مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

نکاتی برای کاهش و درمان درد پوسیدگی دندان

0

در ادامه به آموزش 7 ترفند ساده و خانگی برای درمان سریع و تسکین درد پوسیدگی دندان ناشی از باکتری و التهاب‌ها، می‌پردازیم.

درد پوسیدگی دندان، نشانه ازبین رفتن مینای و سیمان دندان‌های شما می‌باشد که بر روی اعصاب دهان تاثیر گذاشته و درد ناخوشایند و حساسیت بالایی را در دندان‌ها، به همراه خواهد داشت. درمان این عارضه حتما می‌بایست توسط پزشک متخصص انجام شود اما تا آن لحظه ممکن است درد پوسیدگی دندان ناراحتی و مشکل بزرگی باشد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

بدین منظور شما می‌توانید از یکی از 7 ترفند درمان خانگی و تسکین درد پوسیدگی دندان استفاده نمایید اما در کنار استفاده از این روش‌های درمانی، مراجعه به دندان‌پزشک را نیز حتما برای شناسایی نوع عارضه و درمان آن در نظر بگیرید. درد پوسیدگی دندان همواره به طور کامل توسط هیچ یکی از روش‌ها تسکین نخواهد شد اما از شدت ان به میزان قابل توجهی کاشته می‌شود.


حتما بخوانید:  ارتودنسی نامرئی | مزایا، شرایط درمان، هزینه، نکات تغذیه و تفاوت


7 روش درمان خانگی درد پوسیدگی دندان

تسکین و کاهش درد پوسیدگی دندان با 7 روش و درمان خانگی و آسان - آسان دنت

1- تعیین یک زمان مراجعه به دندان‌پزشک

پیش از هر گونه اقدامی نیاز است حتما یک زمان ملاقات با دندان‌پزشک را تعیین نمایید چرا که به مراجعه و درمان فوری این عارضه برای جلوگیری از گسترش هر چه بیشتر آن نیاز دارید. اگر مراجعه فوری به پزشک متخصص امکان‌پذیر نمی‌باشد؛ با توضیح علائم و نشانه‌های بیماری، یک روش درمان موقت را از او بخواهید. در زمان درمان، بیان دیگر داروهای مصرفی متداخل نیز اهمیت داشته و حتما آن را باید برای پزشک خود شرح نمایید. اگر درد پوسیدگی دندان به طور موقت فروکش شد، با این حال همچنان مراجعه به پزشک متخصص را در نظر داشته باشید چرا که احتمال ادامه توسعه بیماری و بازگشت درد و تخریب ناشی از پوسیدگی وجود دارد.

2- نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های بسیار داغ و یا سرد را مصرف نکنید

دندان های شما در این شرایط به این علت حساس هستند که باکتری‌هایی در پلاک دندان، در حال تولید اسیدی هستند که مینای دندان شما را تخریب می‌کند. در این حالت از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های بسیار داغ و یا سرد جلوگیری نمایید چرا که لایه رویین دندان، از پیش توسط پوسیدگی ایجاد شده، فروپاشیده شده و تماس مستقیم دمای نامتعارف با سطح دندان، می‌تواند درد ناخوشایندی را به همراه داشته باشد. با این حال در زمان شستشوی دندان بهتر است از آب گرم بدل از سرد استفاده نمایید.

3- نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های شیرین و یا اسیدی را مصرف نکنید

مصرف مواد غذایی بسیار شیرین و یا حاوی اسید، می‌تواند وضعیت درد پوسیدگی دندان را وخیم‌تر نماید. این عمل ممکن است فورا درد ناگهانی را به همراه نداشت باشد اما قطعا بر وخامت بیماری تاثیر گذاشته و تنها شرایط شما را بدتر خواهد کرد.

4- استفاده از دارو‌های مسکن و ضد درد را در نظر بگیرید

اگر این امر مورد تایید پزشک شما باشد؛ از داروهای مسکن خارج از برنامه برای کاهش درد استفاده کنید. تنها توجه داشته باشید که بیش از مقدار معین از این دارو‌های مسکن درد پوسیدگی درمان، برای کاهش هر چه بیشتر درد استفاده نکنید. به طور کلی داروهایی که موجب کاهش التهاب می‌شوند؛ بهترین گزینه برای کاهش درد خواهند بود چرا که این التهابات بر روی سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد. توجه داشته باشید که هرگز مواد دارویی را به طور مستقیم بر روی دندان نریزید چرا که این کار موجب سوزش شیمیایی لثه خواهد شد.

5- از روغن گل میخک (اوژنول) استفاده کنید

در بسیاری از فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها می‌توانید اوژنول را به لطف خواص ضد عفونت و بی حس کننده آن بیابید. مصرف خانگی این ماده نیز به کاهش درد پوسیدگی دندان نیز کمک خواهد کرد. یک پنبه کوچک در این مایع را آغشته کرده، سپس آن را بر روی یک لبه بکشید تا مقدار اضافی آن از پنبه خارج شود. اکنون با یک گیره تمیز، این پنبه را به مدت 10 ثانیه بر روی محل حفره دندان قرار داده و مطمئن شوید که این روغن را مصرف نکرده باشید.

6- مسواک زدن و استفاده از نخ دندان

هرگز مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به صورت مداوم را فراموش نکنید. در این شرایط به شدت نیاز به دهانی پاکیزه و عاری از جرم اضافی برای تخریب بیشتر نیاز دارید چرا که این اجرام می‌توانند برای تولید اسید توسط باکتری‌ها به کار روند. از نخ دندان به خصوص در منطقه درد برای خالی کردن مواد غذایی از لابه‌لای دندان‌ها استفاده کنید. از بین بردن مواد غذایی و پلاک‌ها ممکن است به کاهش درد دندان کمک کند.

7- بستن و پر کردن موقت حفره دندان

برخی داروخانه‌ها یک نوع ترکیب پرکننده موقت دندان را دارند که از آن برای مملو کردن حفره‌های ساخته شده‌ می‌توان استفاده کرد. اگر بتوانید منطقه درد و تولید حفره را شناسایی کنید؛ استفاده از این مواد پرکننده به صورت موقت برای کاهش درد موثر خواهند بود.

نکته اصلی در درمان درد پوسیدگی دندان

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم؛ به محض احساس درد پوسیدگی دندان می‌بایست با یک دندان‌پزشک مشاوره نموده و از اقدامات درمانی وی، پیروی نمود. گاهی درد ناشی از پوسیدگی به طور مقطعی ساکن شده و دوباره باز می‌‎گردد و این آمد و رفت ممکن است بیمار را به فکر تعویق انداختن درمان بیاندازد که کار اشتباهی است. اما هر چه انتظار بیشتری برای بهبودی بکشید؛ توسعه بیماری، حفره عمیق‌تری را به وجود آورده و در نتیجه درد سنگین‌تری را به دنبال خواهد داشت.

نتیجه درمان درد پوسیدگی دندان برای هر فرد متفاوت است و ممکن است پزشک شما، خارج نمودن دندان و یا تصحیح ریشه را اتخاذ نماید که در نهایت، تصمیم پزشک متخصص، بهترین اقدام ممکن است.

منبع: verywell

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.