سدیم باعث می شود تا مایعات بدن در زیر پوست ذخیره شوند و در نتیجه پوستتان پف کند.

نارسایی کلیوی

یکی از جدی ترین دلایلی که ممکن است باعث شود زیر چشم شما پف کند، نارسایی کلیوی می باشد. البته باید این نکته را بدانید که نارسایی کلوی نه تنها باعث پف در زیر چشم، بلکه در اطراف آن نیژ می شود. بعد از اینکه اولین علائم، خود را در اطراف چشم ها نشان می دهند، نوک انگشتان دست و پاها نیز شروع با باد کردن می کنند. اگر شما علاوه بر زیر چشمانتان، در اطراف هم احساس پف کردگی می کنید بهتر است که هر چه سریع تر به مراکز درمانی مراجعه کنید.

پف زیر چشم

آلرژی

بسیاری ار آلرژی ها نیز ممکن است این مشکل را در شما ایجاد کنند. بیشتر افراد بعد از شنیدن این موضوع به یاد سکانس هایی از سریال بیگ بنگ تئوری می افتند که در آن هاوارد بعد از خوردن بادام زمینی به سرعت زیر چشمانش باد می کرد. اما واقعیت این است که این موضوع خود را به دلیل اختلالات کبد نشان می دهد. ممکن است شما به ماده ای حساسیت داشته باشید ولی خودتان در این مورد چیزی ندانید. روبه رو شدن با این ماده در بلند مدت باعث می شود تا در کبد شما اختلال رخ بدهد و در نتیجه، زیر چشمان شما پف کند.

درماتیت

درماتیت نوعی اختلال پوستی است که در بیشتر اوقات خود را به صورت خارش و التهابات زیر چشم نشان می دهد. اگر شما به این عارضه دچار هستید باید اجداد خود را مقصر بدانید چرا که این ماده درست مانند آسم در 95 درصد موارد وراثتی است و شما به دلیل چند ژنی که از پدر یا مادر خود به ارث برده اید، به این عارضه مبتلا شده اید. اما خبر خوب این است که این بیماری به هیچ وجه خطرناک نیست و به راحتی می توان آن را مدیریت کرد.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.