مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

بوی بدن چه معنی دارد؟ 5 بویی که باید آنها را جدی گرفت

0

یکی از ناراحت کننده ترین اتفاقاتی که ممکن است برای هر فردی رخ بدهد این است که کسی به او بگوید چرا بو می دهی؟ خیلی از اوقات می توان با راهکار های ساده بوی بدن را از بین برد. به عنوان مثال برای از بین بردن بوی عرق می توان از یک وعده دوش گرم استفاده کرد. یا اینکه وقتی دهان شما به دلیل خوردن آب گوشت بوی پیاز گرفت می توان به راحتی با خوردن آدامس های نعنایی یا مسواک زدن، آن را از بین برد. اما گاهی اوقات بوی بدن خبر می دهد از سر درون. این بدان معنی است که بعضی از بوهایی که ممکن است شما از بدن خود استشمام کنید، می تواند نشان از بیماری های خاصی باشند.

بوی بدن

بیماری پای ورزشکار و بوی بد پا

یکی از شایع ترین بیماری هایی که می توان با استفاده از بوی بدن متوجه شد، بیماری پای ورزشکار است. اگر شما هم تمام راه های ممکن برای از بین بردن بوی پاها و کفش های خود را امتحان کردید و هنوز هم نتوانستید از شدت این بو خلاص شوید، احتمال زیاد به بیماری پای ورزشکار مبتلا شده اید. در این بیماری اطراف پا مملو از قارچ ها و باکتری ها می شوند و به دلیل فعالیتشان بوی بدی از خود ساطع می کنند. اگر شما پای خود را بخارید ممکن است که این قارچ ها را به قسمت های دیگر بدن مانند زیر بغل منتقل کنید.

حساسیت به لاکتوز و بوی بد مدفوع

بر اساس آمار منتشر شده 65 درصد مردم دنیا نسبت به هضم لاکتوز حساس هستند و نمی توانند به راحتی این کار را انجام دهند. در چنین افرادی وقتی لاکتوز وارد روده کوچک می شود، آنزیم لاکتاز که برای هضم این قند مربوط است، ترشح نمی شود و در نتیجه مواد لبنی به روده بزرگ برای دفع از بدن ارسال می شوند. در روده بزرگ باکتری های مفید بدن این مواد را تخمیر می کنند و در نتیجه مدفوع شما نرم و بد بو می شود. برای جلوگیری از این مشکلات می توانید از قرص هایی که حاوی آنزیم لاکتاز هستند استفاده کنید.

عفونت دستگاه ادراری و بوی بد ادرار

طبیعی است که مواردی مانند ادرار و مدفوح همیشه بو داشته باشند ولی وقتی ما حرف از بوی بد ادرار یا مدفوع می زنیم منظورمان بو های غیر طبیعی است. هر کسی با بوی بدن خود آشنا است و اگر موردی تغییر کند آن را می فهمد. زمانی که بوی ادرار مانند مواد شیمایی شود، شما باید به عفونت های دستگاه ادراری مشکوک شوید. زمانی که  باکتری E.coli وارد بدن شما شود می تواند مجاری اداری را صدمه بزند و باعث عفونت شود.

بوی بدن

دیابت و استشمام بوی میوه مانند از دهان

یکی از راحت ترین راه ها برای اینکه بفهیم به دیابت مبتلا شدیم یا بوی دهان می باشد. کتواسیدوز دیابتی یکی از مهم ترین عوامل حاد دیابتی است که به دلیل کاهش سطح انسولین و افزایش قندخون بوجود می آید. در چنین حالتی بدن برای دریافت انرژی از اسید های چرب استفاده می کند. این امر باعث می شود تا در بدن شما موادی شیمایی مانند کتون و استون تولید شوند. استون همان ماده ای است که در لاک پاکن ها وجود دارد. وجود این ماده ها باعث می شود تا دهان بوی میوه بگیرد.

آپنه خواب و بوی بد دهان در صبح

اگر شما با وجود اینکه همیشه از مسواک استفاده می کنید ولی صبح ها دهانتان بو می گیرد، به احتمال زیاد به آپنه خواب مبتلا شده اید. آپنه خواب نوعی اختلال می باشد که می تواند منجر به ناهنجاری تنفسی در شب شوید. این امر باعث می شود تا شما خر و پف کنید و همچنین برای نفس کشیدن از دهان خود استفاده کنید. تنفسی دهانی یکی از مهم ترین دلایلی برای بو گرفتن دهان شما می باشد.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.