مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

میوه خوردن و اشتباهات رایج در مورد آن

0

یکی از بهترین منابع دریافت ویتامین، فیبر و آنتی اکسیدان ها میوه ها هستند. یکی از زیبایی هایی که هر فصلی دارد، وجود میوه های رنگارنگ و خوشمزه است. درباره میوه خوردن مطالب علمی زیادی وجود دارد که همگی ما را با استفاده از این مواد با ارزش ترغیب می کنند. حتی در اسلام نیز حدیث هایی وجود دارد که به اهمیت میوه خوردن می پردازد. به عنوان مثال امام علی علیه السلام می گوید: “اگر مردم مى دانستند که سیب چه خواصى دارد، بیماران خود را جز با آن مداوا نمى کردند و آن سریع ترین اثر را در قلب دارد و آن را شاد مى کند.”  اما باید قبل از استفاده از میوه ها به بعضی از هشدار ها توجه کرد.

میوه خوردن

عملکرد همه میوه ها یکسان است

متاسفانه سطح سواد علمی تغذیه در ایران به شدت پایین است. به عنوان مثال همه می دانند که میوه ها سرشاز از ویتامین ها هستند ولی هیچکس نمی داند که در هر میوه چه نوع ویتامین و به چه مقداری وجود دارد. به عنوان مثال پرتقال سرشاز از ویتامین ث می باشد و این در حالی است که در آناناس فولات و ویتامین B6 وجود دارد. بهترین میوه ها آنهایی هستند که در خود مقدار زیادی پلی فنل داشته و سطح گلیسمی شان پایین باشد. گلیسمی شاخصی است که باعث می شود قند خونتان بالا برود. پس هرچه سطح این شاخص پایین تر باشد، شما دیر تر احساس گرسنگی می کنید.

هر چقد دلتان بخواهد می توان میوه بخورید

هیچکس نمی داند این شایعه که شما هر چقدر بخواهید می توانید میوه بخورید از کجا نشات گرفته است، اما بهتر است بدانید که این مورد هیچ مدرک علمی ندارد. شاید خوردن سبزیجاتی که در خود نشاسته ندارند به هر مقداری، بی اشکال باشد اما میوه ها به دلیل داشتن گلیسمی، باید مدار مصرفشان کنترل شده باشد تا قند خون بالا نرود. از آنجا که میوه ها طعم دلچسبی دارند، ممکن است شما بدون اینکه متوجه شوید در خوردن آنها زیاده روی کنید و وزن خود را افزایش دهید. بهترین مقدار برای خوردن میوه ها در روز، دو فنجان است. این بدان معنا است که شما مثلا بهتر است دو پرتقال در طول روز بخورید.

میوه ها را به تنهایی مصرف می کنید

درست است که میوه ها در حد شکلات شیرین نیست ولی با این حال می توانند باعث بالا رفتن میزان قند خون شما شود. به همین دلیل بهتر است که همراه با میوه ها، از مواد پروتئینی استفاده کنیم. به عنوان مثال وقتی دارید سیب می خورید در کنارش مقداری پنیر یا کره بادام زمینی مصرف کنید. این کار باعث می شود تا سطح قند خون ثابت بماند. مصرف پروتئین باعث ترشح گلوکاگون می شود و انسولین را ثابت نگه می دارد. این مورد را بیشتر کسانی باشد رعایت کنند که دیابت یا پیش دیابت دارند.

میوه خوردن

آب میوه را با میوه خوردن ترجیح می دهید

تمام خاصیت میوه در ویتامین ها نهفته نیست. یکی از مهم ترین موادی که در میوه ها وجود دارد، فیبر خوراکی است. وقتی شما میوه ها را به صورت مایع مصرف می کنید، از ورود فیبر به بدن خود جلوگیری می کنید. این ماده از آزاد شدن سریع گلوکز در خون جلوگیری می کند بنابراین وجودش بسیار مهم است. بهتر است میوه ها را خشک یا به صورت اسموتی مصرف کنید.

میوه ها را بدون پوست می خورید

حتما شما هم این اصطلاح را شنیده اید که تمام خواصش در پوستش است!! خب، واقعا هم مقدار زیادی از خواص میوه ها در پوست آنها نهفته است. به عنوان مثال 50 درصد از ویتامین ث، 45 درصد از فیبر و 65 درصد از آنتی اکسیدان های موجود در سیب، در پوست این میوه قرار دارد.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.