مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

تشخیص بیماری ها از روی علائم دست ها

0

بدن ما یک دنیای بسیار پیچیده و هوشمند است و تقریبا همه اتفاقاتی که در آن رخ می دهد، بر اساس تابعی از دلایل و علت ها است. بر همین اساس، سیستم دفاعی بدن ما سیگنال هایی از خود ساطع می کند که می تواند نشان از بیماری های مختلفی باشد. به عنوان مثال همه ما می دانیم وقتی که تب می کنیم، یعنی بدنمان در حال مبارزه با عوامل بیماری زا است. اما جالب است بدانید حتی می توان از روی علائم دست ها نیز برخی از بیماری ها را تشخیص داد. تنها چیزی که برای این کار نیاز است، داشتن اطلاعات کافی و ترجمه این سیگنال ها می باشد.

دست ها

تشخیص پارکینسون

بیشتر مردم فکر می کنند که اولین نشانه های که پارکینسون از خود نشان می دهد، ضعف در حس بینایی است. اما بهتر است بدانید که اولین سیگنالی که بدن ارسال می کند در دست ها قابل مشاهده است. اگر شما دست خط زیبا و پیوسته ای دارید و ناخوداگاه این دست خط تبدیل به خرچنگ قورباغه می شود، می توانید به پارکینسون مشکوک شوید. از جمله دیگر علائم این بیماری که خود را در دست ها نشان می دهند، لرزش است. این مشکل زمانی جدی تر است که دستان شما هم در حال حرکت و هم در حالی که ثابت هستید شروع به لرزش می کند. اگر شما این علائم را مشاهده کردید بهتر است هرچه سریعتر خود را به پزشک نشان بدهید.

تشخیص بیماری های کلیوی

یکی دیگر از قسمت های دست که می تواند به شما در تشخیص بیماری کمک کند، ناخن ها هستند. پزشکان اولین کاری که برای تشخیص بیماری های کلیوی انجام می دهند معاینه ناخن ها است. اگر در اطرف ناخن های شما شیار ایجاد شده باشد، ذنتان می تواند به سمت بیماری های کلیوی برود. اگر ناخن های شما به صورت مقعر تبدیل شده اند، می توانید مطمئن شوید که شما دچار کم خونی هستید. کم خونی خود یکی از مهم ترین علل ابتلا به بیماری های کلیوی است. یکی دیگر از قسمت هایی که باید در ناخن ها به آن دقت کنید هلال های سفید ماهی است که در انتهای ناخن ها وجود دارد. اگر در شکل و اندازه این هلال ها تغییری رخ داد، بهتر است برای خود وقت دکتر بگیرید.

دست ها

سلامت قلب

یکی دیگر از مواردی که می توان با معاینه دست ها به آن پی برد، سلامت قلب است. بر اساس گزارشی که در مجله HealthEveryday منتشر شده است، میزان قدرت گرفتن شما می تواند یک نشانگر اولیه از خطر حمله قلبی یا سکته مغزی باشد. قدرت گرفتن دست در علم پزشکی با عنوان سن بیولوژیکی شناخته می شود. سن بیولوژیکی سن واقعی اندام های شما را نشان می دهد. ضخیم شدن نوک انگشتان، شرایطی که به نام چماقی شدن شناخته می شود نیز می تواند به بیماری قلبی، بیماری ریوی، یا برخی مشکلات سلامت دیگر اشاره داشته باشد.

سیانوز یا رنج کبود

این بیماری به دلیل کمبود اکسیژن به خصوص در انگشتان بوجود می آید. افرادی که با این مشکل مواجه می شوند معمولا رنگ انگشتانشان آبی یا کبود می شود. البته رنج کبود یک شبه بیماری است. این بدان معنا است که این مشکل نشان دهده مشکلات جدی تری است. به عنوان مثال رنج کبود می تواند آسم، سینه پهلو یا بیماری های قلبی را نشان بدهد. بسیاری از افراد بعد از برف بازی کردن دچار کبودی انگشتان می شوند و احتمال می دهند که به سیانوز مبتلا شده باشند. سیاهی انگشت ها در چنین موارد جای هیچ گونه نگرانی ندارد چرا که سیانوز شرایطی پایدار بدون در نظر گرفتن دما است. رنگ آبی انگشت ها یکی امر جدی است و به محض مشاهده باید سریعتر به پزشک نشان داده شود.

منبع:  www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.